İtalya’da bir kilisenin Hz. İsa’nın doğum tasvirinde iki anneye yer vermesi dine hakaret suçlamasına yol açtı

İtalya'da Aziz Peter ve Pavlus Kilisesi'nde Hz. İsa tasvirinin yanında iki anneye yer verilmesi üzerine 21 binden fazla kişi piskoposun olaya müdahale etmesi çağrısında bulunan bir dilekçe imzaladı.
İtalya’da bir kilisenin Hz. İsa’nın doğum tasvirinde iki anneye yer vermesi dine hakaret suçlamasına yol açtı

 

Erişim tarihi: 27.12.2023

Kaynak: sky.com

 

İtalya'da Capocastello di Mercogliano'nun Avellino mezrasındaki Aziz Peter ve Pavlus Kilisesi'nde Hz. İsa tasvirinin yanında iki anneye yer verilmesi üzerine, 21.000'den fazla kişi piskoposun olaya müdahale etmesi çağrısında bulunan bir dilekçe imzaladı. Bebek İsa'yı iki anne figürüyle birlikte tasvir eden doğum sahnesi Napoli yakınlarındaki bir kilisede sergilendikten sonra büyük bir tepki ve bir imza kampanyasıyla karşılandı.

Reuters'in haberine göre, serginin savunucuları bunun içinde yaşadığımız zamanı temsil ettiğini söylerken, karşıtlar ise 21.000 imza toplayarak tasvirin kaldırılması çağrısında bulundu.

Mahkeme, bu sahnenin Katolik Kilisesi'nin aile hakkındaki öğretileriyle çeliştiğini ve eşcinsel ebeveynliği ve taşıyıcı anneliği meşrulaştırdığını ifade etti.

LGBT
Aziz Peter ve Pavlus Kilisesi Rahibi Vitaliano Della Sala, tepkilere neden olan LGBT temalı doğum tasvirinin önünde.

Ancak Napoli'nin doğusundaki Capocastello di Mercogliano'nun Avellino mezrasındaki Aziz Petrus ve Pavlus Kilisesi'nin rahibi, kilisede İsa'nın doğumunun tasvirini savundu. Rahip Vitaliano Della Sala şunları söyledi: "Bu sahne ile ailelerin artık sadece geleneksel aileler olmadığını göstermek istedim." Peder Vitaliano daha önce Katolik kilisesinin daha liberal bir ucunu temsil etmiş ve bu hafta rahiplerin eşcinsel çiftleri kutsamasına izin veren Papa Francis'i örnek göstermişti.

Nüfusunun neredeyse yüzde 80'i Katolik olan İtalya'da taşıyıcı annelik yoluyla doğum yasaklanırken, taşıyıcı annelik yoluyla çocuk sahibi olmak için yurtdışına giden çiftlerin cezalandırılması ihtimali de mevcut.

İktidardaki Forza Italia partisinden Senatör Maurizio Gasparri, LGBT içerikli doğum tasvirinin "Kutsal Aileye saygı ve bağlılık duyan herkesi rencide ettiğini" söyledi.

İtalya'da LGBT ve sol davalara sempati duyduğunu ifade etmesiyle tanınan Peder Della Sala, tavrının, bu hafta dönüm noktası niteliğinde bir kararla rahiplerin eşcinsel çiftleri kutsamasına izin veren Papa Francis'in tutumuna benzer olduğu konusunda ısrar etti.