Japonya’da ‘kadın kalbine sahip olduğunu’ iddia eden bir erkek, kadın çalışanlara cinsel saldırıdan hapis cezasına çarptırıldı

Temsilcisi olduğu bir engelli destek kuruluşunda üç kadın çalışana cinsel saldırıda bulunan ve trans kadın olduğunu öne süren 57 yaşındaki Kazumi Watanabe, işlediği suçlar nedeniyle altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.
28 Mart, 2024

İçeriği Paylaş

  • meselelgbt
  • twitter

Benzer Yazılar

Japonya’da ‘kadın kalbine sahip olduğunu’ iddia eden bir erkek, kadın çalışanlara cinsel saldırıdan hapis cezasına çarptırıldı


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 28.03.2024

Temsilcisi olduğu bir engelli destek kuruluşunda üç kadın çalışana cinsel saldırıda bulunan ve trans kadın olduğunu öne süren bir erkek, işlediği suçlar nedeniyle altı yıl hapis cezasına çarptırıldı. "Kadın kalbine sahip olduğunu" iddia eden 57 yaşındaki Kazumi Watanabe, 27 Mart'ta Osaka Bölge Mahkemesi'nin Sakai şubesinde mahkum edildi.

Watanabe ilk olarak 7 Şubat 2023 tarihinde, birden fazla kadın personel tarafından cinsel saldırıyla suçlanmasının ardından tutuklanmıştı. Tutuklandığı sırada Watanabe, engelli veya başka şekilde dezavantajlı bireyler ve aileleri için hizmet sağlayan bir kamu şirketi olan Aoi Sodanshitsu'nun sahibi ve başkanıydı. Şirketin Osaka Eyaleti, Takaishi belediye yönetimi ile bir anlaşması vardı ve bu anlaşma, hassas durumdaki kişileri gerektiğinde yardım için Aoi Sodanshitsu şirketine yönlendiriyordu. Watanabe ve personeli burada destekleyici danışmanlık sağlıyor ve insanları ilgili sosyal yardım hizmetlerine yönlendiriyordu.

İddianameye göre Watanabe, 2021 yılında işletmenin çok sayıda kadın çalışanına ve müşterisine cinsel saldırıda bulunmuş ve onları "masaj" yapma kisvesi altında savunmasız bir konuma getirmişti. Kurbanlarını kendisine güvenecek kadar rahatlatmak için, kadınlara cinsel ilgi duymadığını ve "bir kadının kalbine" sahip olduğunu iddia etmişti. Kadınlar vücutlarına dokunulmasına izin verdikten sonra da onlara cinsel saldırıda bulunmuştu. Vakalardan en az birinde, Watanabe mağdura zorla tecavüz etmişti.

Kırklı yaşlarında bir kadın, engelli danışmanlık projesinin müşterisiydi. Watanabe kadına masaj yapmaya, göğüslerine ve cinsel bölgesine dokunmaya başladığında, "kasık kemiğine" dokunmakla ilgili yorumlar yapmış, göğüslerini büyütebileceğini söylemiş ve kadını iç çamaşırıyla dolaştırmıştı.

Bölge Mahkemesi ise kararında şunları belirtmişti: "Cinsiyeti hakkında yalan söyleyerek masaj yapma bahanesiyle suç işleme yöntemi kurnazcaydı ve bunu tekrarlaması cinsel çarpıtmaları olduğunu açıkça gösteriyordu. Ayrıca kendisi bulunduğu konumdan da yararlanmıştır. Bu güçlü bir kınamadır."

Trans kadın
Kazumi Watanabe'nin başkanlığını yaptığı danışmanlık ve destek hizmetleri sunan Aoi Sodanshitsu adlı kuruluş (Mainichi/Minhyang Hong )

Watanabe çevresindekilere sık sık "bedeninin bir erkek" ama "kalbinin bir kadın" olduğunu söylerdi. Kadın kıyafetleri giyiyordu, manikürlü tırnaklara sahipti ve resmi olarak teşhis alıp almadığı bilinmemekle birlikte cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) yaşadığını iddia ediyordu. Mağdurlardan biri olan 50'li yaşlarındaki bir kadın yerel medyaya konuştu ve eski işvereni tarafından kandırılmış hissettiğini söyledi. "Kandırıldım... ve zayıflıklarımı bana karşı kullandı. Beni kandırdı ve bu affedilemez." Mağdur, olay meydana geldiğinde sadece birkaç aydır şirkette çalışmaktaydı. İş görevlerinin bir kısmı, engelli veya dezavantajlı müşterileri ve ailelerini, endişelerini dinleyerek ve istişarelerde bulunarak desteklemeyi içeriyordu.

Bir başka mağdur, 2021 yılının Mayıs ayında, ikisi işyerinde yalnızken Watanabe'nin kendisine yaklaştığını söyledi. Adam, stresli duruşunu hafifletmek için kadına masaj yapmayı teklif etmişti. Mağdur ilk başta Watanabe'nin vücuduna dokunmasına izin vermekte isteksiz görünse de, adam kısa süre içinde: "Bende cinsel kimlik bozukluğu var. Kadın bedenleriyle ilgilenmiyorum." şeklindeki iddiasını öne sürmüştü. Kadın, patronuna saygısızlık etmekten ve işini kaybetmekten korktuğu için sonunda razı oldu. Watanabe'nin kadın hissettiği yönündeki iddiaları nedeniyle gardını düşüren mağdur, kendisine masaj yapmasına izin verdi. Kadın masajın omuzlarıyla başladığını ancak Watanabe vücudunun alt yarısına dokunana kadar yavaş yavaş arttığını söyledi. Sonra da kadına saldırdı. İstismarın ardından ise istifa etmesi halinde sertifikasını elinden almakla tehdit etti. Kadın, tehdidin ardından durumu polise bildirdi.

30'lu yaşlarında yarı zamanlı bir işçi olan bir başka mağdur ise, eğitimli bir estetisyen olduğunu iddia eden Watanabe'nin fiziksel ağrılarına yardımcı olmak için kendisine masaj yapacağı bahanesiyle Osaka'daki bir otele götürüldü. Nisan 2021'de gerçekleşen olayda kadın otelde cinsel saldırıya uğradığını polise bildirdi. Watanabe önce, kadının pantolonunu ve iç çamaşırını indirdiğini ve kendisine dokunmasını sağladığını iddia etti, ardından da masaj odasının "müstehcen eylemler için çok küçük" olduğunu öne sürerek suçlamaları reddetti. Watanabe'nin savunma avukatı da kadınların saldırıyı kabul ettiklerini ileri sürdü.

Duruşmalar sırasında savcılık, Watanabe'nin engelli bireyler için bir danışmanlık şirketi işleterek oluşturduğu güveni, konumundan yararlanmak ve çalışanlara ve kullanıcılara karşı cinsel suçlar işlemek için kullandığını belirtti. Savcı, "Bu sadece tanıdık bir taktik değil, onun aynı zamanda mağdurun konumundan faydalandığı ve son derece çirkin olan suçu gizlemeye çalıştığı da görülüyor ve burada Watanabe'nin lehine hiçbir durum yok" ifadelerini kullandı.