İskoçya’da hükümetin desteğiyle ilkokul çocukları 'LGBT şampiyonları' olarak atanıyor

İskoçya’da ilkokullar dört yaşından küçük öğrencileri gey, lezbiyen ya da trans olup olmadıklarını sormaya teşvik ediyor ve içlerinden 'LGBT şampiyonları' seçiyor.
İskoçya’da hükümetin desteğiyle ilkokul çocukları 'LGBT şampiyonları' olarak atanıyor


Kaynak: telegraph.co.uk
Erişim tarihi: 18.04.2024

The Telegraph'ın haberine göre, İskoçya’da ilkokullar çocukları "LGBT şampiyonları" olarak atıyor ve dört yaş kadar küçük öğrencilere gey, lezbiyen ya da trans olup olmadıklarını sormaya teşvik ediyor. Belgeler, LGBT Youth Scotland adlı yardım kuruluşu tarafından yürütülen bir programın parçası olarak okulların, öğrenciler için LGBT kulüpleri ve "cinsiyet ve cinsel yönelim ittifak grupları" kurduklarını gösteriyor.

Geçen yıl vergi mükelleflerinin yaklaşık 1 milyon sterlinini alan bu hayır kurumu ayrıca okul müdürlerini cinsiyetsiz tuvaletler tahsis etmeye ve muhaliflerin trans aktivistler tarafından yayılan mitleri güçlendirmek üzere tasarladığını söylediği “Transları Anma Gününü” kutlamaya çağırıyor.

Bu karar, geçtiğimiz hafta yayınlanan ve Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisinin (NHS) cinsiyet değiştirme hizmetlerini inceleyen Cass raporunun, çocukların cinsiyet değiştirmesine izin verilmesine yönelik kanıtların zayıf temeller üzerine inşa edildiği yönündeki bulguların ardından geldi. Bir çocuk doktoru olan Dr. Hillary Cass, gençlerin karşı cinsiyet olarak muamele gördükleri "sosyal cinsiyet değişimine" (herhangi bir tıbbi müdahale olmaksızın sosyal hayatta karşı cinsin görünüm ve tutumunu sergilemek) izin verilmesinin gidişatlarını değiştirebileceğini ve daha sonraki yaşamlarında potansiyel olarak zarar verici bir tıbbi yol izlemelerine yol açabileceğini söyledi.

İskoç Ulusal Parti (SNP) Hükümeti ise, bu ifşaatların ve Cass raporunun ardından sınıflarda toplumsal cinsiyet ideolojisinin teşvik edilmesine ilişkin endişeleri ele almaya çağrıldı.

Ayrıca İskoçya'da translar için yasal korumalar getiren yeni nefret suçları yasasının yürürlüğe girmesinin ardından büyük bir tartışma yaşandı.

Yeni Muhafazakarlar milletvekili grubu eş başkanı Miriam Cates şunları söyledi: "Cass raporunda çocukların, yetişkinlerin siyasi savaşlarında piyon olarak kullanılmasının korkunç sonuçlarını gördük. Küçük çocuklara cinselleştirilmiş ideolojiler aşılamak son derece etik dışıdır ve koruma ilkelerini çiğnemektedir."

Birleşik Krallık’ta muhafazakar milletvekillerinden oluşan Sağduyu Grubu Başkanı Sir John Hayes ise şunları söyledi: "Dört yaşındaki çocuklara bu şekilde yaklaşma rezaletinden sorumlu olanlar toplanmalı ve çocuk istismarı ile suçlanmalıdır."

Eğitim psikoloğu Carolyn Brown ise: "İlkokul çağındaki çocuklar kolayca etkilenebilir ve psikolojik ve duygusal gelişimlerinin henüz çok erken bir aşamasındadır. Burada gördüğümüz şey, potansiyel olarak çok büyük zararları olan toplumsal cinsiyet ideolojisinin okullara yerleştirilmesidir. İlkokul çağındaki çocukların LGBT olup olmadıklarını bilmeleri mümkün değildir çünkü onlar biyolojik, psikolojik ve duygusal olarak henüz bu kapasiteye sahip değiller." dedi.

Trans
İskoçya’da ilkokullar dört yaşından küçük öğrencileri gey, lezbiyen ya da trans olup olmadıklarını sormaya teşvik ediyor.

LGBT Youth Scotland 2022-23 döneminde, İskoç Ulusal Parti hükümetinden yaklaşık 450.000 £ fon ve yerel makamlardan 340.000 £ maddi destek almıştır. NHS kuruluşları ise 154.000 Sterlin daha vermiştir. Bu durum nüfusun toplamının yarısından fazlasını oluşturan 200'den fazla İskoç ortaokulu ve 40'tan fazla ilkokulun eğitim için LGBT programına katıldığı anlamına geliyor. Katılım için talep edilen ücretler ise 850 ila 2,000 £ arasında değişiyor. Program, okulların, kolejlerin ve üniversitelerin "LGBT’lileri çalışmalarının her yönüne proaktif olarak dahil etmeyi" sağladığını iddia ediyor.

Programın bir parçası olarak personelin, okulda cinsiyetini değiştirmek isteyen çocuklar için çevrim içi bir rehber ve mektup şablonları sağlayan kuruluş tarafından eğitilmesi gerekiyor. Programa katılan her okula en az iki öğrenciyi ve iki personeli "LGBT Şampiyonu" olarak ataması gerektiği söylenirken, "altın" statü elde etmeyi uman okullara da "zorbalığın okuldaki öğrencileri orantılı olarak etkileyip etkilemediğini anlamak için LGBT topluluğunun bir parçası olup olmadıklarını" sormak üzere öğrencilerle bir anket yapmaları gerektiği söyleniyor.

Program kapsamında okullara verilen belgelerde şampiyonların LGBT “kapsayıcılığını” ilerletmek için üç ayda bir toplantı yapmaları gerektiği belirtiliyor. İskoç okullarının kutlamaya çağırıldığı 10 yıllık etkinlik planı arasında "Ulusal Açılma Günü" ve "Transseksüel Görünürlük Günü" de yer alıyor.  Altın ödül almayı uman okullardan, cinsiyetsiz tuvaletler ve beden eğitimi sınıfları gibi "LGBT’liler için güvenli alanlara” ilişkin kanıt sunmaları da isteniyor. Ayrıca altın ödüle ulaşmak için okullara "trans haklarını ele alan bir kampanya yürütmek" gibi trans gençlerin ihtiyaçlarına özel olarak hitap eden en az bir faaliyet gerçekleştirmeleri gerektiği söyleniyor. Ayrıca, okullara örgütün posterlerini asmaları ve okul üniforması gibi konularda transların da dahil olacağı daha "kapsayıcı" bir politika oluşturmaları gerektiği söyleniyor. 

Eski ticaret bakanı Sir Jacob Rees-Mogg konuyla ilgili şunları söylüyor: "Bu kuruluşların neden çocukların beyinlerini tuhaf fikirlerle yıkamak istediklerini anlamıyorum. İlkokul çocuklarının, çocukluğun masumiyeti içinde yaşamalarına izin verilmelidir. Bunu çok geçmeden yaşıtlarından ve asıl rol sahibi olan ebeveynlerinden öğreneceklerdir."

LGBT Youth Scotland ise 2021'den bu yana 5.000'den fazla öğretmene eğitim verdiğini ve programın en az 30.000 gence ulaştığını ve bunun İskoç okullarının "kültürünü ve ahlakını" başarıyla değiştirildiği anlamına geldiğini belirtiyor.

Eski bir SNP bakanı olan Ash Regan: "İskoç ilkokullarında, liselerinde ve hatta anaokullarında toplumsal cinsiyet ideolojisinin teşvik edildiğine dair aldığım raporlar, özellikle Cass incelemesinin tavsiyeleri ışığında ciddi bir endişe kaynağıdır. Hükümetlerin acilen Cass incelemesi konusunda parlamentoda kapsamlı bir tartışma başlatmasına ihtiyacımız var." diyor. Buna karşılık bir İskoç hükümeti sözcüsü ise: "İskoçya'yı LGBT’li gençlerin yetişebileceği en iyi yer haline getirmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız. Buna LGBT Youth Scotland’a LGBT Tüzüğü isimli program gibi bir dizi projeyi hayata geçirmesi için fon sağlamak da dâhildir.” ifadelerini kullanıyor.