Japonya’da bir yayınevi cinsiyet değişimini eleştiren bir kitap yayınlama kararı nedeniyle tehdit edildi

Japonyada bir yayınevi, internet fenomenlerinin ve ABD okulları ile üniversitelerindeki yaygın kültürün kız ve erkek çocuklarını geri dönüşü olmayan hormonal ve cerrahi tedavilere teşvik ettiğini savunan bir kitabı satma kararı nedeniyle tehditlere maruz kaldı.
Japonya’da bir yayınevi cinsiyet değişimini eleştiren bir kitap yayınlama kararı nedeniyle tehdit edildi


Kaynak: https://www.agenzianova.com
Erişim tarihi: 02.04.2024
Yayınlanma tarihi: 02.04.2024

Bir Japon yayınevi, transgender nüfustaki hızlı artış olgusunu ve cinsiyet değiştirme vakalarını eleştirel bir bakış açısıyla inceleyen tartışmalı bir ABD kitabının çeviri baskısının yayınlanması nedeniyle tehditler aldı. Muhafazakâr eğilimli Japon gazetesi Sankei Shimbun'un sahibi olan Sankei Shimbun Publications Inc, ofisinin ve Amerikalı gazeteci Abigail Shrier tarafından kaleme alınan “Irreversible Damage: The Transgender Craze Seducing Our Daughters” (Geri Dönüşü Olmayan Hasar: Kızlarımızı Baştan Çıkaran Transgender Çılgınlığı) başlıklı kitabı satmaya karar veren kitapçıların kundaklanması yönünde tehditte bulunan bir e-posta aldığını bildirdi.

Kitapta yazar, internet fenomenlerinin ve ABD okulları ile üniversitelerindeki yaygın kültürün, kız ve erkek çocuklarını, gerçekten cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) yaşayıp yaşamadıklarını doğrulamadan, geri dönüşü olmayan hormonal ve cerrahi tedaviler görmeye teşvik ettiğini ifade ediyor. 

Yayınevi konuyla ilgili olarak "Bir toplanma yeri olan kitapçıları tehdit etmek affedilemez bir eylemdir. Kitabı yayınlayacağız ve bu tehditlere boyun eğmeyeceğiz" açıklamasında bulundu. Bir başka Japon yayınevi olan Kadokawa Corp. da kitabı geçen yıl yayınlamayı planlamış, ancak aldığı tehditler üzerine geçen Aralık ayında vazgeçmişti.