Kadın sporcular, NCAA Başkanı'nın yapmadığı şeyi yaparak haklarını savunuyor

Kadın sporcular, NCAA'nın transseksüel sporcu politikasını dava ederek, erkeklerin kadın sporlarında yarışmasına izin vermesinin Title IX yasasına aykırı olduğunu iddia ediyorlar.
Kadın sporcular, NCAA Başkanı'nın yapmadığı şeyi yaparak haklarını savunuyor


Kaynak: washingtonexaminer.com
Erişim tarihi: 19.03.2024
Yayınlanma tarihi: 18.03.2024

Kadın sporcular, Amerikan Kolej Sporları Kurumu'na (NCAA) karşı tavır alıyor. Yüzme, atletizm ve futbol gibi spor dallarında yarışan on altı kadın kolej sporcusu, transseksüel sporcu politikası nedeniyle NCAA'ya dava açıyor. Sporcular, NCAA'nın erkeklerin kadın sporlarında yarışmasına izin vermesinin, federal fon alan okullarda anatomik cinsiyete dayalı ayrımcılığı yasaklayan Title IX yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Bu kadınlar cesur bir duruş sergiledikleri için büyük bir övgüyü hak ediyorlar. NCAA erkeklerin kadın sporlarında yarışmasını engellemelidir.

NCAA Başkanı Charlie Baker Massachusetts'in eski valisidir. Cumhuriyetçi olmasına rağmen Baker, transgender ideolojisinin sadık bir taraftarıdır.

Baker Mart 2023'te CNN'e verdiği demeçte erkeklerin kadın sporlarında yarışmasını desteklediğini söyledi.

Baker CNN'e verdiği demeçte "Transseksüel sporcuların süreç boyunca her adımda farklı kurallara göre oynamak zorunda kalmasını istemezsiniz" dedi. "Kurallar olması gerekiyor mu? Katılmak için klinik standartları karşılamaları gerekiyor mu? Evet, klinik standartları karşılamaları gerekir ve bunlar bilime dayalı olmalıdır."

Kadın sporcu
Kadın sporcular, erkeklerin kadın sporlarında yarışmasına izin vererek Title IX yasasına aykırı hareket eden NCAA'yı dava etti.

Bir bilim dalı olan biyoloji bize kadın ve erkeklerin fiziksel olarak farklı olduğunu söylüyor ama Baker bu bilimi görmezden gelmeyi seviyor.

Vali olduğu dönemde toplumsal cinsiyet ideolojisini benimsemesi üzerine transseksüellerin kadınlara ait banyo ve soyunma odalarına erişimini sağlayan bir yasa tasarısını 2016'da imzalamış ve muhafazakârların 2018'de sandıkta yasayı yürürlükten kaldırmaya yönelik başarısız girişimine karşı çıkmıştı.

Baker döneminde eyalet, transseksüel ideolojisini yansıtan çeşitli idari değişiklikler de yaptı.

Örneğin, Massachusetts Motorlu Taşıtlar Sicili kurumun bunu yapmasını gerektiren bir eyalet yasası olmamasına rağmen"X cinsiyeti" ehliyetleri vermeye başladı.

Ayrıca, İlk ve Orta Öğretim Departmanı 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren okul bölgelerinde kendini “nonbinary” (iki cinsiyeti reddeden) olarak tanımlayan öğrencilerin sayısını raporlamaya başladı. Bu durum, erkek ve kadının yanı sıra üçüncü bir cinsiyet kategorisi olduğunu iddia etmek demektir.

Ayrıca, Baker'ın vali olduğu dönemde birçok eyalet belgesinde anne ve babalardan ebeveyn 1 ve ebeveyn 2 olarak bahsediliyordu. Çünkü çocuk sahibi olan herkes kendini anne ya da baba olarak tanımlamıyordu.

Bu kadın sporcuların açtığı davanın sonucu ne olursa olsun, en azından bazı insanlar kadın sporlarını korumak için mücadele ediyor - NCAA başkanının aksine.