İsrail’de bekar ve eşcinsel bir adam taşıyıcı annelik yoluyla ‘baba’ oldu

LGBT üyesi bekar bir adam olan Yaniv Goltshian, Yüksek Adalet Divanı kararı sonucu İsrail'de taşıyıcı annelik yoluyla çocuk sahibi oldu.
İsrail’de bekar ve eşcinsel bir adam taşıyıcı annelik yoluyla ‘baba’ oldu


Erişim tarihi: 15.01.2024
Kaynak: ynetnews.com

LGBT üyesi ve 39 yaşında bekar bir adam olan Yaniv Goltshian, Yüksek Adalet Divanı kararıyla İsrail'de taşıyıcı annelik yoluyla çocuk sahibi oldu. Goltshian bu fikre karar verdiğinde Facebook'ta bir mesaj yayınladı: "Yıllardır baba olmanın hayalini kuruyorum. Eğer siz, bu mesajı okuyan bir kadınsanız ve taşıyıcı annelik prosedürü yoluyla dünyaya bir bebek getirmeme yardımcı olmak istediğinizi ve buna hazır olduğunuzu hissediyorsanız benimle iletişime geçin."

Bu yazıyı yazdığı tarihten iki yıl sonra tam olarak aynı günde, taşıyıcı anne aracılığıyla çocuk sahibi oldu.

Goltshian, 34 yaşındaki Miri Yoachim adındaki İsrailli bir taşıyıcı anne aracılığıyla, hamilelik süreci başından sonuna kadar İsrail'de gerçekleşen ve taşıyıcı annelik prosedürünün bir parçası olarak bir çocuk sahibi olan ikinci kişi oldu.

İsrail'de erkek ve tek eşli çiftler için taşıyıcı annelik, Yüksek Mahkeme'nin konuyla ilgili kararı ve eski Sağlık Bakanı Nitzan Horowitz'in öncülüğünde mümkün hale geldi.

Goltshian "Yüksek Mahkeme ve önceki hükümet hayatımı değiştirdi" diyor. Facebook’taki yazısını yayınladıktan sonra, Miri Yoachim ile ortak bir arkadaşları ikilinin iletişime geçmesini sağladı. Ve ilk buluşmalarıyla beraber kısa süre içinde taşıyıcı annelik işini yapmaya karar verdiler.

İki çocuk annesi Yoachim, artık kendi çocuğunu doğurmak istemediğini ama başkalarına çocuk verebilmek için yeniden hamile kalmak istediğini belirtti. "Eşim başlangıçta bu süreç hakkında endişeliydi, sonra düşündü ve çocuk sahibi olamayanlara yardım etmenin benim için ne kadar önemli olduğunu o da fark etti" dedi.

Yasaya göre taşıyıcı anneye yapılan ödeme 165.000 şekel (1.323.000 TL), ancak o bunun kendisini motive etmediğini söylüyor.

Sağlık Bakanlığı'nın Embriyo Taşıma Anlaşması Komitesi'nin onayını ilk alanlardan biri olan Goltshian, bu yolun kolay olmadığını ve aynı zamanda bürokratik zorluklarla karşılaştığını açıklıyor.