Kadın sağlığı kliniği, 'Yetişkin insan dişi' tişörtü nedeniyle engelli kadın hastayı reddetti

Amerika'nın Pennsylvania eyaletinde bir kadın sağlığı kliniği, 'Yetişkin İnsan Dişisi' yazılı tişörtü nedeniyle engelli bir kadın hastaya hizmet vermeyi reddetmesi üzerine tepkilerle karşılaştı.
Kadın sağlığı kliniği, 'Yetişkin insan dişi' tişörtü nedeniyle engelli kadın hastayı reddetti


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 16.05.2024
Yayınlanma tarihi: 25.04.2024

Pennsylvania Kadın Sağlığı Kliniği, "Yetişkin İnsan Dişisi" tişörtü nedeniyle engelli bir kadın hastayı reddettikten sonra tepkilerle karşılaşıyor.

Bu olay, ilk olarak X (eski adıyla Twitter) platformunda @TTExulansic tarafından paylaşılan ve hastanın randevularına giderken giydiği tişörtlerin fotoğraflarını içeren bir mektubun görselleri ile duyuruldu. Tişörtlerde "Kadınları Yeniden Dişi Yapın", "Kadın: Yetişkin İnsan Dişisi" ve "%100 Doğal Kadın, Orijinal Dişi" gibi sloganlar yer alıyordu.

Jane Lane takma adını kullanan bu kadın, Pennsylvania'daki Planlı Ebeveynlik Keystone kliniğinden on yılı aşkın süredir sağlık hizmeti alıyordu.

Lane, 11 Nisan'da Planlı Ebeveynlik Keystone'un Operasyon Direktörü Trish Tashjian'dan aldığı bir mektubu paylaştı. Mektupta, kliniğin artık kendisine hizmet vermeyeceği ve tıbbi tedaviden uzaklaştırıldığı belirtiliyordu. Bu kararın, kliniğin kapsayıcı ve şefkatli bir ortam yaratma taahhüdüne “uygun davranmadığı” gerekçesiyle alındığı ifade ediliyordu. Lane'in, kliniğin benimsediği toplumsal cinsiyet ideolojisine aykırı olarak “trans karşıtı” ve “transfobik söylem” ve sembollerle ilgili bir şikayet alındığı da mektupta belirtiliyordu. 

Planlı Ebeveynlik
Planlı Ebeveynlik Keystone kliniği, "Yetişkin İnsan Dişisi" yazılı tişörtü nedeniyle engelli bir kadın hastaya hizmet vermeyi reddetmesi üzerine tepkilerle karşılaştı.

Lane, kliniğin yaklaşan bir tıbbi randevusunu iptal ettiğini ve internet üzerinden başka bir randevu almasının engellendiğini açıkladı. Kendisinin sistemden çıkarılmadan önce inançlarına uyum sağlamak için hiçbir girişimde bulunulmadığını ve resmi bir politika belgesi almadığını iddia etti. Lane, çeşitli sağlık teşhislerinden muzdarip olduğunu ve son on yıldır kliniğe doğum kontrol enjeksiyonları için gittiğini belirtti.

Lane, klinikteki konuşmalarında "kadın hapishanelerindeki, spor salonlarındaki ve soyunma odalarındaki erkekler" hakkında nasıl konuştuğunu anlattı. Ancak kimseyi rencide etme niyetinde olmadığını ve hatta bir keresinde personelden özür dilediğini söyledi. Lane, kendisini "transfobik" olmakla suçladıklarını, ancak asıl endişesinin kadınların ve çocukların korunmasıyla ilgili olduğunu vurguladı.

Lane, Planlı Ebeveynlik Keystone'dan kovulduktan sonra alternatif sağlık hizmeti bulabildiği için minnettar olduğunu belirtti. Klinikten yorum talebine herhangi bir yanıt alınamadı.