İskoçya’da bir anne kızının okuldaki bir LGBT kulübü tarafından radikalleştirildiğini söyledi

12 yaşında otizmli bir kız olan Holly, bayraklara duyduğu hayranlık nedeniyle okuldaki “LGBT müttefikleri' isimli kulübe katıldıktan sonra trans olduğunu söylemeye başladı.
İskoçya’da bir anne kızının okuldaki bir LGBT kulübü tarafından radikalleştirildiğini söyledi


Kaynak: telegraph.co.uk
Erişim tarihi: 19.04.2024

İskoçya'nın Doğu Lothian bölgesindeki bir okulda eğitim gören Holly (kimliğini korumak için isim değiştirilmiştir), duyuru panolarının ve sınıfların LGBT ve trans renkleriyle doldurulduğunu görmesi üzerine bayraklara duyduğu hayranlık nedeniyle okuldaki “LGBT müttefikleri" isimli kulübe katıldı.

Otistik spektrum bozukluğu olan ve liste yapmaktan da hoşlanan 12 yaşındaki Holly, okulun LGBT kulübüne üyeliği nedeniyle öğrendiği “toplumsal cinsiyetleri” ve “cinsel yönelimleri” kısa süre içinde aile sofrasında coşkuyla anlatmaya başladı. Holly'nin 53 yaşındaki annesi Joanne için başlangıçta bir sorun yoktu, sosyal olarak zorlanan kızının yeni arkadaşlar edinmesinden dolayı rahatlamıştı. Ancak Joanne, bir yıldan kısa bir süre sonra kızını yerel devlet okulundan almak zorunda kaldığını ve şimdi onu İngiltere'nin kuzeyindeki özel bir okula gönderdiğini söylüyor. Annesi Holly'nin, bölgedeki diğer tüm ortaokullar gibi İskoç Ulusal Partisi (SNP) hükümeti tarafından finanse edilen LGBT Youth Scotland isimli kuruluşun programına üye olan okul tarafından "radikalleştirildiğini" söylüyor.

Telegraph gazetesi geçtiğimiz günlerde, tartışmalı bir programın parçası olarak, ilkokullar da dahil olmak üzere okulların çocuklara "LGBT şampiyonları" atadıklarını ve öğrencileri cinsel yönelimleri ve cinsiyetleri hakkında sorgulamaya teşvik ettiklerini ortaya çıkarmıştı. En az 850 sterlinlik bir ücret karşılığında programa kaydolan okullar, LGBT’li öğrencilere ne kadar iyi hizmet verdiklerine göre sıralanıyor ve bunu en iyi şekilde başarmaları için rehberlik alıyordu. İskoç hükümeti tarafından desteklenen bu kılavuza ülkedeki orta dereceli okulların yarısından fazlası ve ilkokulların da en az 40’ı imza attı. 

Öte yandan yayınlanan Cass raporunun ardından, SNP hükümeti öğretmenlere bir çocuğun trans olduğunu iddia etmesi halinde "onaylayıcı” tutum sergilemeleri söyleyen okul rehberlerini geri çekme çağrılarıyla karşı karşıya kaldı. Geçtiğimiz hafta yayınlanan Cass raporu, "sosyal cinsiyet değişiminin" potansiyel tehlikeleri konusunda uyarıda bulunarak bu uygulamayı desteklemenin çocukların cinsiyet sorunlarını çözmek için tıbbi yol izlemelerine sebep olacağını ve bunun çocuğun yararına olmayacağını belirtiyor. Sosyal cinsiyet değişimi ise bir kişinin herhangi bir tıbbi ve cerrahi müdahale olmaksızın toplum içinde karşı cinsiyet gibi yaşamasını ifade ediyor. Örneğin karşı cinsiyete özgü kıyafetler giymek ve karşı cins bir isimle anılmak gibi.

‘Bir gizlilik duvarı’

Annesinin kız olmaktan rahatsız olduğuna dair hiçbir ipucu vermediğini söylediği Holly, LGBT kulübüne katıldıktan birkaç ay sonra ailesine gönderdiği bir Noel kartında kendisinden "trans oğlan çocuğu" olarak bahsetti ve kartı bir erkek ismiyle imzaladı. Joanne, "İlk öğrenenin biz olduğumuzu sanıyorduk ama meğer son öğrenen bizmişiz. Meğer zaten aylardır okulda erkek ismi kullanıyormuş. Tamamen karanlıkta bırakılmıştık. Bir süre bu yeni ismi kabul ettim. Ancak okulda neler olup bittiğine dair sorular sormaya başladığım anda bir gizlilik duvarıyla karşılaştım." dedi. Joanne, okuldan ve LGBT Youth Scotland'dan, akreditasyon kazanma çabasının bir parçası olarak okulun uyguladığı sözleşmeyi kendisine göndermelerini istedi. Joanne her iki kuruluşun da kendisine aynı tek sayfalık broşürü gönderdiğini ve bunun gerçek gereklilikler hakkında hiçbir ayrıntı içermediğini sözlerine ekledi. Telegraph tarafından elde edilen ve Bilgi Edinme Özgürlüğü yasaları çerçevesinde yayımlanan belgeler de, okulun aslında ebeveynlerin açık izni olmadan çocuklarının cinsiyet değiştirip değiştirmediğinin ebeveynlere söylenmemesi gerektiğine dair bir politika yürüttüğünü gösteriyor. 

O dönemde okullarda bir LGBT kulübünün kurulması ve bayrakların belirgin bir şekilde sergilenmesi, sözleşme statüsüne sahip olmak için hayır kurumu tarafından belirlenen bir koşuldu. Holly’nin okulu bronz ödüle sahipti ancak gümüş statü için çalışıyordu.

LGBT
12 yaşında otizmli bir kız olan Holly, bayraklara duyduğu hayranlık nedeniyle okuldaki “LGBT müttefikleri" isimli kulübe katıldıktan sonra trans olduğunu söylemeye başladı.

Tavşan deliğinden inmek

Joanne, "Kızım LGBT kulübüne katıldığında, bayraklara ve listelere hayran olduğunu belirtmek için okula bir e-posta gönderdim. Çünkü uyum sağlamak için çırpınıyordu ve bunun sonunun nereye varacağından korktum. Ona göz kulak olacaklarını ve endişelenecek bir şey olmadığını söylediler. Sonunda bir erkek ismi kullandığını öğrendiğimizde ise neler olup bittiğine dair sorular sormaya başladım. Sessizlikten başka bir şey duymayınca ben de tavşan deliğine girdim."

Joanne, kızının telefonunu ve e-postalarını kontrol etmeye başladığını ve orada LGBT kulübündeki öğrenciler arasında paylaşılan son derece endişe verici materyaller bulduğunu söyledi. Düzenli temalar arasında kendine zarar verme ve cinsel öğeler içeren anime tarzı görüntüler yer alıyordu. Ayrıca Joanne, "müttefikler" grubunun parçası olan bir öğretmenin, LGBT Youth Scotland'ın kurucu üyelere teşvik etmelerini söylediği üzere yaklaşan "Ulusal Açılma Günü" kutlamalarına ilişkin mesajlara ulaştı. Aynı öğretmen bir başka mesajında ise öğrencileri okulun Onur haftası için yeterince öneride bulunmadıkları için azarlamış ve grubun öğrenciler tarafından yönetilmek yerine büyük ölçüde yetişkin personel tarafından yönetilmesinden yakınmıştı.

Joanne ise okulun öğrencileri trans olarak "açılmaya" teşvik ettiğine inanıyor. Holly'nin telefonunda bu materyalleri bulduktan sonra çocuğunu okuldan aldı ancak bölgedeki diğer tüm öğrencilerin de LGBT Youth Scotland programına kaydolduğunu keşfetti. 

Dunbar Grammar okulu, 2020 yılında iki drag gösterisinin de yer aldığı bir etkinlik düzenlemişti. Ayrıca, etkinlikte çocuklara "kişinin esas cinsiyetinden bağımsız olarak ister erkek ister kadın özelliklerine sahip olabileceği, cinsiyetin zamana ve duruma bağlı olarak değişebileceğini” iddia eden "akışkan cinsiyet" gibi kavramlar da öğretilmişti. Joanne, "Kendimi bir solcu olarak görüyorum, devlet eğitimine kesinlikle inanıyorum. Ama artık buna gücümüz yetmiyor. Bu durum yaptığımız seyahatler nedeniyle finansal olarak hayatımızı mahvetti. Ancak kızımı İngiltere'de özel bir okula göndermek onu LGBT Youth Scotland'dan uzaklaştırmanın tek yoluydu. Şu anda cinsiyetiyle ilgili hiçbir sorunu yok. Ama o okulda kalsaydı, LGBT ideolojisi o kadar teşvik edilmiş ve arkadaş grubunun içine o kadar derin bir şekilde yerleştirilmişti ki, düzeltilebilmesi mümkün olmayacaktı. Orada tıbbi cinsiyet değiştirme sürecine girmesi için her türlü olasılık vardı.” dedi.

‘Çocukların devlet destekli radikalleşmesi’

Joanne: "Bu konuda hala çok kızgınım. Çocuğum savunmasızdı ve bunu istismar ettiklerini düşünüyorum. Onu ailesinden soyutladılar, bizden sır saklamasını söylediler ve kafasını aşırı fikirlerle doldurdular. Örgütlerin yaptığı tam da budur ve ben dürüstçe bu programın çocukların devlet tarafından finanse edilen bir radikalleştirme projesi olduğunu düşünüyorum." dedi.

LGBT Youth Scotland, tüzük programının ülke genelindeki toplamın çoğunluğunu oluşturan 200'den fazla İskoç ortaokulu tarafından takip edildiğini iddia ediyor. Bu yıl itibariyle yüzde 75'inin programa kaydolması hedefleniyor. Kuruluş kendisini İskoçya'nın 13-25 yaş arası LGBT’lilere yönelik ulusal yardım kuruluşu olarak tanımlamasına rağmen etki alanını en az 40 üye ile ilkokullara kadar genişlemiştir. Büyük ölçüde vergi mükellefleri tarafından finanse edilmekte olan kuruluş, 2023 yılında İskoç hükümetinden 447.000 £, İskoç konseylerinden 345.000 £ ve Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisinden (NHS) 154.000 £ almıştır. Toplam 1,4 milyon sterlinlik gelirinin 1,3 milyon sterlinini personel giderlerine harcayan kurum, 48 proje yöneticisi ve personel istihdam etmiştir. 

Yeni Muhafazakarlar milletvekili grubunun eş başkanı Miriam Cates, yardım kuruluşunun etkisi konusunda endişeli olduğunu söylemiştir. Cates: "LGBT Youth Scotland'ın okullarda küçük çocuklara cinsel duygular hakkında sorular sormaları ve onları sakıncalı fikirlere maruz bırakmaları yönündeki tavsiyesi tüm koruma protokollerini ihlal etmektedir. Yine de bu hayır kurumuna yılda 1 milyon sterlinin üzerinde bir fon sağlandığı ve bu gelirin büyük bir kısmının maaşlara harcandığı görülmektedir. İngiliz vergi mükelleflerinin çocukların beyinlerini yıkamaları için siyasi aktivistlere fon sağlaması son derece endişe vericidir." ifadelerini kullanmıştır.