Irak, kamu medyasında 'eşcinsellik' teriminin kullanımını yasakladı

Irak Bilgi ve İletişim Kurumu, ülkedeki medya kuruluşlarına ve sosyal medya şirketlerine 'eşcinsellik' terimini kullanmamaları yönünde talimat verdi.
Irak, kamu medyasında 'eşcinsellik' teriminin kullanımını yasakladı


Erişim Tarihi: 05.02.2024
Kaynak: https://www.france24.com
Yayınlanma Tarihi: 09.08.2023

Irak Bilgi ve İletişim Kurumu, 2023 Ağustos'unda yaptığı açıklamada, tüm medya kuruluşlarına ve kamuya açık sosyal medya şirketlerine, "eşcinsellik" teriminden kaçınmaları yönünde talimat verdiğini duyurdu. Komisyon, “toplumsal cinsiyet” ve “eşcinsellik” terimlerinin olumsuz çağrışımları nedeniyle iletişimlerinde bu terimleri yasakladı.

Açıklamada, komisyonun cep telefonu, internet ve diğer hizmetler için lisans verdiği tüm şirketlerin uygulama ve programlarında eşcinsellikle ilgili terimleri kullanarak tanıtım yapmalarının yasaklandığı belirtildi. Medya ve İletişim Kurumu'nun, "eşcinsellik teriminin kullanılmaması" talimatını verdiği ifade edildi.

Kurum, amaçlarının toplumu, özgün değerleri, kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı çağrışımlardan korumak olduğunu vurguladı. Hükümet sözcüsü, bu kararı ihlal etmenin cezasının henüz belirlenmediğini, ancak para cezasının bir seçenek olabileceğini belirtti. 

Irak, eşcinselliği suç saymamakla birlikte, ceza kanunundaki gevşek tanımlı ahlaki maddeleri LGBT hareketiyle mücadelede kullanmaktadır.

Ülkenin başlıca Iraklı partileri LGBT hareketine yönelik eleştirilerini artırmış, İsveç ve Danimarka'da Kuran-ı Kerim nüshalarının yakılmasına öfkelenen gruplar gökkuşağı renkli LGBT bayraklarının yakılmasını da içeren protestolar düzenlemiştir.

LGBT
Irak'taki bazı protestolarda, gökkuşağı renklerine sahip LGBT bayrakları ateşe verildi.