İnsan Köpekler: Kimlik ve eğlence arasında sınırları zorlayan bir alt kültür

Boş zamanlarında köpek gibi giyinen ve davranan 'İnsan Köpekler' dört ayak üstünde dolaşıyor, havlıyor, hırlıyor ve sahipleri tarafından parkta gezdiriliyor.
İnsan Köpekler: Kimlik ve eğlence arasında sınırları zorlayan bir alt kültür


Kaynak: spiegel.de
Erişim tarihi: 30.05.2024
Yayınlanma tarihi: 01.11.2016

Hayvanlar gibi giyinen, hayvan olduğunu iddia eden insanların görüntülerine son zamanlarda daha sık rastlar olsak da, geçmişte de bunların ilginç örneklerini görmüştük. Fotoğrafçı Erik Messori, boş zamanlarında "İnsan Köpekler" olarak köpek gibi giyinen ve davranan insanları objektifine yansıtmıştı. Bu ilginç alt kültürün üyeleri, dar kostümler içinde evlerinde emekliyor veya sahipleriyle birlikte parklarda gezintiye çıkıyordu. 

Bu “İnsan Köpekler”den biri de 48 yaşındaki Chip’ti. Chip, Londra'nın güneybatısındaki Guildford'da yaşayan iki çocuk babası bir restoran sahibiydi. Boş zamanlarında, elastan bir kostüm giyerek sallanan kuyruğuyla Rottweiler cinsi bir köpek gibi davranmayı seviyordu. Evinin salonunda dört ayak üzerinde dolaşıyor, havlıyor, hırlıyor ve etrafı kokluyordu. Chip, bu “hobisinin” kendisi için inanılmaz bir özgürlük sağladığını söylüyordu. İki oğlu ise babalarının bu fetişine alışmak durumunda kalmıştı. Chip salonda oynarken, çocukları odalarında vakit geçiriyordu.

İnsan köpekler
Boş zamanlarında köpek gibi giyinen ve davranan "İnsan Köpekler" dört ayak üstünde dolaşıyor, havlıyor, hırlıyor ve sahipleri tarafından parkta gezdiriliyor.

Bir Alt Kültürün Gelişimi

Chip, Erik Messori ve muhabir Peter Wilson'ın İngiltere'de ziyaret ettiği birçok "İnsan Köpekler"den sadece biriydi. Özellikle İngiltere'de bu şekilde giyinen ve davranan çok sayıda insan bulunuyor. Rolleriyle kamuya da çıkan bu kişiler, rollerini oldukça ciddiye alıyor ve sahipleri tarafından tasma ile parkta gezdiriliyor. 

Başlangıçta cinsel bir fetiş olarak görülen bu hobi, yıllar içinde daha fazla kişi tarafından günlük yaşamdan bir "kaçış" ve sözde "eğlence aracı" olarak benimsenmiş durumda.