İspanya'da yasal cinsiyetini kadın olarak değiştirip erkek gibi yaşamaya devam eden memurların sayısındaki artış endişelere neden oluyor

İspanya'da erkek memurların yasal cinsiyetlerini kadın olarak değiştirmelerine rağmen erkek ismi kullanmaya devam etmeleri 'trans dolandırıcılığı' şüphesini beraberinde getirdi.
İspanya'da yasal cinsiyetini kadın olarak değiştirip erkek gibi yaşamaya devam eden memurların sayısındaki artış endişelere neden oluyor


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 07.03.2024

İspanya’nın Kuzey Afrika’daki toprağı Ceuta’da, düzinelerce erkek memurun sırf kadınlara tahsis edilen yardımları alabilmek için “cinsiyetlerini değiştirmelerinin” ardından "trans dolandırıcılığı" ile ilgili endişeler arttı. Cinsiyet değiştirme kararını onaylama dalgası, yasal kimlik değişiklikleri hakkındaki düzenlemeleri genişleten Trans Yasası’nın ardından geldi.

Küçük ve özerk Ceuta kentinde, 37 erkek memurun yasal cinsiyetlerini değiştirdiği ortaya çıktı. Büyük çoğunluğu ordu, ulusal polis, sivil muhafız ve yerel polis ile ilişkili olan bu yeni "kadınların" hepsi, ilginç bir şekilde erkek isimlerini korumayı ve hayatlarına "erkek olarak" devam etmeyi seçti.

Bu erkeklerden biri, 2023 yılının Mart ayında İspanya'da Trans Yasası'nın yürürlüğe girmesinin ardından yasal cinsiyetini değiştirdiğini belirterek bu başarısıyla övündü.

Orduda onbaşı olarak görev yapan 35 yaşındaki Roberto Perdigones, kendisini "interseks bigender" olarak “tanımlamaya” karar verdikten sonra yasal cinsiyetini de "kadın" olarak değiştirdi. Perdigones: "Dışarıdan heteroseksüel bir erkek, içeriden ise lezbiyen bir kadınım." açıklamasında bulundu. Perdigones, yasal cinsiyetini değiştirmenin kendisine avantajlar sağlayacağını ilk olarak Ulusal Polis Sınavı müfredatında bir kişinin sahip olabileceği "cinsiyet kimlikleri” listesini içeren bir güncellemeyi okuduktan sonra fark ettiğini söyledi. Perdigones, listeden kendisine uygun olduğunu düşündüğü bir “cinsiyet ifadesi” buldu ve değişikliği gerçekleştirdi.

El Español isimli haber sitesine yaptığı açıklamada: "Dışarıdan heteroseksüel bir erkek gibi hissediyorum, ama içimde lezbiyen bir kadınım, ki önemli olan da bu. Bu yüzden yasal cinsiyetimi kadın olarak değiştirdim." diyen Perdigones: "Bunu yaptım çünkü yapabilme imkanım vardı,” diye itirafta da bulundu.

"Daha önce yasalara uyduğum için zarar görmüştüm. Şimdi hala yasalara uyuyorum ama cinsiyet ifademi değiştirdikten sonra bu yasalardan faydalanmaya başladım. Ve eğer biri beni eleştirirse, transfobi suçu işlemiş olacak," diyerek övündü.

Perdigones, Trans Yasası'nın yürürlüğe girmesinden sadece bir ay sonra yasal cinsiyetinin değiştirilmesini talep etmişti. Yeni yasa, cinsiyet ifadesi ya da isim değişikliği başvurusunda bulunmak için tıbbi ya da fiziksel bir değişikliği zorunlu tumuyor. Dolayısıyla Perdigones'in tek yapması gereken bu değişikliği istediğini onaylamaktı ve kendisi 2023 yılında resmi sisteme "kadın" olarak kaydedildi.

O andan itibaren ise bu durumun avantajlarından yararlanmaya başladı. Yeni kimlik kartını aldığı gün küpeleri, uzun saçları ve sakalıyla kışlaya geldi. Kendisi artık hiçbir tepki görmeden kıyafet kurallarını hiçe sayabiliyordu. Ancak avantajlar estetik konularla sınırlı değildi. Perdigones artık çocuklu bir "kadın" sayıldığı için annelere özel emekli maaşı almaya da hak kazanmıştı. "Cinsiyetimi değiştirdikten sonra emekli maaşım arttı. Çünkü burada kadınlar, eşitsizliği telafi etmek için daha fazla emekli maaşı alıyor. Ayrıca çocuğum olduğu için %15 daha fazla alıyorum." diyerek bu durumla övündü.

Cinsiyet değiştirme
Roberto Perdigones, yasal cinsiyetini de "kadın" olarak değiştirmesine rağmen bir erkek olarak yaşamaya devam etti.

Perdigones aynı zamanda terfi almayı da planlıyor. Kendisi Silahlı Kuvvetler komuta kademesindeki kadın varlığını arttırmak için hazırlanan "olumlayıcı eylem tedbirlerinden” yararlanacak. Geçici askerler için zorunlu emeklilik yaşına yaklaştığı için burada kalıcı bir pozisyon elde etmesi onun için iyi olacak. Fiziksel testleri daha kolay olduğu için ve bazı pozisyonlarda daha fazla kadın temsilci arandığı için kendisi bu pozisyonlara "kadın" olarak başvurmayı planlıyor. 

Rahatsız edici bir şekilde, Perdigones ayrıca 3 yaşından beri görmediği ergenlik çağındaki oğlunun velayetini almak için de yasadan faydalanmak istiyor. "Eski ilişkimden 16 yaşında bir oğlum var. Bir baba olarak onu üç yaşından beri görmemiştim. Ama şimdi artık bir baba değilim, şimdi gebelik yaşamamış bir anneyim. Bu da biyolojik annesiyle eşit şartlarda mücadele edebileceğim anlamına geliyor. Kaybettiklerimi geri almak için bir avukat arama sürecindeyim.” ifadelerini kullanıyor.

Perdigones, Afrika'nın kuzey kıyısında özerk bir İspanyol şehri olan Ceuta'da yaşıyor. Nüfusu sadece 85.000 olan Ceuta'da yaşayanların 4.500'ü güvenlik güçleri ve ordu mensuplarından oluşuyor. İspanya'da Trans Yasası'nın Mart 2023'te yürürlüğe girmesinden bu yana, özellikle Ceuta'da polis ve askeriyede çalışan ve yasal cinsiyet değişikliği talebinde bulunan erkek sayısında artış gözlemleniyor.

Trans Yasası'nın yürürlüğe girmesinden bu yana İspanya’da 5.139 kişi yasal cinsiyetini değiştirme talebinde bulundu ve bu sayı 2022 verilerine göre dört kat artmış durumda. Başvuranların %61,49'unu ise erkekler oluşturmakta. Elde edilen son veriler, bazı trans aktivistlerin "trans dolandırıcılığı" ile ilgili endişelerini dile getirmelerine neden oldu, ancak aynı endişeler kadın hakları savunucuları tarafından yasa kabul edilmeden önce dile getirildiğinde reddedilmişti. Kadınlar, istismarcı erkeklerin kimliklerini gizlemek veya mahkeme sistemi aracılığıyla kadınlara ulaşmak için yasayı kullanacakları yönünde endişelerini dile getirmişti. Çünkü bu yasaya göre tacizci bir baba yasal cinsiyetini "kadın" olarak değiştirirse, mahkemenin gözünde biyolojik anne kadar çocuğun "annesi" olarak kabul edilecek ve velayet veya ziyaret için daha güçlü haklara sahip olacaktı.

Geçtiğimiz yıl ise, "kadın" olmanın yasal avantajlarını elde etmek ya da cezai yaptırımlarını hafifletmek için yasal cinsiyet değişikliği talebinde bulunan erkeklerle ilgili kamuoyuna yansıyan çok sayıda dava oldu. Reduxx haber sitesi tarafından daha önce bildirildiği üzere, Katalonya'da partnerini fiziksel olarak taciz eden bir adam, yasal belgelerini değiştirdikten sonra cinsiyete dayalı şiddet suçlamalarından kaçınabilmişti. Polis, adamın yasal olarak "kadın" olduğunu öğrendikten sonra, onu cinsiyete özgü bir suçla itham edememiş ve mağdur kadın için özel bir koruma da sağlayamamıştı.

Benzer bir vaka Ceuta'da yaşanmış, bir polis memuru karısını dövdükten sonra benzer suçlamalardan kaçınmak için yasal cinsiyetini değiştirmiş, ancak adam planını gerçekleştiremeden hapse mahkum edilmişti. Erkek mahkumların, işledikleri ağır suçların ardından kadın cezaevlerine nakledilmek ya da cezalarında indirim almak için transseksüel olduklarını iddia ettikleri benzer olayların sayısı ise gün geçtikçe artıyor.