İspanya’da yeni trans yasasını takiben yasal cinsiyet değişikliği oranı %400 arttı

İspanya'nın basit bir idari süreçle yasal cinsiyet değişikliğine izin veren yasayı kabul etmesini takip eden bir yıl içinde cinsiyet değişimi talep eden İspanyolların sayısı neredeyse %400 arttı.
İspanya’da yeni trans yasasını takiben yasal cinsiyet değişikliği oranı %400 arttı


Kaynak: europeanconservative.com
Erişim tarihi: 25.03.2024

İspanya'nın, vatandaşın talebi üzerine basit bir idari süreçle yasal cinsiyet değişikliğine izin veren yasayı kabul etmesinden bir yıl sonra, bu değişikliği talep eden İspanyolların sayısı neredeyse %400 arttı.

Yasa, yasal cinsiyet değişiklikleri konusunda Avrupa'daki en aşırı mevzuattır. Her durumda olmasa da bazı durumlarda reşit olmayanlar için ebeveynlerinin rızası gerekirken, yetişkinler için basit bir talep yeterlidir. İspanya daha önce yasal cinsiyet değişikliğine yalnızca bir kişinin tıbbi olarak cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) teşhisi aldığı ve karşı cinsiyet hormon ilaçları veya cinsiyet değiştirme ameliyatları geçirdiği durumlarda izin veriyordu.

Birleşik Krallık ise hiçbir zaman kendi cinsiyetini tanımlama yasasını geçirmeyi başaramadı ve şimdilerde reşit olmayanlar için karşı cinsiyet hormonlarının kullanımını yasakladı. Fransız senatörler de benzer bir yasak çağrısında bulunurken İskandinav ülkeleri de bu uygulamalardan geri adım attı. 

Birleşik Krallık'ta olduğu gibi İspanya'da da yasa birçok kadının, endişeli ebeveynlerin ve bir kısım doktor ve psikoloğun güçlü muhalefetiyle karşılaştı; ancak bunların hepsi hükümet tarafından görmezden gelindi. Aradan bir yıl geçtikten sonra ise hükümet, ne yazık ki bu yasadan övgüyle bahsetti. İspanya'nın yeni Eşitlik Bakanı Ana Redondo, Valladolid Hukuk Fakültesi'nde yaptığı son açıklamalarda: "Yasa işe yaradı ve değişikliklerin büyük çoğunluğu insanların ve cinsiyet değiştirme sürecindeki kişilerin yaşamlarında bir iyileşme sağladı" dedi.

İspanya'nın yasal cinsiyet değişikliğine izin veren yasayı kabul etmesini takip eden bir yıl içinde cinsiyet değişimini talep eden İspanyolların sayısı neredeyse %400 arttı.

Gerçekten de rakamlar yasanın çok iyi işlediğini ve muhaliflerin korkularının da doğru çıktığını gösteriyor. İspanyol El Mundo gazetesi 2004 yılında sadece üç kişinin yasal cinsiyetini değiştirdiğini, 2023 yılında ise 5.139 kişinin bunu yaptığını bildiriyor. Bu da her gün neredeyse 15 kişiye denk geliyor ki bu sayı, 1.306 kişinin nüfus kayıtlarında cinsiyetini değiştirdiği 2022 yılına kıyasla dört kat daha fazla. Yasanın yürürlüğe girdiği 2 Mart 2023'ten bu yana geçen on iki ay içinde ise yasal cinsiyet değişiklikleri %392 oranında arttı. Başvuranların %64'ünü yasal cinsiyetlerini kadın olarak değiştiren erkekler oluşturuyor.  

Ayrıca, herhangi bir tıbbi müdahale olmaksızın yasal olarak cinsiyetlerini erkekten kadına değiştiren ve çoğu durumda erkek isimlerini ve evli statülerini koruyan yaklaşık 200 asker ve polisten oluşan bir grup olan 'Normatif Olmayan Trans' topluluğunun ortaya çıkması gibi garip bir durum da söz konusu. Trans hakları grupları tarafından dolandırıcı olarak nitelendirilen bu grup, konumlarını kararlılıkla savundu. Söz konusu grup El Mundo gazetesine: "Biz de diğerleri kadar transız" dedi ve kendilerini eleştirenleri "transfobik oldukları için" ihbar etmeyi düşündüklerini söyledi. Birçok kişi, erkek asker ve polislerin kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık politikalarından faydalanabilmek için cinsiyetlerini değiştirdiklerinden şüpheleniyor.

Trans Platformları Federasyonu ise The Objective isimli haber sitesine yaptığı açıklamada, bu yasaya şiddetle karşı çıkan bazı gazeteciler hakkında dava açılması için savcılığa çağrıda bulunulduğunu söyledi. Söz konusu gazeteciler ise yasanın çok kötü olduğunu, kadınları sildiğini söylemiş ve dolandırıcılık olasılığına karşı uyarıda bulunmuşlardı.

Eşitlik Bakanı Redondo yine de yasayı savunmaya devam ediyor. Valladolid Hukuk Fakültesi'nde basına verdiği demeçte: "Ne zaman bir norm olsa, bu normu kötüye kullananlar da olur" diyen Redondo, "Ancak istisnalar kaideyi bozmaz. Bu nedenle, suistimal olduğunda, kınanacak ve bedeli ödenecektir." dedi. Bununla birlikte, bu tür bir sahtekarlığı kanıtlamak imkansız olmasa da zor çünkü yasa, bir kişinin beyan ettiği cinsiyetini yalnızca onaylanabilecek ancak sorgulanamayacak şekilde tasarlanmıştır.