J.K. Rowling, transseksüel hareketi konusundaki görüşlerini eleştiren arkadaşlarının çifte standartlarına ateş püskürdü

J.K. Rowling, transseksüellik karşıtı görüşlerini kamuoyunda karalayan meslektaşlarının arkadaş kaldıklarını kontrol etmek için kendisine özelden e-posta gönderdiklerini söyledi.
J.K. Rowling, transseksüel hareketi konusundaki görüşlerini eleştiren arkadaşlarının çifte standartlarına ateş püskürdü


Kaynak: deadline.com
Erişim Tarihi: 29.05.2024

J.K. Rowling, transseksüel hareketi konusundaki görüşlerine çöp muamelesi yapmak için acele eden arkadaşlarının çifte standartlarına ateş püskürdü.

The Times of London gazetesinde bir yazı kaleme alan Rowling, görüşlerini kamuoyu önünde kınayan meslektaşlarının, arkadaş olarak kalıp kalmadıklarını kontrol etmek için kendisine özel e-posta göndermelerine şaşırdığını söyledi.

"Benimle birlikte çalışmış olan insanlar aceleyle benden uzaklaşmaya ya da [toplumsal cinsiyet ideolojisine] aykırı görüşlerimi kamuoyu önünde kınamaya başladılar," diye yazdı.

"Doğrusu, bazı kişilerin beni kınaması, bazılarının hala arkadaş olup olmadığımızı kontrol etmek için bana e-posta ya da üçüncü şahıslar aracılığıyla mesaj göndermesinden çok daha az şaşırtıcıydı."

Rowling sözlerini şöyle sürdürdü: "Benim tutumum karşısında dehşete kapılanlar, onlarınkini ne kadar aşağılık bulduğumu anlamakta genellikle başarısız oluyorlar. 'Tartışmaya hayır' sloganının bir zamanlar ifade özgürlüğünün savunucuları olarak geçinenlerin sloganı haline geldiğini gördüm. Sözde ilerici erkeklerin, kadınların gözlemlenebilir bir biyolojik sınıf olarak var olmadıklarını ve biyolojiye dayalı hakları hak etmediklerini savunduklarına tanık oldum."

Jk Rowling
J.K. Rowling, son yıllarda Harry Potter filmlerinde birlikte çalıştığı Daniel Radcliffe ve Emma Watson ile trans ideolojisi konusundaki farklı görüşleri nedeniyle anlaşmazlık yaşamıştı.

Yazar isim vermedi, ancak son yıllarda Harry Potter filmlerinde birlikte çalıştığı kişilerle kamuoyu önünde anlaşmazlıklar yaşamıştı. Geçtiğimiz ay Ulusal Sağlık Hizmetleri tarafından çocuklar ve gençler için sunulan “cinsiyet kimliği” hizmetlerine ilişkin İngiltere'de dönüm noktası niteliğindeki bir incelemenin yayınlanmasının ardından Daniel Radcliffe ve Emma Watson ile arasındaki düellosu yeniden alevlenmişti.

Rowling, X (eski adıyla Twitter) üzerinden bir paylaşımda bulunmuş, "Kadınların zor kazanılmış haklarını erozyona uğratmayı amaçlayan bir harekete destek veren ve platformlarını reşit olmayanların cinsiyet değişimini alkışlamak için kullanan ünlüler, özürlerini travmatize olmuş detranslar (eski translar) ve tek cinsiyetli alanlara bağımlı savunmasız kadınlar için saklasınlar." demişti.

The Times'a yazan Rowling pişmanlık duymadığını söyledi: "Nihayetinde konuştum çünkü konuşmasaydım hayatımın geri kalanında utanç duyacaktım. Eğer herhangi bir pişmanlık hissediyorsam, o da daha önce konuşmamış olmamdır."