İskoçya’da bebeklere ve küçük çocuklara bakım veren kreşlere, çocukların her yaşta trans olabileceği söylendi

İskoç Ulusal Partisi talimatlarının benimsenmesinin ardından, İskoçya'da kreş ve anaokullarına her yaştan çocuğun trans olduğunu açıklayabileceği söylendi.
İskoçya’da bebeklere ve küçük çocuklara bakım veren kreşlere, çocukların her yaşta trans olabileceği söylendi


Kaynak: telegraph.co.uk
Erişim tarihi: 17.05.2024

İskoç Ulusal Partisi (SNP) talimatlarının benimsenmesinin ardından, bebeklere ve küçük çocuklara bakım veren kreşler ve anaokullarına, "her yaştan çocuğun trans olduğunu açıklayabileceği" söylendi. Bakanlar, ilkokullar için geçerli olması planlanan ancak kreşlerden hiç söz etmeyen İskoç hükümeti kurallarının iptali için giderek artan bir baskı altına.

Söz konusu kurallar, pediatri danışmanı Dr. Hilary Cass tarafından yürütülen ve trans olduğunu düşünen çocukların teşvik edilmemesi ve ilkokulda cinsiyet değiştirmek istediğini söyleyen çocuklara erken tıbbi müdahalede bulunulmaması gerektiğini bildiren Cass raporunun ardından geldi.

İskoç Muhafazakâr Partisi, cinsiyet değiştirme hizmetlerinin Dünya Transseksüel Sağlığı Profesyonelleri Birliği (WPATH) tarafından belirlendiği ve "onaylayıcı" bir yaklaşımı destekleyen Amerikan kılavuzlarından etkilendiği İskoçya'da Cass raporunun bulgularının uygulanması için öncülük ediyor.

İskoç hükümetinin yeni kuralları, personeli "onaylayıcı" olmaya ve çocuğun karşı cinsiyet olduğunu iddia ettiği durumlarda ona yeni adını ve zamirlerini sormaya çağırıyor. Öte yandan Glasgow belediyesi, kreş ve erken yaş anaokulu merkezlerinin tartışmalı yönergeleri uygulamaya “yönlendirildiğini” kabul etti. 2021 yılında çıkarılan bu yönetmelik, daha önce iki yaşından küçük çocukların sözde trans olduklarını “fark edebileceklerini" iddia eden LGBT Youth Scotland ve Stonewall gibi LGBT aktivisti grupların yardımıyla hazırlanmıştı.

Toplumsal cinsiyet
Glasgow Belediyesi'ne bağlı 110 kreşten dokuzu "toplumsal cinsiyet dostu kreş" statüsü kazanmış durumda.

“Toplumsal cinsiyet dostu kreş” girişimi

Glasgow'daki kreşlerin birçoğu bebeklikten beş yaşına kadar olan çocuklara hizmet verirken, bazıları da yeni yürümeye başlayan iki ya da üç yaş kadar küçük çocukları kabul ediyor. “Toplumsal cinsiyet dostu kreş” girişimi ise çok küçük yaştaki çocukların "ikili cinsiyet tanımlarına (kadın ve erkek olmak üzere yalnızca iki cinsiyetin var olduğu gerçeğine dayanan görüşe) uymaları" yönünde bir baskıyla karşı karşıya kaldığı iddialarının ardından oluşturuldu. 

İskoç Muhafazakâr Partisi başkan yardımcısı Meghan Gallacher şunları söyledi: "...Okul öncesi dönemdeki çocuklar, zihinleri ve bedenleri henüz tam olarak gelişmemişken, cinsiyetleriyle ilgili karmaşık konuları anlamak için çok küçüktür. Ebeveynler, çocukları için yaşlarına uygun rehberlik sağlanmasını istiyor. Bu 'yönlendirme' ise yeni yürümeye başlayan çocuklar için uygun değil."

2019'a kadar 35 Glasgow kreşini kapsayan ve geçen yıl ulusal çapta yaygınlaştırılması düşünülen "toplumsal cinsiyet dostu kreş" girişiminin eğitim materyallerinde, çok küçük çocuklara hizmet veren personel, cinsiyetin "akışkan ve kültürel bir kavram" olduğu şeklinde bilgilendirildi.

Eleştirmenlerin okullarda bilim dışı transgender ideolojisini teşvik ettiğini söylediği tartışmalı bir tüzük programını da yürüten LGBT Youth Scotland, görev alanının 13 ile 25 yaş arasındaki gençleri desteklemek olduğunu belirtmesine rağmen bu kreş projesinde yer aldı. Glasgow kreşleri tarafından benimsenen İskoç hükümeti okul rehberliği, isimlerin, zamirlerin ve fiziksel görünümün değiştirilmesi anlamına gelen sosyal geçişi (tıbbi müdahale olmaksızın sosyal hayatta karşı cins gibi görünmek üzere yapılan değişimler) onaylıyor.

71 sayfalık belge şöyle diyor: "Transseksüel gençler trans ‘kimliklerini’ her yaşta tanıyabilir ve tartışabilirler. Ergenlikten önceki herhangi bir değişim sosyal olarak isimlerini, zamirlerini ve cinsiyet ifadelerini değiştirmekle sınırlıdır." Belge, ergenliğin başlangıcının genellikle cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) duygularını artırabileceğini ve bunun çok üzücü olabileceğini ve kendine zarar vermeye yol açabileceğini de ekliyor. İskoçya'nın çocuklara yönelik tek cinsiyet kliniği olan Sandyford Merkezi’ne yönlendirmelerin ise ergenlikten önce yapılabileceği tavsiye ediliyor.

Trans çocuk
Cass raporu yayınlanmadan önce Sandyford cinsiyet kliniğinde dokuz yaş kadar küçük çocuklara ergenlik engelleyiciler reçete ediliyordu.

Dokuz yaşındaki çocuklara ergenlik engelleyici reçete edildi

Tavistock’un İskoç versiyonu olarak adlandırılan cinsiyet kliniğinde dokuz yaş kadar küçük çocuklara ergenlik engelleyici ilaçlar reçete ediliyordu ancak Dr. Cass'ın bulgularının ardından yeni reçeteler askıya alındı. Cass raporu, sosyal geçişin çocukların zararlı ve potansiyel olarak gereksiz bir tıbbi yola girme olasılığını artırabileceği konusunda uyarmıştı.

Hükümet kılavuzunda ise, sosyal geçiş konusunda ebeveynlerinin bilgilendirilmesini istemeyen gençlerin görüşlerine saygı duyulması gerektiği belirtiliyor. Belge, kanıtlanmış sağlık risklerine rağmen "gençlerin ruh sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi" olabileceğini iddia ederek göğüs bağlayıcıları desteklemeye devam ediyor.