İskoçya’da LGBT sözleşmesine imza atan bir otizm okulu, sözde bilimsel trans ideolojisini yayıyor

İskoçya'da beş yaş ve üzeri otizmli çocuklara eğitim veren Kaimes adlı okul, savunmasız öğrencilere trans ideolojisini öğretmekle suçlanıyor.
İskoçya’da LGBT sözleşmesine imza atan bir otizm okulu, sözde bilimsel trans ideolojisini yayıyor


Kaynak: telegraph.co.uk
Erişim tarihi: 10.05.2024
Yayınlanma tarihi: 09.05.2024

Ağır otizmli çocuklara yönelik bir okul, "sözde bilimsel" transgender ideolojisini öne çıkaran tartışmalı bir LGBT sözleşmesine imza attı. Uzmanlar, Edinburgh'da beş yaş ve üzeri otizmli çocuklara eğitim veren Kaimes Okulu’nu, savunmasız öğrencilere biyolojik cinsiyet ve toplumsal cinsiyet kavramlarını öğretme konusunda suçluyor.

Otizm ve sözde “cinsiyet kimliği” konusunda karmaşa yaşayan gençler arasında güçlü, ancak henüz tam olarak anlaşılamamış bir bağlantı var. Araştırmalar, Cass raporunda belirtildiği üzere, transseksüellerin otizmli olma ihtimalinin altı kata kadar daha fazla olduğunu gösteriyor.

Belgeler, Kaimes Okulu’nun aktivist yardım kuruluşu LGBT Youth Scotland’dan (LGBTYS) "imtiyaz statüsü" kazanmak amacıyla müfredatını "trans kapsayıcı" hale getirmek için elden geçirdiğini gösteriyor. Okul duyuru panolarında öğrencilere "LGBT olduklarını açıklamaları" için mesajlar veriliyor. Diğer sloganlar arasında "LGBT+ önemlidir, bizim bir parçamız olun" ve "Trans kadınlar gerçek kadınlardır" gibi ifadeler de bulunuyor. Öğrencilere toplantılarda, biyolojik cinsiyet ve toplumsal cinsiyet arasındaki farkı öğretmek üzere tasarlanmış bir "cinsiyet kurabiyesi" resmi gösteriliyor ve bu ikisinin eşleşmemesi durumunun "iyi ve geçerli" olduğu söyleniyor.

Okuldaki okuma materyalleri arasında trans aktivistler Sarah Fisher ve Fox Fisher tarafından yazılan ve LGBTYS ve Stonewall tarafından desteklenen “Are You a Boy or Are You a Girl?” (Erkek misin yoksa kız mısın?) başlıklı bir kitap da yer alıyor.

İskoç Hükümetinin ulusal bir otizm stratejisi hazırlamasına yardımcı olan emekli eski bir eğitim psikoloğu olan Carolyn Brown, okul tarafından benimsenen yaklaşımı büyük ölçüde sorumsuzluk olarak nitelendirdi. "Bu, otizm konusunda uzman bir okulun yapması gerekenin tam tersidir" dedi. "Bu gençler her şeyi kelimesi kelimesine yorumlayacak ve dünyayı siyah beyaz göreceklerdir. Eğer onlara karşı cinsten biri olabileceklerini söylerseniz, buna gerçekten inanacaklardır. Son derece gerici ve yanıltıcı olan cinsiyet kurabiyesi gibi saçma sapan şeyleri onlara göstermek sadece kafalarının karışmasına yol açacaktır. Okulların, özellikle de otizm konusunda uzmanlaşmış okulların, bu alanda çok dikkatli ve özenli davranmalarını beklersiniz. Bunun yerine, gençler kendilerine gerçekmiş gibi sunulan sözde bilimle besleniyor, personel de öyle. Bu şoke edici ve nefes kesici bir durum."

Trans ideolojisi
İskoçya'da beş yaş ve üzeri otizmli çocuklara eğitim veren Kaimes adlı okul, savunmasız öğrencilere trans ideolojisini öğretmekle suçlanıyor.

Uzmanlar, otizm ve cinsiyet karmaşası arasındaki bağlantıyı henüz anlamadıklarını ifade ederken , Kaimes Okulu’nun hazırladığı materyaller bunun otizmli insanların "sosyal yapıları incelemeye istekli" olmasıyla açıklandığını öne sürüyor. Kaynak olarak da Amerikalı bir YouTuber'ı gösteriyor.

LGBTYS programına katılan diğer okullar gibi Kaimes Okulu da personel ve öğrencilerden oluşan bir "LGBT şampiyonları" grubu kurdu ve haftalık bir LGBT kulübü öğle yemeği düzenliyor.

Brown, otizmli insanların sosyal ortamlarda yaşadıkları zorlukların, uyum sağlamanın bir yolu olarak kulüplere ilgi duymalarına neden olabileceğinden korktuğunu söyledi. "Dolayısıyla, kendilerini kapsayıcı olarak satan ve onları gerçekten çekici görünecek şekilde giydiren bu kulüpler, potansiyel olarak gerçek bir güvenlik sorunu oluşturuyor. Bu durum, aslında otizmlerini yönetmek için desteğe ihtiyaç duyan gençlerin, oldukça yanlış bir şekilde, vücutlarında bir sorun olduğuna inanmalarına yol açıyor."

Belgeler, tamamı otizmle bağlantılı "karmaşık" ihtiyaçları olan yaklaşık 100 öğrencisi bulunan okuldaki öğretmenlere "gençlerimizi dinlemeleri ve zamirlerine/isim değişikliklerine vb. saygı göstermeleri" söylendiğini gösteriyor.

Ulusal Otizm Derneği, otizm ve cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) arasındaki bağlantının henüz anlaşılamadığını söyledi.

Dr. Hilary Cass bu hafta Holyrood'un sağlık komitesine verdiği demeçte, cinsiyet sorunları yaşayan çocukların otizm açısından değerlendirilmesi gerektiğini, çünkü bunun semptomlarını açıklamaya ve tıbbi cinsiyet değişikliğini önlemeye yardımcı olabileceğini söyledi. Cass, nöroçeşitliliğe sahip kişilerin "siyah ve beyaz cevaplar isteme eğilimleri ve belirsizliğe tahammül etmekte zorlanmaları nedeniyle 20'li yaşlarının başlarında ya da daha uzun süre potansiyel olarak savunmasız" oldukları konusunda uyardı.