'Kadınların trans rakiplerine karşı zarifçe kaybetmeyi öğrenmeleri gerek'

ABD merkezli Ulusal Kadın Hukuk Merkezi Başkanı Fatima Goss Graves, kadın atletizmini koruma konulu bir oturumda kadınların transseksüel rakiplerine karşı kaybetmeyi öğrenmeleri gerektiğini söyledi.
'Kadınların trans rakiplerine karşı zarifçe kaybetmeyi öğrenmeleri gerek'

 

Erişim tarihi: 19.12.2023

Kaynak: dcenquirer.com

 

ABD merkezli sivil toplum kuruluşu Ulusal Kadın Hukuk Merkezi (National Women's Law Center, NWLC) Başkanı Fatima Goss Graves, Salı günü verdiği bir ifadede kadınların transseksüel (biyolojik cinsiyetine belli yollarla müdahalede bulunup bir diğer biyolojik cinsiyete bürünen) rakiplerine karşı "zarif bir şekilde kaybetmeyi öğrenmeleri" gerektiğini söyledi.

Graves, Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi'nin Sağlık ve Mali Hizmetler Alt Komitesi tarafından düzenlenen "Kadın Atletizmini Korumanın Önemi ve Başlık IX" konulu oturumda konuştu. Graves, "Trans öğrenciler de [diğer] çocuklarla aynı nedenlerle spora katılıyor" dedi.

Graves, "Çünkü spor eğlencelidir, çünkü birlik ve beraberlik oluşturur. Sürekliliği, liderliği ve disiplini öğretir ve en önemlisi bu sayede zarafetle kaybetmeyi ve sıklıkla zarafetle kazanmayı öğretir" diye devam etti.

Graves, alt komiteye sunduğu yazılı ifadesinde biyolojik olarak erkek doğan transların kadın sporlarında yarışmasını engellemeye yönelik çabaları hedef aldı.

Transseksüel
ABD merkezli Ulusal Kadın Hukuk Merkezi Başkanı Fatima Goss Graves, kadınların transseksüel rakiplerine karşı kaybetmeyi öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

Transseksüel olduğunu iddia eden biyolojik erkeklerin kadın sporlarında yarışması konusu, Pennsylvania Üniversitesi yüzücüsü Lia Thomas'ın 2022 NCAA şampiyonasına katılması ve biyolojik bir erkek olarak kadınlar finalini kazanmasının ardından tartışmalı hale geldi. Esasen erkek olan trans kadın Glenique Frank'in Nisan ayında Londra Maratonu'na katılarak yarışı 14.000'den fazla kadının önünde tamamlaması ve bisiklet kros şampiyonu Hannah Arensmen'in transseksüel sporcuya karşı kaybetmesi sonucu genç yaşta emekliye ayrılması da dikkatleri bu konuya odakladı.

Kentucky Üniversitesi yüzme takımının bir üyesi olarak 2022 NCAA Şampiyonasında trans kadın Lia Thomas'a karşı yarışan Riley Gaines de duruşmada ifade verdi ve Pennsylvania'dan Demokrat Temsilci Summer Lee ile çatıştı.

Transseksüel
Transseksüel yüzücü Lia Thomas (solda) ve kadın yüzücü Riley Gaines.