Kadınlardan oluşan cinsiyet ideolojisi eleştirmenleri, İskoçya'nın nefret suçu yasasını protesto etti

Toplumsal cinsiyet ideolojisini eleştiren kadınlar, İskoçya'nın yeni nefret söylemi yasasını, cinsiyetle ilgili görüşlerini dile getirmelerini kısıtlaması nedeniyle eleştiri yağmuruna tuttu.
Kadınlardan oluşan cinsiyet ideolojisi eleştirmenleri, İskoçya'nın nefret suçu yasasını protesto etti


Kaynak: dailywire.com
Erişim tarihi: 02.04.2024

Toplumsal cinsiyet ideolojisini eleştiren kadınlar, İskoçya'nın yeni nefret söylemi yasasını, biyolojik cinsiyetle ilgili görüşlerini dile getirmelerini kısıtladığını söyleyerek eleştiriyor. İskoçya’da yeni yasa, 2021 Nefret Suçu ve Kamu Düzeni (İskoçya) Yasası Pazartesi günü yürürlüğe girdi. Yeni yasa, yaş, engellilik, din, cinsel yönelim, transseksüel ve interseks ile ilgili "nefreti körüklemeyi" suç sayıyor. Yasanın ihlali durumunda azami ceza ise yedi yıl hapis olarak belirlendi.

Yasayı eleştirenler, insanların samimi görüşlerini, özellikle de toplumsal cinsiyet ideolojisini eleştiren görüşlerini dile getirdikleri için hapse atılma riskiyle karşı karşıya kaldıklarını söyleyerek yasaya karşı çıktılar.

Yeni yasa uyarınca, bir kişi yasa tarafından korunan özelliklere dayalı nefreti kışkırtmak amacıyla "makul bir kişinin tehdit veya taciz olarak değerlendireceği" bir materyal iletemez veya bu şekilde davranamaz. İskoçya'da ırk temelli nefret zaten yasak ancak yeni yasa ile korunan kategorilere yenileri eklendi. Birçok kişi sosyal medyada #FactIsNotHate (Gerçekler Nefret Değildir) ve #WomenWontWheesht (Kadınlar Susmayacak) etiketleri altında paylaşımlarda bulunarak yasaya karşı olduklarını dile getirdi.

Bir sosyal medya kullanıcısı X'te: "Yalan söylemeyeceğim. Kadınlara ihanet etmeyeceğim. Haklarımız önemli. Biz meydan okuyoruz. Sessiz kalmayacağız." diye yazdı. Bir başkası ise: "Kadın, yetişkin insan dişisidir" diye yazdı. "Kanun, tanımlayamadığı bir şeyi koruyamaz. Oğlum kadın olduğunu iddia ediyor ama değil. Benim inancıma göre insanlar cinsiyet değiştiremez." diye ekledi.

Toplumsal cinsiyet
Toplumsal cinsiyet ideolojisini eleştiren kadınlar, İskoçya'nın yeni nefret söylemi yasasını protesto etti.

Bir başka kullanıcı ise: "Erkekler kadın değildir. Bu ifade şimdi İskoçya'da tutuklanmaya mı neden olacak? Cihazlara süresiz el konulmasına mı? Nefret suçu olaylarının gizlice kaydedilmesine mi? 'Kapsayıcılık' adı altında getirilen distopik bir kabus bu. Yazıklar olsun #İskoçya" diye yazdı.

Bazı X kullanıcıları da paylaşımlarına İskoç polisini etiketledi. Yazar J.K. Rowling, cinsiyet ideolojisini eleştiren paylaşımları nedeniyle polise kendisini tutuklaması için meydan okudu. X hesabından: "Biyolojik cinsiyetin doğru tanımlanması suç olarak kabul edildiği takdirde İskoçya'da ifade ve inanç özgürlüğü sona erer" diye yazan Rowling, "burada yazdıklarım yeni yasanın şartları altında bir suç olarak nitelendirilirse, tutuklanmayı dört gözle bekliyorum" diye ekledi.

Rowling, İskoç yasa koyucuların kadın düşmanı olan veya fırsatçı bir şekilde kendi kadınlık fikirlerini icra eden erkeklerin duygularına, gerçek kadınların ve kız çocuklarının hak ve özgürlüklerinden daha fazla değer vermiş göründüklerini de sözlerine ekledi. Yeni mevzuatın, cinsiyet ideolojisini eleştiren kadınları susturmak isteyen trans aktivistler tarafından istismara açık olduğunu söyledi.

Elon Musk da yasayı eleştirenler arasındaydı. Musk, bu ayın başlarında X'te söz konusu yasayı tartışan bir gönderiye yanıt olarak "İfade özgürlüğünü korumanın neden bu kadar önemli olduğunun bir örneği" diye yazdı.