Kadın hakları savunucusu, bir trans kadın tarafından tecavüze uğradıktan sonra trans haklarını desteklemeyi bıraktığını söyledi

Bir kadın hakları etkinliğinde söz alan kadın konuşmacı, esas cinsiyeti erkek olan bir trans kadın tarafından tecavüze uğrayıp dövüldükten sonra trans haklarını savunmayı bırakıp kadın hakları davasına yöneldiğini açıkladı.
Kadın hakları savunucusu, bir trans kadın tarafından tecavüze uğradıktan sonra trans haklarını desteklemeyi bıraktığını söyledi


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 22.05.2024

Bir kadın hakları etkinliğinde söz alan kadın konuşmacı, esas cinsiyeti erkek olan bir trans kadın tarafından tecavüze uğrayıp dövüldükten sonra trans haklarını savunmayı bırakıp kadın hakları davasına yöneldiğini açıklayarak salondaki dinleyicileri sessizliğe gömdü. Adını “Kay” olarak veren kadın, yaşadığı deneyimi ilk kez kamuoyu önünde, kendisini trans hakları konusundaki savaşın ön cephesinde bulan Oklahoma'daki Let Women Speak etkinliğinde anlattı. Kay: "Trans kadın olduğu söyleyen bir erkek tarafından vahşice dövülüp tecavüze uğradığımdan bu yana on yıl geçti. Fikrimi değiştirmek için bu yeterliydi. Haklarımızın ve güvenliğimizin nasıl erozyona uğradığını görmem için gözlerimi açmam gerekiyordu.” dedi sesi titreyerek.

Tulsa şehrinde düzenlenen etkinlikte konuşmak üzere sıraya giren onlarca kadın, Başkan Joe Biden'ın LGBT’li olduğunu söyleyen çocukları desteklemek üzere Title IX kurallarını yeniden düzenlemesini eleştirdi. Söz konusu değişiklik, biyolojik cinsiyeti erkek olan trans öğrencilerin kızların soyunma odalarına, dinlenme odalarına ya da yurtlarına girmesini yasaklayan okulları davalara karşı savunmasız bırakıyor.

Oklahoma Müfettişi Ryan Walters ise, eyalet okullarına yeni kuralları tamamen görmezden gelmelerini emretti ve bu değişikliği kadın haklarına yönelik ülke tarihindeki en yıkıcı saldırı olarak nitelendirdi. Ancak X’te (eski adıyla Twitter) @FemalesUniteUSA adlı hesabı kullanan Kay, eyaletin kadın hakları konusundaki sicilini eleştirdi. Kay: “Eyaletimizdeki kadınların yüzde kırk dokuzu aile içi şiddete maruz kalmıştır. Oklahoma'yı kadınlara yönelik erkek şiddetinde bir numaralı eyalet yapan da budur.” dedi.

Eyalet Mayıs 2022'de devlet okulu öğrencilerinin doğum belgelerindeki cinsiyete uygun tuvaletleri kullanmalarını gerektiren bir yasa çıkardı. Ancak Oklahoma'lı anne Theresa Gooden, 15 yaşındaki kızının Edmond Memorial Lisesi'nin kızlar tuvaletinde transseksüel bir okul arkadaşı tarafından “ciddi şekilde dövülmesinden” sonra bu yasanın hala uygulanmadığını iddia ederek dava açtı.

Trans hakları
Kadın hakları savunucusu, esas cinsiyeti erkek olan bir trans kadın tarafından tecavüze uğradıktan sonra trans haklarını desteklemeyi bıraktığını söyledi

Düzinelerce eyalet, 1 Ağustos'ta yürürlüğe girecek Title IX reformlarına karşı tepkilere katıldı. Florida valisi Ron DeSantis geçen ay C’te yaptığı bir paylaşımda “İşin özü şudur” dedi. “Erkekleri kadın banyolarına ve soyunma odalarına sokmak kadınlar için iyi değildir. Erkekleri kızların sporuna sokmak kızlar için iyi değildir. Bu kötü bir politikadır ve anayasaya da aykırıdır. Ülkenin geri kalanına ideolojik bir gündem dayatmak için yasayı çarpıtıyorlar.”

Title IX metninin en son hali, trans öğrencileri “yanlış cinsiyetlendirmeyi” (kişilere tercih ettikleri cinsiyet yerine esas cinsiyetine uygun olarak hitap etmeyi) “taciz” olarak tanımladı ve Oklahoma Müfettişi Ryan Walters, düzenlemenin bir öğrencinin tercih ettiği cinsiyet zamirlerini kullanmaması halinde bir okulu risk altında bırakacağı konusunda uyardı. Walters, "Her eyalet liderinin ayağa kalkıp kadınları silen ve güvenliklerini tehlikeye atan bu saçmalığa bir dur demesinin zamanı geldi" dedi.

İngiltere merkezli Let Women Speak adlı kuruluş, tüm kadınların konuşmak için kendilerini güçlü hissettikleri bir topluluk inşa etmek amacıyla Avrupa ve ABD genelinde etkinlikler düzenliyor. Ancak bu etkinlikler trans aktivistler tarafından defalarca protesto edildi ve kuruluşun lideri Kellie-Jay Keen mücadelesi nedeniyle defalarca şiddet tehdidi aldı. Örneğin, İngiltere'nin güneyindeki Brighton kentinde yaşayan ve trans bir kadın olduğunu iddia eden Layla Le Fey isimli erkek, geçtiğimiz ay Keen’e “seni tekmeleyeceğim, gözlerini çıkaracağım ve omurganı kıracağım” şeklinde tehditlerde bulunduğu için ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldı.

Söz konusu Tulsa etkinliği olaysız geçti ve katılımcılar Kay'i yaşadığı saldırıyı konuşma cesaretinden dolayı övdü. Katılımcılardan biri: "Korkarım bu tür erkekler tarafından saldırıya uğrayan ya da tecavüze uğrayan ve bu konuda konuşmaya cesaret edemeyen yüzlerce, binlerce kadın ve kızımız olabilir" diye yazdı. Yerel organizatör Allie Snyder ise: “Onun cesareti, gücü ve sözleri çok ilham verici. Etkinliğimizin başarılı olmasında hayati bir rol oynadı ve buradaki diğer muhteşem Okie kadınlarıyla birlikte yerel olarak bu işin peşini bırakmayacağız.” diye ekledi.