İspanya’da bir adam yasal cinsiyetini kadın olarak değiştirerek hakkında yapılan taciz suçlamalarından kurtuldu

İspanya'daki 'Trans Yasası', kişilerin beyanına dayalı yasal cinsiyet değişikliğini mümkün kılarak erkeklerin kadınlara tanınan haklardan yararlanmasına ve mağdur kadınların haklarının kısıtlanmasına neden oluyor.
İspanya’da bir adam yasal cinsiyetini kadın olarak değiştirerek hakkında yapılan taciz suçlamalarından kurtuldu


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 25.03.2024

İspanya'daki "Trans Yasası", kişilerin beyanına dayalı olarak yasal cinsiyet değişikliğini mümkün kılarak toplumsal düzende çeşitli sorunlara yol açıyor. Yasal cinsiyetlerini kadın olarak değiştirerek kadınlara tanınan haklardan yararlanan erkeklerin varlığı hakkında yayınlanan son haber, bu yasanın nasıl suistimal edildiğini göstermişti. Yeni trans yasasını takiben yasal cinsiyet değişikliği oranının %400 artması da şiddet mağdurlarının güvenliğinin tehlikede mi olduğu sorusunu akıllara getirmişti.

Söz konusu yasanın kötüye kullanımının en iyi örneklerden biri de cinsiyet değiştirmesine karşı çıktığı için kadın partnerini döven bir adamın, yasal cinsiyetini "kadın" olarak değiştirip bir kadın ismi alarak cinsiyete dayalı şiddet suçlamalarından kurtulmasına ilişkin 2022 tarihli haberdi. Yasal süreç devam ettiği için olaya karışanların isimleri açıklanmamış ve Carmen ve Manolo takma adları kullanılmıştı. 

60'lı yaşlarında olan çift 11 yıldır birlikteydi, ancak Carmen takma isimli kadına göre Manolo 2020 yılına kadar cinsel fetişine katılması için ona baskı yapmaya başlamıştı. "Samimi anlarda kadın iç çamaşırı giymek istiyordu. Bunun bir fetiş olabileceğini düşündüm ama daha sonra bana kendini kadın gibi hissettiğini söyledi ve hormon almak için benden izin istedi. Hiçbir zaman cinsiyetini değiştirmek istemedi" diyen Carmen, Manolo'nun göğüslerini büyütmek için östrojen hormonu (kadınlık hormonu) almak istediğini ancak penisini de korumak istediğini söylediğini anlattı.

"Ona, eğer bu yolu istiyorsa, ona eşlik edebileceğimi söyledim... ama bir arkadaş olarak, asla bir çift olarak değil, çünkü ben heteroseksüelim" diye açıklama yapan Carmen, partnerinin göğüslerinin olması düşüncesinden hoşlanmadığını belirtti.

Carmen istikrarsız mali durumu nedeniyle, Manolo'nun açıklamalarının ardından evden ayrılıp kendi evine taşınamamıştı. Carmen, Manolo'ya onu bir arkadaş olarak destekleyeceğini söyleyerek ilişkiyi bitirmeye çalışmış, ancak o sırada adam Carmen'e karşı giderek daha fazla tacizde bulunmaya başlamıştı. Adam sık sık Carmen'in rızası olmadan onunla yatağa ya da banyoya girmeye çalışıyor, ona sarkıntılık ediyor ve sözlü olarak tacizde bulunuyordu. Carmen ise kendisi ev dışındayken yatak odasının kapısına asma kilit takarak konut içinde kendisine güvenli bir alan yaratmaya çalışıyordu.

Carmen torunlarını ziyaret ettikten sonra eve döndüğünde, Manolo'nun eve zorla girip asma kilidi söktüğünü ve eşyalarını tahrip ettiğini gördü. Aralarında çıkan tartışma Manolo'nun Carmen'e şiddetli bir şekilde saldırmasıyla sonuçlandı. Carmen hastaneye gitti ve yerel Katalonya polis teşkilatını arayarak bir rapor hazırladı, ancak Manolo'nun aylar önce yasal “cinsiyet kimliğini” değiştirdiğini ve bu nedenle İspanya'da kadınlara yönelik erkek şiddetini sınıflandırmak için var olan özel bir suçlama olan cinsiyete dayalı şiddetle suçlanamayacağını öğrendi. Bunun yerine, Manolo yalnızca cinsiyet ayrımını ortadan kaldıran ve daha geniş bir suç kategorisi olan aile içi şiddetle suçlanabilecekti. Cinsiyete dayalı şiddet suçlamaları ise kadın mağdura boşanma veya ayrılık işlemlerini, velayeti ve diğer önemli faktörleri etkileyebilecek özel korumalar ve çözümler sağlamaktaydı. Manolo'nun cinsiyete dayalı şiddetle suçlanmamasının bir sonucu olarak, mahkeme Carmen'e özel bir koruma emri vermedi ve Manolo'yu evden uzaklaştırmadı.

Reduxx'a konuşan Carmen'in hukuk danışmanlarından Núria González López, İspanyol hukuk sisteminin davayı ele alış biçiminden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. López ve baş avukatı Meritxel Cabezón, Carmen'in istismar suçlamalarını sürdürmesine yardımcı olmak için onunla birlikte çalıştı. "Sistem kurbanları istismarcılarının hizmetine sunuyor" diyen López, Manolo'nun daha hafif bir suçla suçlanması ve Carmen'in taşınmasını imkansız kılan mali durumu nedeniyle Carmen'in şu anda istismarcısıyla birlikte yaşamak zorunda kaldığını belirtti.

"Tacizcinin yasal cinsiyetini değiştirmesi, yasanın gözünde, bu durumdaki kadının risk altında olmadığı anlamına geliyor. Bu da mağdurun daha az hakka sahip olduğu anlamına gelmektedir" diyen López, "Kadınların güvenliği erkeklerin duygularından daha az önemli görünüyor." ifadelerini kullandı.

Carmen'i yaralamakla suçlandıktan sonra Manolo'nun da eski partneri hakkında kendisine “yanlış cinsiyetlendirme” yaptığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğu bildirildi. Yılın başlarında İspanya Bakanlar Kurulu, 16 yaşından büyük herkesin herhangi bir tıbbi muayene ya da müdahale olmaksızın isim ve cinsiyetlerini yasal olarak değiştirebilmelerine olanak tanıyan bir cinsiyet kimliği yasa tasarısını onaylamıştı. Yaşları 14 ile 16 arasında değişen çocuklar ise ebeveynlerinin izniyle isimlerini ve cinsiyetlerini değiştirebilecek. 12 yaşından küçükler ise bunu bir hakimin izniyle yapabilecek.