İskoçya'da transseksüellere yönelik dönüşüm terapisi yasağı tartışılıyor

İskoç hükümetinin gündeme getirdiği dönüşüm terapisi yasağı, trans olduğunu düşünen kişilerin sorgulanmadan doğrudan cinsiyet değişimine teşvik edilmesine yönelik bir girişim olarak görülüyor.
İskoçya'da transseksüellere yönelik dönüşüm terapisi yasağı tartışılıyor


Erişim tarihi: 26.01.2024
Kaynak: spiked-online.com

İskoç hükümeti hatalarından ders almayı reddediyor. Yılın ilk önemli yasa tasarısı, dönüşüm terapisinin (kişilerin yaşadığı cinsiyet hoşnutsuzluğu ya da cinsiyet konusundaki kafa karışıklıklarını ele alan terapi türü) yasaklanması olacak. Hükümetin son politikası gerçeklere ve kanıtlara karşı kibirli bir tavır takınıyor.

İskoç hükümeti, LGBT üyelerinin sözde "cinsel yönelimlerini" ya da "cinsiyet kimliklerini" değiştirmeye yönelik dönüşüm terapisini zorbalığı önleme adı altında yasaklıyor. Ancak bu yasak, terapistlerin ve ebeveynlerin "trans" olduğunu iddia eden çocukları ve gençleri sorgulamadan ve iddialarının altında yatan sebepleri anlamadan onları doğrudan cinsiyet değiştirmeye teşvik etmek durumunda bırakmak için yapılan bir girişim.

Ne var ki, İskoç hükümeti LGBT topluluğunun dönüşüm terapisine ilişkin zorbalık iddialarını destekleyecek sağlam kanıtlar sunamamıştır. Üstelik, hükümetin atıfta bulunduğu tek kaynak, 2017 yılında Theresa May tarafından yaptırılan ve güvenilir kabul edilmeyen Ulusal LGBT Anketidir.

Dönüşüm terapisi yasağının destekçileri, ankete katılanların yüzde beşinin kendilerine "dönüşüm terapisi" teklif edildiğini ve diğer yüzde ikisinin de bu terapiden geçtiğini iddia ettiğini dile getiriyor. Ancak anket katılımcıları araştırıldığında, bu kişilerin LGBT lobi grupları ve Onur Yürüyüşleri aracılığıyla bulunduğu anlaşılıyor. Dahası, bu aktivist katılımcılara sonuçların hükümet politikasını etkileyebileceği söylenmiş, bu da onları cevapları daha da abartmaya teşvik edecek bir faktör. Bu tür anketler önyargıya o kadar açıktır ki hiçbir ciddi hükümet bunlara dayanarak politika oluşturmaz.

Dönüşüm terapisi
Dönüşüm terapisi yasağı, trans olduğunu düşünen kişilerin sorgulanmadan doğrudan cinsiyet değişimine teşvik edilmesi anlamına geliyor.

Bu nedenle 2019 yılında Westminster, Birleşik Krallık'taki dönüşüm terapisinin gerçek ölçeğini ve ciddiyetini değerlendirmek için yeni bir araştırma yaptırmaya karar verdi. Bunun üzerine Coventry Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, Ekim 2021'de bir rapor yayınladı. Coventry ekibinin başkanı Adam Jowett'ın ücretli bir LGBT aktivisti olmasına rağmen, dönüşüm terapisini yasaklamaya çalışanlar bu araştırmaya neredeyse hiç atıfta bulunmuyor. Bunun nedeni, Coventry raporunun Birleşik Krallık'ta dönüşüm terapisine yöneltilen eleştiriler için kanıt bulmakta zorlanmış olması. Araştırmacılar örnek bulmak için o kadar çaresiz kalmış ki, Wikipedia'daki dönüşüm terapisi girdilerini bile taramak zorunda kalmışlar. Son yirmi yılda sadece 30 kişi bulabilmişler. Daha da utanç verici olanı, önerilen yasağın translara odaklandığı düşünüldüğünde, araştırmacılar kendilerine dönüşüm terapisi teklif edildiğini söyleyen sadece altı trans bulabilmişler. Ve bunlardan sadece üçü bu terapiyi gördüğünü iddia etmiş.

Buna kıyasla, 2022 yılında İskoçya'da 1.051 kişi uyuşturucudan öldü. Bu rakam Avrupa'daki en yüksek rakam. Sadece Greater Glasgow'da 18.000 sorunlu uyuşturucu kullanıcısı ve 133.000 sorunlu alkol kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor ve kamu tarafından finanse edilen sadece 23 rehabilitasyon yatak kontenjanı bulunuyor. Yine de İskoç hükümeti gerçek bir krizden ziyade, aslında var olmayan sahte bir sorunla mücadele etmekle daha fazla ilgileniyor.

Dönüşüm terapisinin yasaklanmasına yönelik kampanyanın, sadece üç yıl önce yayınlanan Coventry araştırmasını görmezden gelmesinin bir başka nedeni daha var. Görüşülen 30 kişiden üçte biri, terapi deneyimlerinden bazı 'ikincil faydalar' elde ettiklerini bildirdi. Araştırmada, "Bildirilen en yaygın fayda, aidiyet ve bağlantı hissi yaşamaktı.’’

Trajedi şu ki, şu anda Britanya'da insanları transseksüel yapmaya çalışan tersine bir ‘’dönüşüm terapisi’’ sorunu var. Ve bu sorun Coventry ekibinin bulmayı başardığı 30 kişiden çok daha fazlasını etkiliyor. Birçoğu eşcinsel ya da otizmli olan binlerce savunmasız çocuk, vücutlarının cinsiyetlerinden farklı bir içsel cinsiyet kimliğine(!) sahip olduğuna inandırılarak yanlış yönlendiriliyor. Ve bunu 'düzeltmek' için ilaç almaya ve ameliyat olmaya teşvik ediliyor.

Gençlerin -genellikle de eşcinsellerin- bu şekilde dönüştürülmesi, Britanya'daki asıl salgındır. Bu salgın, çağımızın en büyük skandallarından biridir.