İtalya’da kadından erkeğe cinsiyet değiştirme sürecinden geçen bir transseksüelin beş aylık hamile olduğu ortaya çıktı

Esas cinsiyeti kadın olan ve cinsiyet değiştirme prosedürünün bir parçası olarak göğüslerini aldıran trans erkeğin beş aylık hamile olduğu tespit edildi ve çocuğun babası olarak kaydedilecek
İtalya’da kadından erkeğe cinsiyet değiştirme sürecinden geçen bir transseksüelin beş aylık hamile olduğu ortaya çıktı


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 08.02.2024

İtalya’da kadından erkeğe cinsiyet değiştirme sürecinden geçen bir transseksüelin beş aylık hamile olduğu ortaya çıktı.

Kendini 'Marco' olarak tanıtan bir kadın, cinsiyet değiştirme prosedürünün bir parçası olarak iki göğsün alındığı çift mastektomi adındaki transseksüel ameliyatını geçirdikten sonra hamile olduğunu öğrendi.

Yıllar önce psikolojik değerlendirmeden geçen Marco, cinsiyet değiştirme sürecini tamamlamaya çalışıyordu. İtalyan raporlarına göre, Marco hastaneye bir erkek ismi ile kayıt yaptırmıştı, sakal bırakmıştı ve rahmini aldırmak için bir operasyona hazırlanıyordu.

Ancak hamileliği, Roma'daki bir hastanede sağlık çalışanları tarafından fark edilince karşı cinsiyet hormon kullanımını durdurmak zorunda kaldı ve o andan itibaren Marco'nun cinsiyet değiştirme süreci de sorgulanmaya başladı.

Romalı bir endokrinolog olan Giulia Senofonte, vakayı ortaya çıkaran İtalyan gazetesi La Repubblica'ya yaptığı açıklamada, sağlık görevlilerinin hastada hormon kullanımını durdurmak zorunda kaldıklarını söyledi. Senofonte gazeteye yaptığı açıklamada, ilaçların derhal kesilmemesi halinde “özellikle hamileliğin ilk üç ayında zararlı sonuçların ortaya çıkabileceğini” söyledi.

Senofonte, "Karşı cins hormon kullanımına hemen ara verilmezse, özellikle bebeğin organlarının gelişimi için hassas bir dönem olan hamileliğin ilk üç ayında zararlı sonuçlar ortaya çıkabilir" dedi. "Soyut olarak düşünmek zor: her şey bu süreci askıya almanın zamanlamasına ve kişinin aldığı testosteron dozajına bağlıdır.”

Doktor, cinsiyet değiştirme sürecinde kullanılan ilaçlar nedeniyle, ebeveynin vücudundaki erkek ve kadın hormonlarının yüksek seviyelerde olmasının çocuk için kardiyolojik bir risk oluşturabileceğini de belirtti.

Erkek çocuğunda her iki cinsiyet hormonunun (testosteron ve östrojen) yüksek değerlerde olmasının genel sağlık üzerinde pıhtılaşma, arteriyel hipertansiyon vb. yansımalar oluşturacağını söyledi.

Esas cinsiyeti kadın olan Marco'nun bu süreçte hamile kalmasının nasıl mümkün olduğunu da açıklayan Senofonte şunları söyledi: 'Karşı cinsiyet hormon kullanımı adet döngüsünü engeller ancak doğum kontrol yöntemi değildir. Kişi yumurtlamaya devam edebilir ve sonuç olarak hamilelik ihtimali taşır.”

İtalya’da kadından erkeğe cinsiyet değiştirme sürecinden geçen bir transseksüelin beş aylık hamile olduğu ortaya çıktı

Doktor, İtalyan gazetesine verdiği demeçte, "Cinsiyet değiştirme süreciyle ilgilenen kişilere genellikle karşı cinsiyet hormon kullanımı sırasında alabilecekleri doğum kontrol hapları önerilmektedir" dedi.

Esas cinsiyeti kadın olan bir kişinin cinsiyet değiştirme sürecinde hamile kalması duyulmamış bir şey değil ve Amerika Birleşik Devletleri'nde bu tür vakalar bildirilmeye devam ediyor. Ancak, hala koyu Katolik bir ülke olan İtalya'da bu tür vakalar sık duyulmuyor. Sonuç olarak Marco'nun davası pek çok İtalyanı ikiye bölmüş durumda.

Palermo Üniversitesi'nde Cinsiyet Disforisi kliniği danışmanı olan psikiyatrist ve psikanalist Matilde Vigneri, Le Repubblica'ya verdiği demeçte, "Yeni bir sınırla karşı karşıyayız ve bunu anlamak kolay olmayacak" dedi.

“Marco'nun hamileliği devam ederse, yasalara göre Marco kendisini biyolojik anne ve yasal baba olarak bulacak. O bir anne çünkü esas cinsiyeti kadın ve bir çocuk doğuracak ama aynı zamanda bir baba sayılıyor çünkü kayıt ofisinde bir erkek kimliğine sahip.”

Bu arada dava, geleneksel aile değerleri için kampanya yürüten muhafazakar Katolik kuruluş olan Pro Vita e Famiglia'nın başkanı Toni Brandi'nin sert tepkisine neden oldu. The Times'a konuşan Brandi, Marco'nun sürpriz keşfinin cinsiyet değiştirme konusunda fikrini değiştirmesine yol açmasını umduğunu söyledi.

“Akışkan cinsiyet* teorisi tam bir çılgınlıktır. Bilime ve doğaya aykırıdır," diyen Brandi “Bu vaka, cinsiyet ideolojisi için bir meydan okumadır çünkü bir kadının kadın olduğunu göstermektedir' diye ekledi. “Eğer yarın kendimi kadın olarak algılarsam, bu beni çocuk doğurmaya muktedir yapmaz.”

Napoli merkezli bir İtalyan internet gazetesi olan Fanpage'e göre, İtalya'da cinsiyet değiştirme prosedürleri 1982 yılında, yani 40 yıldan uzun bir süre önce kabul edilen bir yasa kapsamında yasal hale getirildi. Gazetenin haberine göre pek çok LGBT aktivisti artık bu yasanın yetersiz olduğunu düşünüyor.

*Akışkan cinsiyet teorisi, temelde cinsiyetsizlik vurgusu yapan, kişinin esas cinsiyetinden bağımsız olarak ister erkek ister kadın özelliklerine sahip olabileceğini, cinsiyetin zamana ve duruma bağlı olarak değişebileceğini iddia eden LGBT ideolojisidir.