İskoçya'da eğitimcilerin 'kız' ve 'erkek' kelimelerini kullanmaları yasaklanabilir

İskoçya'da öğretmenlerin yeni 'cinsiyet ayrımı gözetmeyen' kurallar uyarınca öğrencilere kız ya da erkek demelerinin yasaklanması teklifi değerlendiriliyor.
İskoçya'da eğitimcilerin 'kız' ve 'erkek' kelimelerini kullanmaları yasaklanabilir


Kaynak: dailyrecord.co.uk
Erişim tarihi: 06.05.2024
Yayınlanma tarihi: 05.05.2024

İskoç Muhafazakâr Parti lideri Douglas Ross'un bölgesindeki öğretmenler, yeni "cinsiyet ayrımı gözetmeyen" kurallar uyarınca öğrencilere kız ya da erkek demelerinin yasaklanmasıyla karşı karşıya. Ross'un daha önce meclis üyesi olduğu Muhafazakâr yerel yönetim, şimdi bu tartışmalı öneriyi değerlendiriyor.

Öneri, İskoçya'daki okullarda "kız" ve "erkek" terimlerinin kullanımını engelleyerek, özellikle trans öğrencilere yönelik "daha kapsayıcı" bir dilin benimsenmesini amaçlıyor. Ancak bu plan birçok kişi tarafından endişeyle karşılanıyor.

Bu konuyla alakalı henüz net bir karar alınmamış olsa da, öğretmenlerin öğrencilere cinsiyetleriyle hitap etmeye devam etmeleri gerektiği yönünde bir tavsiye bekleniyor. Ancak, bu konudaki belirsizlik öğretmenler, veliler ve toplumun genelinde kaygı yaratmış durumda.

Bu öneri, İskoçya genelinde yapılan bir ankette, öğretmenler ve veliler arasında yaygın bir endişe oluşturduktan sonra Sunday Mail tarafından ortaya çıkarıldı. Özellikle, toplumsal cinsiyet konularında bilim karşıtı ideolojinin desteklenmesinin çocuklar için zararlı olabileceği endişesi dile getiriliyor.

Çocuk ve kadın hakları kampanya grubu For Women Scotland'dan Susan Smith, bu öneriyi tehlikeli bulduklarını ve okulların çocukları biyolojiden korumak zorunda kalmamaları gerektiğini vurguluyor. Ayrıca, özellikle çocukları etkileyen konularda bilimsel gerçeklerin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Smith, "Cass raporunun da açıkça ortaya koyduğu üzere, bu bilim karşıtı ideolojiyi desteklemek çocuklar için çok daha zararlıdır" dedi ve şunları ekledi: "Okullara yönelik kılavuzun acilen gözden geçirilmesi gerekmektedir, ancak bu tehlikeli alkış tuzağını güçlendirecek şekilde değil."

Toplumsal cinsiyet
İskoç Muhafazakâr Parti lideri Douglas Ross'un bölgesi, toplumsal cinsiyet ideolojisini gözeten kurallar gereği öğretmenlerin "kız" ve "erkek" kelimelerini kullanmasını yasaklayabilir.

Bu tartışmalar devam ederken, İskoçya Hükümeti'nin eşitlik ve çeşitlilikle ilgili ulusal tavsiyeleri ve kılavuzu takip ettiği belirtiliyor. Ancak konuyla ilgili net bir açıklama yapılmış değil.

Geçen yıl Mart ayında İskoç Halk Sağlığı Ağı, 24.000 yetişkinin ya da İskoç nüfusunun tahminen %0,5'inin trans olduğunu belirtti.

Adının açıklanmasını istemeyen bir ilkokul öğretmeni şunları söyledi: "Konseyler İskoç hükümetinin tavsiyelerine uyuyor ve şu anda okullara sızan toplumsal cinsiyet ideolojisini takıntı haline getirmekten vazgeçmeyen bir hükümetimiz var. Öğretmenlere çocuklara 'kız ve erkek' demekten kaçınmalarının söylenmesi çok saçma. Çocuklar çocuktur ve oldukları cinsiyetten korkmamalıdırlar."

Bir başka öğretmen de şunları ekledi: "Henüz yazılı olarak dağıtılan bir şey yok ama bu durum şimdiden statüko haline gelmeye başladı. Okul raporlarını yazarken öğrencilerimizden kız ya da erkek olarak bahsetmekten kaçınmak zorunda kalıyoruz ve bunun yerine çocuklara öğrenci ya da çocuk demeye teşvik ediliyoruz."

İskoç Hükümeti yorum yapmayı reddetti.