JK Rowling, İskoç feminist kampanyacıların Yüksek Mahkeme'de 'kadın' tanımına karşı yaptıkları temyiz başvurusuna destek olmak üzere 70.000 Sterlin bağışladı

Harry Potter yazarı JK Rowling, Yüksek Mahkeme'nin kadın tanımına karşı yaptığı temyiz başvurusuna yardımcı olmak üzere feminist bir kampanyaya 70.000 sterlin bağışladı.
JK Rowling, İskoç feminist kampanyacıların Yüksek Mahkeme'de 'kadın' tanımına karşı yaptıkları temyiz başvurusuna destek olmak üzere 70.000 Sterlin bağışladı

Kaynak: dailymail.co.uk

Erişim tarihi: 19.02.2024

Harry Potter yazarı JK Rowling, Yüksek Mahkeme'nin kadın tanımına karşı yaptığı temyiz başvurusuna yardımcı olmak üzere feminist bir kampanyaya 70.000 sterlin bağışladı. Rowling bu parayı, cinsiyet tanıma sertifikasına (gender recognition certificate-GRC) sahip transseksüel kadınların (yani esas cinsiyeti erkek olup cinsiyetini değiştirenlerin), cinsiyeti korunan bir özellik olarak sayan 2010 Eşitlik Yasası kapsamında kadınlarla aynı yasal haklara sahip olmasına itiraz eden For Women Scotland'a bağışladı.

Grup, İskoçya Ulusal Partisi SNP'nin kamu kurulları için cinsiyet kotaları açısından kendini kadın olarak “tanımlayan” herkesin kadın olduğu yönündeki tutumunun hukuka aykırı olduğu sonucuna varılan önceki davayı kazanmıştı. Ancak esas cinsiyeti erkek olan birinin cinsiyet tanıma sertifikasına sahip olması halinde kadın sayılacağını belirten kılavuza itiraz edilen bir davayı kaybetti. Grup şimdi, erkeklerin kadın olamayacağını belirten “tarihi” bir Yüksek Mahkeme kararı almak amacıyla kararı temyize götürdü. Trans meseleleri konusunda açık sözlü olan JK Rowling ise, İskoç mahkemelerinin temyiz başvurusuna izin vermesinden birkaç saat sonra 70.000 Sterlin bağışta bulundu. 

Trans kadın
İskoç feminist kampanyacılar, kadın olduğunu iddia eden erkeklere kadınlarla aynı hakları tanıyan karara itiraz etti.

Rowling, bağışıyla birlikte gönderdiği mesajda şunları yazdı: “Sizleri tanıdığım için ne kadar gurur duyduğumu biliyorsunuz. Sıkı çalışmanız ve azminiz için teşekkür ederim. Bu gerçekten tarihi bir dava.” Şu ana kadar 229.365 Sterlin toplanan bağış kampanyasında ise şu ifadeler yer alıyor: “Durumun adli inceleme ile çözülebileceğini gerçekten ummuştuk ama ne yazık ki öyle olmadı. Eşitlik Yasasında korunan ‘kadın’ özelliği hala bazı erkekleri de kapsıyor ve Cinsiyet Tanıma Reformu Yasa Tasarısı (herkesin cinsiyet tanıma sertifikası almasına izin veren tasarı) şimdilik durdurulmuş olsa da bir şekilde geri gelebilir.”

For Women Scotland, kamu kurumlarındaki cinsiyet dengesizliğini gidermek amacıyla 2018 yılında yürürlüğe konan mevzuatla ilgili bir Yargı Denetimini kaybettikten sonra, İskoçya'nın en yüksek hukuk mahkemesi olan Court of Session'a başvurmuştu. İskoç bakanlar ise, kampanyacıların karşı çıktığı bir duruşla, cinsiyet tanıma sertifikasına sahip trans kadınların yeni yasa kapsamına alınacağı konusunda ısrar etti.

Grubun “kadın” tanımı hakkında kaybettiği karara yanıt veren For Women Scotland grubu şunları söyledi: “Doğal olarak, kadınların yasalar çerçevesinde korunmasının - bazı durumlarda - cinsiyet tanıma sertifikası almış erkekleri de kapsayabileceğine hükmeden [karardan] büyük hayal kırıklığına uğradık. Açıkçası kararı hala analiz ediyoruz ve daha ileri bir itiraz olasılığını değerlendirmek üzere hukuk ekibimizle konuşacağız.”

Feminist
İskoç feminist kampanyacılar "Kadınlar sessiz kalmayacak" sloganları ile tepkilerini gösterdi.