Kaliforniya’da trans ideolojisine karşı ebeveyn hakları politikasi oy pusulasına giremedi

Kaliforniya’da, çocuklarının 'cinsiyet kimliklerini' değiştirmeleri halinde ebeveynleri bilgilendirmeyi zorunlu kılacak bir politika önerisi, Kasım ayında yapılacak seçimlerde oy pusulasında yer almak için yeterli imzayı toplayamadı.
Kaliforniya’da trans ideolojisine karşı ebeveyn hakları politikasi oy pusulasına giremedi


Kaynak: dailywire.com
Erişim tarihi: 30.05.2024
Yayınlanma tarihi: 29.05.2024

Kaliforniya’da, çocuklarının "cinsiyet kimliklerini" değiştirmeleri halinde ebeveynleri bilgilendirmeyi zorunlu kılacak bir politika önerisi, Kasım ayında yapılacak seçimlerde oy pusulasında yer almak için yeterli imzayı toplayamadı.

Ebeveyn hakları grubu Protect Kids California, 28 Nisan’da yaptığı açıklamada, yeterli imza sayısını toplayamadıklarını duyurdu. Grup, oy pusulasında yer almak için gereken 546.651 imzanın yaklaşık 400.000'ini toplamıştı. İmzaların seçim yetkililerine teslim edilmesi için son tarih ise 29 Nisan’dı.

Grubun kurucularından ve Roseville okul yönetim kurulu üyesi olan kampanya organizatörü Jonathan Zachreson, "Oy pusulasına girebilmek için gerekli barajı aşamadığımız için hayal kırıklığına uğramış olsak da, eyaletin her kesiminden gelen destek bizi cesaretlendirdi" dedi. Zachreson, imzaların çoğunun Los Angeles bölgesinden geldiğini söyledi.

Oy pusulası girişimi esasen üç bölümden oluşuyordu:

1.    Reşit olmayanlara yönelik ergenlik engelleyiciler, karşı cinsiyet hormonları ve cinsiyet değiştirme ameliyatları uygulamalarını yasaklamak ve yasağı ihlal eden doktorları disiplin altına almak. 

2.    Biyolojik cinsiyeti erkek olup cinsiyet değiştiren transların kız sporlarında yarışmasına ve kızların banyo ve soyunma odalarını kullanmasına izin veren Kaliforniya yasasını yürürlükten kaldırmak

3.    Okulların, bir çocuğun yeni "cinsiyet kimliğini" ebeveynlerinden gizlemesini yasaklamak.

Trans ideolojisi
Protect Kids California, "barajı aşamadığımız için hayal kırıklığına uğramış olsak da, eyaletin her kesiminden gelen destek bizi cesaretlendirdi" açıklamasında bulundu.

Protect Kids California, kampanya süresince "ciddi engellerle" karşılaştıklarını belirtti. Grup, Ocak ayında Demokrat Başsavcı Rob Bonta’ya karşı dava açtı. Bonta, oylama girişimini "Trans Gençlerin Haklarını Kısıtlayan" girişim olarak nitelendirmiş ve bu ifadeyi resmi özetine dahil etmişti. Bu durum, destekçilerin kafasını karıştırdı ve imza toplama çabalarını engelledi.

Zachreson, "Geri bildirimlerin çoğu 'Girişimi neden bu şekilde yazdınız?' şeklindeydi. Biz de 'Bunu biz yazmadık. Bunu Başsavcı Rob Bonta yazdı' diyoruz" dedi. "Her ne kadar iyi gittiğini düşünsek de, bağışçılar ve imza toplama çabaları açısından kesinlikle sürece müdahale edici bir etkisi var" diye ekledi.

Nisan ayında bir yargıç, ebeveyn hakları grubunun talebini reddetti. Grup hala bu karara itiraz etmeyi planlıyor.

Protect Kids California yaptığı açıklamada, "Biraz daha zamanımız ya da biraz daha paramız olsaydı, oy pusulasına kolayca girebilirdik" dedi.