İskoç ortaokullarının neredeyse tamamı çocukların kendi 'cinsiyet kimliklerini' seçmelerine izin veriyor

İskoçya'da ortaokulların çoğunda çocuklara kendi cinsiyetlerini seçmelerine izin verilirken, yeni bir rapor erkek öğrencilerin kızlarla aynı tuvaletleri paylaşmasına izin verilebileceği uyarısında bulunuyor.
İskoç ortaokullarının neredeyse tamamı çocukların kendi 'cinsiyet kimliklerini' seçmelerine izin veriyor


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 29.05.2024
Yayınlanma tarihi: 29.05.2024

İskoç ortaokullarının neredeyse tamamı çocukların kendi “cinsiyet kimliklerini” seçmelerine izin verirken, yeni bir rapor, kolejlerin %95'inde uygulanan politikanın öğrencilerin tuvaletleri paylaşmalarına izin verebileceği uyarısında bulunuyor.

Kampanya grubu For Women Scotland, tartışmalı SNP hükümet kılavuzunun ardından "bilimsel olmayan tartışmalı bir inanç sisteminin" artık okullarda "derinden yerleşmiş" olduğunu iddia etti. The Telegraph'ın haberine göre, grup 10 İskoç ortaokulundan dokuzunda öğrencilere insanların biyolojik cinsiyetlerinden farklı bir "cinsiyet kimliğine" sahip olabileceklerinin öğretildiğini keşfetti.

Bilgi edinme özgürlüğü yasalarına dayanan bulgulara göre, okulların en az %95,4'ü çocukların kendi cinsiyetlerini seçmelerine izin veren "öz cinsiyet kimliği" politikaları uyguluyor. Rapora göre, bu aynı zamanda erkek öğrencilerin kızların beden eğitimi derslerine katılmalarına ve çoğu ortaokulda soyunma odaları ve tuvaletleri kızlarla paylaşmalarına izin verildiği anlamına geliyor.

Cinsiyet kimliği
İskoç ortaokullarının neredeyse tamamı çocukların kendi "cinsiyet kimliklerini" seçmelerine izin veriyor

Nisan ayında yayınlanan ve dönüm noktası niteliğindeki Cass incelemesinde Hilary Cass, çocukların sosyal olarak "cinsiyet değiştirmesinin" onları potansiyel olarak zararlı bir tıbbi yola teşvik edebileceği konusunda uyarıda bulundu. Rapor, okulların sadece %4'ünün çocukları "cinsiyet karmaşası" hissettiklerinde ebeveynleri her zaman bilgilendirdiğini, %89'unun ise insanların biyolojik cinsiyetlerinden farklı bir “cinsiyet kimliğine” sahip olabileceklerini öğrettiğini ortaya koydu.

For Women Scotland direktörü Trina Budge şunları söyledi: "Basında zaman zaman yer alan, çocukların ebeveynlerinin bilgisi dışında cinsiyet değiştirdiği ya da erkek çocukların kızlar tuvaletini kullanarak üzüntü yarattığına dair manşetlerin münferit olaylar olduğuna dair yanlış bir kanı var. Bu rapor bu teoriyi kesin olarak çürütmektedir. Okullar, genel olarak [SNP hükümetinin] tavsiyelerini tartışmasız bir şekilde takip etmektedir; bunlar güncelliğini yitirmiş, hukuka aykırı ve bilimsel olmayan tartışmalı bir inanç sistemini desteklese bile."