İskoçya, çocukların cinsiyet değiştirmesini engelleyen ebeveynleri 7 yıla kadar hapis cezası ile tehdit ediyor

İskoçya'nın iktidardaki siyasi grubu, çocuklarının cinsiyet değiştirmesini engellemeye çalışan ebeveynlere hapis cezası verilmesi gibi teklifleri de içeren bir dizi yasa önerisinde bulundu.
İskoçya, çocukların cinsiyet değiştirmesini engelleyen ebeveynleri 7 yıla kadar hapis cezası ile tehdit ediyor


Erişim tarihi: 17.01.2024
Kaynak: foxnews.com

İskoçya'nın iktidardaki siyasi grubu İskoç Ulusal Partisi (SNP), transseksüellere yönelik korumayı güçlendirmeyi amaçlayan ve dönüşüm terapisinin (kişilerin yaşadığı cinsiyet memnuniyetsizliği ya da cinsiyet konusundaki kafa karışıklıklarını ele alan terapi türü) yasaklanması ve çocuklarının cinsiyet değiştirmesini engellemeye çalışan ebeveynlere hapis cezası verilmesi gibi teklifleri de içeren bir dizi yasa önerisinde bulundu.

For Women Scotland adlı grubun direktörü Marion Calder teklifle ilgili olarak "Bu planların, sadece toplumsal cinsiyet ideolojisini reddettikleri için yıllarca hapis cezasına çarptırılabilecek ebeveynleri suçlu haline getireceğine dair ciddi endişelerimiz var" dedi.

Calder sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yasalar, aynı zamanda aktivistlere ve sosyal hizmet uzmanlarına aile hayatına müdahale etmeleri için ciddi yetkiler verirken, terapistler ve danışmanlar üzerinde de dehşet verici bir etki yaratacaktır." 

Sunulan yeni teklifler kapsamında, başka bir bireyin sözde “cinsiyet kimliğini değiştirmeye veya yok saymaya" çalışan kişiler cezai suçlamalarla karşı karşıya kalacak.

Bu tür örnekler arasında bir kişinin cinsel yönelimini veya sözde cinsiyet kimliğini yansıtacak şekilde giyinmesini engellemek ve bir kişinin davranışlarını kontrol etmek yer alıyor. Şikâyetlerin cezaya tabi tutulması için kasıt veya kanıtlanmış zarar kanıtı sunulması gerekiyor.

"Kişiye yardım etme veya kişiyi koruma arzusuyla" hareket edildiği iddia edilse bile yasa geçerliliğini koruyor.

Cinsiyet değiştirme
İskoçya'nın iktidardaki siyasi grubu, çocukların cinsiyet değiştirmesini engelleyen ebeveynleri 7 yıla kadar hapis cezası ile tehdit ediyor

SNP ise bir danışma süreci başlatarak seçmenlerin ve ilgili tarafların teklifi inceleyip şikayette bulunabileceklerini söyledi. İskoçya'daki Katolik Kilisesi teklifler konusundaki endişelerini dile getirdi ve yasal işlem için hazırlık yapacaklarını duyurdu.

Hristiyan Eylem, Araştırma ve Eğitim (CARE) adlı savunuculuk grubu, teklifin yayınlanmasının ardından yaptığı açıklamada, "Yeni mevzuata duyulan ihtiyaç ve yeni yasaların daha geniş çaplı etkileri dikkatle değerlendirilmelidir" dedi. "Kıdemli hukukçular söz konusu tekliflerin aşırı geniş kapsamlı olma ve insan haklarına zarar verme riskinden endişe duymaktadır. Özellikle de aile, yaşam hakkı, düşünce, vicdan, din ve ifade özgürlüğü konularında."

SNP'nin önerdiği gibi bir emri ihlal eden kişiler iki yıl hapis cezasına çarptırılabilir, maksimum ceza ise yedi yıla kadar hapis ya da "sınırsız para cezası" olabilir.

İskoçya eski başbakanı Nicola Sturgeon tarafından 2023 yılında sunulan bir önceki cinsiyet yasa tasarısı, 16 yaşından küçük çocukların cinsiyet değiştirmesine izin verecekti.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ise İngiltere'de dönüşüm terapisine getirilmesi planlanan yasağı rafa kaldırdı.