İskoçya’da hükümet destekli bir programla öğrencilere trans ideolojisi aşılanıyor

İskoç okullarında öğrencilere 40 farklı zamir öğretiliyor ve 'zamir rozetleri' takmaları konusunda teşvikte bulunuluyor.
İskoçya’da hükümet destekli bir programla öğrencilere trans ideolojisi aşılanıyor


Kaynak: scottishdailyexpress.co.uk
Erişim tarihi: 25.04.2024

İskoç okullarında öğrencilere 40 farklı zamir öğretiliyor ve okullar trans ideolojisi "aşıladıkları" yönündeki suçlamaların ortasında öğrencilere "zamir rozetleri" takmaları konusunda teşvikte bulunuluyor. (İngilizcede “o” zamiri cinsiyet belli eder. Kendi cinsiyetini reddeden kişiler kendilerinden söz edilirken karşı cinsiyete ait, cinsiyetsiz veya trans anlatısının türettiği zamirlerin kullanılmasını talep eder.)

Edinburgh'daki öğretmenlerden "Uluslararası Zamirler Gününü" kutlamaları ve çocukları, bir kişinin dış görünüşüne göre erkek ya da kadın zamirlerini kullandığını varsaymanın “ne kadar zararlı olduğu” konusunda uyarmaları istendi. Bu dersler ilkokullarda bile veriliyor.

Daily Telegraph sitesinin haberine göre, çoğunluğu İskoç hükümeti tarafından finanse edilen LGBT Youth Scotland adlı yardım kuruluşu tarafından geliştirilen öğretim materyallerinde öğrencilere "perself", "xyr", "vis" ve "eirself" gibi tamamen uydurma zamirler de dahil olmak üzere kullanılabilecek 40 terimden oluşan bir seçki sunuldu. Dersin sonunda çocuklara "paylaşmak üzere isim ve zamir rozetleri yapmaları" söylendi. LGBT yardım kuruluşu okullara, okul üniformalarında sergilenebilecek zamir isim rozeti şablonları bile sağladı.

Yüzlerce İskoç eğitim kurumu LGBT Youth Scotland'ın tüzük programına kayıtlı ve bu program aynı zamanda öğretmenler için sınıf kapılarının dışına yerleştirilebilecekleri zamir işaretleri de sağlıyor. Ancak Cass raporunun yayınlanmasının ardından bu girişimlere ilişkin endişeler de artmış durumda. Dr. Hilary Cass yayınladığı raporda, toplumsal cinsiyet ideolojisinin cinsiyet karmaşası olan çocuklara yönelik sağlık hizmetlerini olumsuz etkilediğini ortaya koydu ve özellikle de çok küçük yaşlardaysa, bir çocuğun kendi beyan ettiği cinsiyetini onaylama konusunda dikkatli olunması çağrısında bulundu. Ayrıca ergenlik engelleyicilerin kullanımını destekleyen çok az kanıt buldu ve İskoçya'da bu uygulamaların durdurulmasına öncülük etti.

Cinsiyet zamirleri
İskoç okullarında öğrencilere 40 farklı zamir öğretiliyor ve "zamir rozetleri" takmaları konusunda teşvikte bulunuluyor.

Dr. Cass, çocukların hayatlarının erken dönemlerinde isimlerini ve zamirlerini değiştirmelerine izin vermenin, onları kısırlık ve sağlığı tehdit eden diğer komplikasyonları içeren tıbbi cinsiyet değiştirme uygulamalarına yönlendirebileceği konusunda uyardı. Zihinsel durumlara yönelik testler de dahil olmak üzere daha bütüncül tedaviler yapılması gerektiğini vurguladı.

İskoç muhafazakâr parlamento üyesi Stephen Kerr ise, bu hafta Holyrood'da Dr. Cass'ın bulguları nedeniyle İskoç hükümetinden okul kılavuzlarını elden geçirmesini isteyecek. Kendisi trans aktivistlerin zararlı propaganda yaydığı ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) yönetiminin devreye girmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Daily Telegraph'a demeç veren Kerr: "İskoçya'nın bazı okulları eğitim vermek yerine, çocukların beyinlerini yıkamak için siyasi aktivistleri ağırlıyor. Buna bir son verilmeli ve bundan sorumlu olanlardan hesap sorulmalıdır. Önümüzdeki yıllarda bu durumu, beyin yıkamak ve kafa karıştırmak değil çocukları korumak ve eğitmek için var olan kurumlar tarafından yapılan bir çocuk istismarı olarak kabul edeceğiz." dedi.

LGBT Youth Scotland'ın da dahil olduğu mevcut İskoç hükümeti yönergeleri, öğretmenlere her yaşta trans olarak açılmanın mümkün olduğunu ve bir çocuğun cinsiyetini değiştirmek istediğini söylemesi halinde bunu teşvik etmeleri gerektiğini söylüyor ki bu yönergeye Dr. Cass tarafından itiraz edildi.

Sözde hayır kurumu tarafından geliştirilen materyaller arasında, transseksüel ABD'li politikacı Sarah McBride'ın çalışılması gereken "ilham verici kadın” olarak önerildiği bir Dünya Kadınlar Günü ders planı da yer aldı. Edinburgh Kent Konseyi ise zamir öğretim kaynaklarını 2022 yılında yayınladığı bir bültenle tanıttı.