İskoçya’daki bir cinsiyet kliniği, 18 yaşından küçüklere ergenlik engelleyici ilaç reçete etmeyi durdurdu

Glasgow merkezli Sandyford cinsiyet kliniği, Cass raporunun cinsiyet uyumsuzluğunu tedavi etmek için kullanılan yöntemlerin 'zayıf kanıtlara' dayandığını ortaya çıkarmasının ardından 18 yaşından küçükler için hormon uygulamasını durdurdu.
İskoçya’daki bir cinsiyet kliniği, 18 yaşından küçüklere ergenlik engelleyici ilaç reçete etmeyi durdurdu


Kaynak: theguardian.com
Erişim tarihi: 18.04.2024
Yayınlanma tarihi: 18.04.2024

İskoçya'da, cinsiyet karmaşası yaşayan gençlere hizmet sunan tek klinik, geçen haftaki Cass raporu ışığında ergenlik engelleyici ilaçların ve karşı cinsiyet hormonlarının reçetelenmesini durdurdu. Glasgow'daki Sandyford kliniği, acil kontrasepsiyon ve kürtajın yanı sıra cinsiyet değiştirme hizmetleri de sunuyor. Sandyford kliniği, 18 Nisan sabahı çevrimiçi bir güncelleme yayınlayarak şunları duyurdu:

"Sandyford cinsel sağlık hizmetlerinden pediatrik endokrinolojiye ergenliği baskılayan hormonların reçetelenmesi için yapılan sevkler, gençlerin cinsiyet servisi tarafından değerlendirilen tüm yeni hastalar için durdurulmuştur."

"Pediatrik endokrinoloji tarafından tedavi edilmemiş, ancak cinsiyet uyumsuzlukları için hala tedavi arayışında olan 16 ila 17 yaşlarındaki hastalara, 18 yaşına gelene kadar artık cinsiyet onaylayıcı hormon tedavisi reçete edilmeyecektir."

Geçtiğimiz hafta, NHS İngiltere tarafından görevlendirilen çocuk doktoru Dr. Hilary Cass tarafından yapılan inceleme, cinsiyet karmaşası yaşayan gençleri tedavi etmek için ergenlik engelleyici ilaçların ve karşı cinsiyet hormonlarının kullanımının "zayıf kanıta" dayalı olduğunu ortaya koydu ve bu gençlerin, cinsiyet tıbbı etrafında dönen tartışmaların "toksisitesi" nedeniyle "hayal kırıklığına uğratıldığını" belirtti.

Bu hamle, Mart ayında NHS İngiltere'nin ergenlik engelleyicilere yönelik etkili bir yasağını hemen takip etmediği için kliniğe yönelik haftalarca süren eleştirilerin ardından geldi.

Bu hafta başında birinci bakan Humza Yousaf, İskoç sağlık kurullarının Cass'ın 388 sayfalık raporunu "en üst düzeyde dikkate alacağını" belirtti. Yousaf, "Konu ilaçların reçetelendirilmesi olduğunda en iyi konumdaki kişiler klinisyenlerdir - politikacılar, bakanlar ya da birinci bakan olarak ben değil" dedi.

Freedom of Information (FoI) verilerine göre, 2016-2023 yılları arasında 18 yaşından küçük 71 kişi kliniğe yönlendirildikten sonra ergenlik engelleyici ilaçlar için reçete aldı.