İskoçya'da çocuklarının cinsiyet değiştirmesine izin vermeyen ebeveynler hapis cezasına çarptırılabilir

Katolik Kilisesi, İskoç Ulusal Partisi’nin cinsiyet değişimi yasasına yönelik planlarını eleştirdi: 'Terapi yasağı, aile hayatına ve dini özgürlüğe yönelik acımasız bir saldırıdır.'
İskoçya'da çocuklarının cinsiyet değiştirmesine izin vermeyen ebeveynler hapis cezasına çarptırılabilir


Erişim tarihi: 25.01.2024
Kaynak: dailymail.co.uk

Katolik Kilisesi, İskoç Ulusal Partisi’nin (Scottish National Party - SNP) cinsiyet değişikliği yasasına yönelik 'acımasız' planlarını eleştirdi.

Katolik Kilisesi, dönüşüm terapisinin (kişilerin yaşadığı cinsiyet memnuniyetsizliği ya da cinsiyet konusundaki kafa karışıklıklarını ele alan terapi türü) yasaklanması için planlanan yasaların, çocuklarının cinsiyet değiştirmesine izin vermeyen ebeveynlerin hapse atılmasına yol açabileceğini konusunda uyararak bu yasağı aile hayatına ve dini özgürlüğe yönelik 'acımasız' bir saldırı olarak nitelendirdi.

Kilise, üst düzey bir piskoposun SNP Hükümetinin Eşitlik Bakanı Emma Roddick ile görüşerek önerilen yeni yasaya ilişkin endişelerini dile getirmesinin ardından açıklamada bulundu.

SNP Hükümeti, 'başka birinin tercih ettiği cinsiyet etiketini değiştirmeyi veya baskılamayı' yasa dışı hale getirecek radikal mevzuat konusunda istişarelerde bulunuyor.

Bakanlar, ebeveynlerin bir çocuğun transseksüel olduğu beyanını reddetmeleri halinde suçlu sayılabileceklerini ve yedi yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabileceklerini belirtiyor.

İskoçya Piskoposlar Konferansı sözcüsü Peter Kearney, kaleme aldığı yazıda, söz konusu planların 'var olmayan bir sorunla mücadele etmek için ebeveynler ile çocukları arasındaki ilişkileri koparabilecek ve dini özgürlüğü kısıtlayabilecek acımasız yasalar' olduğu yönündeki endişelerini dile getirdi.

LGBT
Eşitlik Bakanı Emma Roddick, LGBT topluluğunun bir üyesi olduğunu ifade etmişti.

Şöyle ekledi: 'Bir ebeveyn ile çocuğu arasındaki bu tür konuşmaların yasaklanması, ebeveynlik bağını yıkacak ve ebeveynin önceliği kavramını yok edecektir. Toplumun refahına bundan daha fazla zarar verecek bir şey yoktur.

Böylece çocuklar, ergenlik engelleyici ilaçların mı yoksa geri dönüşü olmayan bir ameliyatın mı uygulanması gerektiğine tek başlarına karar vermek zorunda kalacaklardır.

Sevgi dolu bir ebeveynin onları vazgeçirmeye yönelik her türlü girişimi cezayla sonuçlanabilir'.

Paisley Piskoposu John Keenan, bakan Roddick ile bir araya geldi. Kilise, Roddick'in 'Katolik Kilisesi'nin endişelerini çok açık ve sağlam bir şekilde ortaya koyduğunu' söyledi.

Ayrıca, planların rafa kaldırılması çağrısında bulunmadan önce, mevzuata duyulan ihtiyacı ve 'tekliflerin dayandığı kanıtların düşük kalitesini' sorguladı.

İstişare belgesinde, bir kişinin sözde cinsiyet kimliğini yansıtacak şekilde giyinmesini engellemek yasadışı hale gelecek bir eylem örneği olarak gösteriliyor.

Hristiyan Enstitüsü önerileri engellemek için yasal işlem başlatmayı düşündüklerini ifade ederken, eleştirmenler önerilerin İskoçya'da ifade özgürlüğü, mahremiyet ve aile hayatı üzerinde yıkıcı bir etkisi olacağını savunuyor.