İskoçya’da bir özel okul, cinsiyet değiştirme konusunda çıkan tartışmada velileri sosyal hizmetler tarafından soruşturmaya tabi tuttu

İskoçya'da önde gelen bir özel okulun öğretmenleri, bir kız öğrencinin transseksüel olmasını desteklemelerine karşı çıkan ebeveynleri sosyal hizmet görevlilerine şikayet etti.
İskoçya’da bir özel okul, cinsiyet değiştirme konusunda çıkan tartışmada velileri sosyal hizmetler tarafından soruşturmaya tabi tuttu


Kaynak: telegraph.co.uk
Erişim tarihi: 02.05.2024

İskoçya'da önde gelen bir özel okulun öğretmenleri, kız öğrencinin transseksüel olmasını desteklemelerine karşı çıkan ebeveynleri sosyal hizmet görevlilerine şikayet etti. Edinburgh'daki George Watson's College, çocuklarını değerlendiren psikoloğun tavsiyesi üzerine hareket eden ebeveynlerin okuldan da "dikkatli bekleme" yaklaşımını benimsemesini istediği uzun soluklu bir anlaşmazlığın ardından Aralık 2020'de sosyal hizmetleri çağırdı.

"Dikkatli bekleme", bir çocuğun cinsiyetine ilişkin görüşünün yakından gözlemlendiği ancak cinsiyet değişimine yönelik sosyal veya tıbbi bir müdahalenin yapılmadığı bir yaklaşımdır. Araştırmalar, cinsiyet karmaşası yaşayan birçok çocuğun büyüdükçe esas cinsiyetlerine (biyolojik cinsiyetine) geri döndüğünü göstermektedir.

Ancak okul, çocuğun eril zamirleri kullanma isteğine saygı gösterme konusunda ısrar etti. Ayrıca okul, trans aktivist kuruluş olan LGBT Youth Scotland (LGBTYS) tarafından Nisan 2019'da okulların politikalarını yeniden yazmalarını ve öğretmenleri LGBT içerikli eğitim kurslarına göndermelerini gerektiren altın tüzük ödülünü aldığını duyurdu. İskoç Ulusal Parti (SNP) hükümeti tarafından desteklenen programın bir parçası olarak okullara LGBT dostu olduklarını gösteren altın, gümüş veya bronz dereceleri veriliyor.

'Çocuğumuz kobay olarak görüldü'

Çocuğun kimliğini korumak üzere ismi gizli tutulan anne, okulun, trans olma kararını desteklemenin çocuğun yararına olmadığını söyleyen klinik tavsiyeye göre hareket eden ebeveynleri dinlemek yerine trans aktivist bir kuruluşa boyun eğdiğini söyledi.

LGBTYS sözleşmesinin bir parçası olarak İskoçya’daki yüzlerce okul gibi, bu okul da çocukların katıldığı bir LGBT kulübü işletiyor. Anne: "Okul tarafından bize defalarca yalan söylendi. Çocuğumuzun okul ve LGBT Youth Scotland tarafından küçük bir kobay olarak görüldüğünü hissediyorum. LGBT Youth Scotland'ın yazılmasına yardımcı olduğu okul politikaları, ebeveynlerin kasıtlı olarak yanlış yönlendirilmesini sağlamak için oluşturulmuştur. Biri cinsiyet uzmanı olmak üzere iki uzmandan çocuğumuza karşı çıkmamaları, yetişkinlerin onu görmezden gelmeleri ve onaylamamaları gerektiği yönünde görüş aldık. Ancak bu uzman görüşleri öğretmenler tarafından defalarca reddedildi. Hatta bir keresinde bize LGBT Youth Scotland'ın bu konuda uzman olduğunu söylediler. Bizimle düzgün bir şekilde ilgilenmek yerine, okul tarafından sosyal hizmetlere yönlendirildik ve soruşturma geçirdik. Neyse ki mantıklı davrandılar ve olay daha da ileri gitmedi, ancak bunun ilk etapta uygun görülmüş olması da çok çirkin." 

Okuldaki kaynaklar, sosyal hizmetlerle temasa geçildiğini kabul etti ancak bunun gence nasıl destek olunacağı konusunda tavsiye arayışı için olduğunu söylediler. Ebeveynler tarafından alınan uzman tavsiyesini ise hiç görmediklerini iddia ettiler.

Cinsiyet değiştirme
İskoçya’da bir özel okul olan George Watson's College, cinsiyet değiştirme konusunda çıkan tartışmada velileri sosyal hizmetler tarafından soruşturmaya tabi tuttu.

Trans aktivist kuruluş Cass raporunu eleştirdi

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi’ndeki (NHS) çocuklara yönelik cinsiyet hizmetlerine ilişkin dönüm noktası niteliğindeki incelemesi geçtiğimiz ay yayınlanan çocuk doktoru Hilary Cass, sosyal hayatta isim ve cinsiyetleri karşı cinse uygun olarak değiştirme anlamına gelen sosyal cinsiyet değişiminin olası tehlikeleri konusunda uyarıda bulundu. Dr. Cass, sosyal cinsiyet değişiminin çocukları potansiyel olarak zarar verici bir tıbbi yola itme olasılığının daha yüksek olduğunu söyleyerek okullar da dahil olmak üzere temkinli bir yaklaşım benimsenmesi çağrısında bulundu. LGBTYS ise, İskoçya'da 18 yaşından küçükler için karşı cinsiyet hormonları ve ergenlik engelleyicilerin askıya alınmasına yol açan Cass raporunu eleştirerek bunun gençlere doğrudan zarar vereceğini iddia etti. 

Sosyal hizmet görevlileri Aralık 2020'de okul tarafından çağrıldı. Ebeveynlerin aldığı klinik tavsiyeyi kabul etmeden ve başka bir işlem yapmadan önce ebeveyn ve çocukla görüştüler. Ancak anne, okulun "onaylayıcı" adı altında teşvik edici yaklaşımda ısrar ettiğini söylüyor. Okul, bir sonraki Ağustos ayında hala sosyal hizmet uzmanlarıyla iletişime geçmeye çalışıyordu ve bir personelden gelen e-postada "kendisine tahsis edilen sosyal hizmet uzmanıyla iletişime geçme girişimlerinin sonuçsuz kaldığı" belirtiliyordu. 

Anne, çocuğunun okuldan ayrılması ve LGBTYS'nin faaliyetleri ve etkisinin giderek daha fazla mercek altına alınmasıyla birlikte yaşadığı sorun hakkında artık konuşabileceğini hissettiğini ve bu nedenle hikayesini paylaştığını söyledi.

İskoç Ulusal Partisi Eğitim Bakanı Jenny Gilruth ise George Watson's okulu davasıyla ilgili olarak geçtiğimiz Kasım ayında gönderdiği bir mektupta, nihayetinde bir çocuğun ebeveynlerinin cinsiyet değiştirme süreci konusunda bilgilendirilip bilgilendirilmediğine ilişkin isteklerine saygı duyulması gerektiğini söyledi.