Kadın kıyafetleri giyen bir adamın çocuklara yardım amacıyla düzenlenen bağış gecesine protez penisle katılması gündem oldu

Karşı cinsiyet kıyafetleri giymesiyle tanınan sanatçı Grayson Perry'nin yıllar önce kanserli çocuklar yararına düzenlenen bir etkinlikte kadın kıyafetleri içinde protez penisle verdiği poz yeniden gündem oldu.
Kadın kıyafetleri giyen bir adamın çocuklara yardım amacıyla düzenlenen bağış gecesine protez penisle katılması gündem oldu


Erişim tarihi: 16.01.2024
Kaynak: spiked-online.com

Grayson Perry'nin bir fotoğrafı yıllar sonra sosyal medyada yeniden gündeme geldi. Turner Ödülü sahibi sözde sanatçı, 2007 yılında düzenlenen bir yardım balosuna, kız çocuğu gibi bir önlük ve tavşan kulakları olan dikkat çekici bir kostümle katıldı. En şaşırtıcı olanı ise, pantolonundan dışarı çıkan protez bir penisin görünmesiydi.

Perry tanınmış bir crossdresser (karşı cinsiyetin kıyafetlerini giyen kişi) ve bir provokatördü. Aslında giyim tercihleri üzerine yorum yapmaya değmeyecek biri, ancak düzenlenen hayır etkinliği kanserli çocuklar yararındaydı. Etkinlik sırasında Perry, bir çocuğun gülümseyen yüzünün olduğu afişin önünde protez penisiyle poz vermişti. Daha da çarpıcı olanı, bunun şimdiye kadar hiç dikkat çekmemiş ve gündeme getirilmemiş olmasıydı.

Perry'nin giydiği şeyin bir tür fetiş giyim olduğu açıktı ve kamusal alanlarda böyle gezdiği tek program da maalesef bu değildi.

Perry, 2016'da tasarımlarının ve tarzının büyük bir kısmının "kendini aşağılamak için erotik bir dürtü" tarafından yönlendirildiğini açıklamıştı. "Fikirlerim tarihî kıyafetler, halk kültürü, çocuk kıyafetleri ve cinsel fetiş dünyasından geliyor," diye belirtmişti. 

Crossdresser
Grayson Perry'nin çocuklara yönelik bağış etkinliğinde kadın kıyafetleri ve protez penisyle çekildiği fotoğraf yıllar sonra yeniden gündeme geldi.

Birçok çalışması, pornografiye ve erkek cinselliğinin 'karanlık yönüne' atıflar içeriyor. Benzer şekilde, 2015'te Guardian'a verdiği bir röportajda, karşı cinsiyetin kıyafetlerini giymenin neden olduğu “aşağılanma duygusunun onun için ‘büyük bir uyarılma’" olduğunu açıkça ifade etmişti.

Yetişkin bir erkeğin fetiş giyimle çocuklara yönelik yardım etkinliğine katılması çok rahatsız edici bir durum. Peki, bu neden medyanın dikkatinden kaçtı? 

Eskiden, fetişlerini açıkça sergileyen erkekler toplumda tepki görürdü. Onlara sapık ve ahlaksız gözüyle bakılırdı. Ancak travestiler bugün “cesur hak savunucuları” olarak toplumda kabul ediliyor. Hatta “trans kadın” olarak adlandırılıyorlar. Karşı cinsiyetin kıyafetlerini giyme gibi fetişler, bir erkeğin “gerçek” hislerinin bir temsiliyeti olarak ele alınıyor. Ve bir zamanlar kapalı kapılar ardında yapılan işler şimdi tüm insanların ve hatta çocukların gözü önünde yapılarak topluma dayatılıyor.

Bu insanlar özgürlük adı altında dilediklerini yaparken bizden buna ayak uydurmamızı bekleyemezler.