İspanya’da bir belediye meclisi, cinsel ilişkide rıza kampanyası için hazırlanan afişlerde çocuk görseli kullandı

İspanya'nın Almería kentindeki belediye meclisi, cinsel rıza konusunda başlattığı kampanyanın afişlerinden bazılarında çocuk görseline yer vermesinin ardından eleştirilerin hedefi oldu.
İspanya’da bir belediye meclisi, cinsel ilişkide rıza kampanyası için hazırlanan afişlerde çocuk görseli kullandı


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 24.05.2024

İspanya'nın Almería kentindeki belediye meclisi, cinsel rıza konusunda başlattığı ve bir versiyonunda bir çocuğun yer aldığı afiş kampanyasının ardından eleştirilerin hedefi oldu. İnsanlara cinsel eylemlerde bulunurken partnerlerinden rıza almaları gerektiğini bildiren kampanya, sosyal medyadaki yoğun tepkilerin ardından geri çekildi.

Bu ayın başlarında kent genelinde başlatılan afiş kampanyası, belediye meclisi tarafından onaylanmıştı ve bunun için Eşitlik Bakanlığı'ndan yaklaşık 18,000 Avro fon kullanıldı. Cinsel şiddete odaklanan kampanya için oluşturulan ana slogan "hayır, hayır demektir" tarzında bir tavsiye niteliğindeydi: "Eğer [kişi] hayır diyorsa, bu cinsel ilişki değil, saldırganlıktır."

Posterlerde ayrıca cinsel şiddetle ilgili çeşitli istatistikler ve Almería Belediyesi ile Eşitlik Bakanlığı'na ait markalar da yer alıyordu. Ancak afişlerin çoğunda metnin arkasında yetişkin kadınların görüntüleri yer alırken, bir tasarımda bunun yerine küçük bir çocuğun fotoğrafı kullanıldı. Küçük çocuğun yüzünün üzerine standart kampanya sloganı olan "Hayır diyorsa, bu cinsel ilişki değil, saldırganlıktır" ifadesi yerleştirildi. Posterde ayrıca reşit olmayanlara yönelik cinsel şiddetle ilgili istatistiklere de yer verildi: "Reşit olmayanlara yönelik cinsel saldırıların %72,3'ü mağdurun aile ve okul çevresinde meydana gelmektedir."

Pedofili
İspanya'nın Almería kentindeki belediye meclisi, cinsel rıza konusunda başlattığı kampanyanın afişlerinden bazılarında çocuk görseline yer vermesinin ardından eleştirilerin hedefi oldu.

Geçtiğimiz haftalarda, çocuğun yer aldığı afişin fotoğrafları sosyal medyada dolaşıma girdi ve İspanyol kullanıcılar, çocukların cinsel ilişkiye rıza gösterebileceğini ima eden bu tabela karşısında öfkelerini dile getirdi. Konu ile alakalı TV Sunucusu Sonia Ferrer'in "Ve eğer evet diyorsa, bu da saldırganlıktır! Çocuklara dokunmayın" yazılı X paylaşımı benzer şekilde öfkeli okuyuculardan 80.000'in üzerinde beğeni aldı. Vox Partisi'nden muhafazakâr bir siyasetçi olan Rocío De Meer ise: "Pedofiliyi aklamaya yönelik bu kampanyayı geri çekin ve topluca istifa edin. Bu kabul edilemez" diye yazdı. Almería'daki İspanyol Sosyalist İşçi Partisi de konu ile alakalı bilgilendirme talep etti. Parti sözcüsü Adriana Valverde, belediye meclisini afişe kimin onay verdiği konusunda sorguya çekti.

Afişin fotoğraflarının viral olmaya başlamasının ardından Eşitlik Bakanlığı sert bir açıklama yayınlayarak kampanyanın sona erdirilmesini talep etti. Bir bakanlık sözcüsü 15 Mayıs'ta yaptığı açıklamada: "Eşitlik Bakanlığı, çocuklara saldıran ve hiçbir koşulda Cinsiyet Şiddetine Karşı Devlet Paktı fonlarıyla finanse edilemeyecek olan kampanyanın derhal geri çekilmesini talep etmektedir" dedi.

Almería Belediye Meclisi hemen harekete geçerek çocuğun yer aldığı tüm kampanya afişlerini kaldırdı. Meclisin resmi X hesabından kısa bir özür yayınlanarak gerekli incelemenin yapılmadığı iddia edildi. Özür iyi karşılanmadı ve pek çok kullanıcı afişi onaylayan kişinin istifasını talep etti. 16 Mayıs'ta, Almería Belediye Başkanı María del Mar Vázquez, şehrin kampanyayı tamamen geri çektiğini açıkladı ve şunları kaydetti: "[Kampanya] amacına ulaşamamıştır ve ortaya atılan tartışmaların gölgesinde kalarak da ulaşamayacaktır."