J.K. Rowling, ünlü 'Harry Potter' oyuncularını trans yanlısı açıklamaları nedeniyle affetmeyeceğini belirtti

'Harry Potter'ın yazarı J.K. Rowling, çok satan kitap serisinin film uyarlamalarında rol alan Daniel Radcliffe ve Emma Watson'ı 'trans hakları' lehine yaptıkları yorumlar nedeniyle affetmeyeceğini belirtti.
J.K. Rowling, ünlü 'Harry Potter' oyuncularını trans yanlısı açıklamaları nedeniyle affetmeyeceğini belirtti


Kaynak: dailywire.com
Erişim tarihi: 15.04.2024
Yayınlanma tarihi: 12.04.2024

"Harry Potter"ın yazarı J.K. Rowling, çok satan kitap serisinin film uyarlamalarında rol alan Daniel Radcliffe ve Emma Watson'ı "trans hakları" lehine yaptıkları yorumlar nedeniyle affetmeyeceğini belirtti.

58 yaşındaki yazar, özellikle kadınların toplumda korunmasıyla ilgili olarak radikal trans gündeminin açık sözlü bir eleştirmeni haline geldi.

Yakın zamanda Rowling transeksüel olduklarına inanan çocukların tıbbi cinsiyet değişimine ilişkin endişelerini X'te uzun bir başlık açarak paylaştı.

Rowling'in takipçilerinden biri bu başlığa yanıt vererek, "Dan ve Emma'nın sizden alenen özür dilemesini bekliyorum... onları affedeceğinizi bilerek..." diye yazdı.

Rowling cevap verdi, "Kadınların zor kazanılmış haklarını erozyona uğratmayı amaçlayan bir harekete destek veren ve platformlarını reşit olmayanların cinsiyet değiştirmesini alkışlamak için kullanan ünlüler, özürlerini travmatize olmuş detranslar (cinsiyet değiştirdikten sonra pişman olarak esas cinsiyetine geri dönenler) ve tek cinsiyetli alanlara bağımlı savunmasız kadınlar için saklayabilirler."

"Harry Potter" yıldızları Daniel Radcliffe ve Emma Watson, 2020'de birkaç tweet'inin viral olmasının ardından Rowling'in görüşlerini kamuoyu önünde kınadılar.

Trans hakları
J.K. Rowling attığı tweet'te Daniel Radcliffe ve Emma Watson'ı "trans hakları" lehine yaptıkları yorumlar nedeniyle affetmeyeceğini yazdı.

Rowling ayrıca Haziran 2020'de web sitesinde yayınladığı bir makalede kısmen şöyle diyordu: "Siyasi ve biyolojik bir sınıf olarak 'kadını' aşındırmaya çalışarak ve yırtıcılara daha önce çok az kişinin yaptığı gibi koruma sağlayarak kanıtlanabilir bir zarar verdiğine inandığım bir harekete boyun eğmeyi reddediyorum."

Rowling'in yorumuyla aynı saatlerde, film serisinde Hermione karakterini canlandıran Watson da kendi sosyal medya hesabından "Trans bireyler olduklarını söyledikleri kişilerdir ve sürekli sorgulanmadan ya da söyledikleri kişi olmadıkları söylenmeden hayatlarını yaşamayı hak etmektedirler" şeklinde bir paylaşımda bulunmuştu.

Watson, "Trans takipçilerimin bilmesini isterim ki ben ve dünyadaki pek çok insan sizi görüyor, size saygı duyuyor ve sizi olduğunuz gibi seviyor," diye eklemişti.

Radcliffe, yorumların viral olmasının ardından benzer duyguları dile getirmişti. Radcliffe, 2020'de yapılan bir röportajda, 'Trans kadınlar kadındır. Aksine herhangi bir ifade transların kimliğini ve onurunu siler ve bu konuda Jo [Rowling] ya da [benden] çok daha fazla uzmanlığa sahip profesyonel sağlık dernekleri tarafından verilen tüm tavsiyelere aykırıdır,' demişti.

"Şu anda kitaplarla ilgili deneyimlerinin lekelendiğini veya azaldığını düşünen tüm insanlar için, bu yorumların size verdiği acıdan dolayı derinden üzgünüm. Umarım bu hikayelerde sizin için değerli olan şeyleri tamamen kaybetmezsiniz."

Radcliffe, aktivist örgüt The Trevor Project tarafından hazırlanan bir yuvarlak masa serisi olan "Sharing Spaces"in bir bölümünün moderatörlüğünü yaparken de trans gençlerin cinsiyet değiştirmesini desteklediğini özellikle dile getirmişti.