İngiltere Ulusal Sağlık Servisi istismar hizmetleri şefi, daha fazla cinsiyet kategorisine sahip olunması gerektiğini söyledi

NHS İngiltere'deki cinsel saldırı ve istismar hizmetleri ulusal klinik ağının başkanı Dr. Binta Sultan, kurumda daha fazla cinsiyet kategorisi olması gerektiğini öne sürdü.
İngiltere Ulusal Sağlık Servisi istismar hizmetleri şefi, daha fazla cinsiyet kategorisine sahip olunması gerektiğini söyledi


Kaynak: telegraph.co.uk
Erişim tarihi: 03.06.2024

NHS İngiltere'deki cinsel saldırı ve istismar hizmetleri ulusal klinik ağının başkanı, kurumda daha fazla cinsiyet kategorisi olması gerektiğini öne sürdü. Dr. Binta Sultan bu yorumları bu ay University College London (UCL) ev sahipliğinde düzenlenen “Kapsayıcı Sağlıkta Kesişimsellik: Toplumsal Cinsiyet Neden Önemlidir?” başlıklı çevrim içi bir panelde yaptı. Sultan, kendisini "kahverengi, cisgender (trans olmayan) Müslüman bir kadın" olarak tanıttı.

UCL'nin Kapsayıcı Sağlık İşbirliği Merkezi'nde (CCIH) çalışan Dr. Sultan, "NHS'de bir ilk olarak UCLH'de kapsayıcı sağlık alanında danışman hekim" olarak görev yapıyor. CCIH'nin web sitesi "kapsayıcı sağlığı", "araştırma, hizmet ve politika yoluyla aşırı eşitsizliğin zararlarını önlemeye ve ele almaya yönelik bir sosyal adalet hareketi" olarak tanımlıyor.

Panelistler arasında UCL'de non-binary (ikili cinsiyeti, yalnızca kadın ve erkek cinsiyeti olduğu gerçeğini reddeden) bir araştırmacı olarak çalışan ve kısa bir süre önce BBC'ye trans sütünün anne sütü kadar iyi olduğu iddiasını aktaran Kate Luxion da vardı. Etkinlik sırasında panelistler, kamu hizmetlerinde esas cinsiyetin yanı sıra “cinsiyet kimliğinin” de kaydedilmesi fikrini savundu. CCIH'nin kurucu üyelerinden olan etkinlik başkanı Serena Luchenski, Dr. Sultan'a şu soruyu yöneltti: "İnsanların cinsiyetini verilere kaydeden bir klinisyen olarak, bu durumun günlük işinizde bir sorun olduğunu düşünüyor musunuz? NHS'nin bunu yapmaması için bir mazeret olduğunu düşünüyor musunuz?"

Dr. Sultan yanıtladı: "Bu konuda çok güçlü görüşlerim var ve bence bu bir sorun değil. Bence sorun, nüans ve karmaşıklıkla ilgili rahatlık eksikliği ve sistemlerimizde ikiliklere sahip olma ihtiyacı. Daha fazla [toplumsal cinsiyet] kategorisine sahip olmanın ve insanlara nasıl tanımlanmak istediklerini sormanın bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bu zor bir şey değil. Bir klinisyen olarak bu zor bir şey değil ve eğer birisi cevap vermemeyi seçerse bu da sorun değil, değil mi? Bu, insanlara istediklerini paylaşma fırsatı vermektir. Ve bunun bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bence sorun sistemlerimizin sadece 'evet' ya da 'hayır' cevaplarını istemesi. Karmaşıklık ve nüans konusunda rahat olmak için çok daha fazlasını yapabiliriz."

Cinsiyet kimliği
NHS cinsel saldırı ve istismar hizmetleri ulusal klinik ağının başkanı Dr. Binta Sultan, kurumdadaha fazla cinsiyet kategorisine sahip olunması gerektiğini söyledi.

NHS İngiltere kılavuzunda, biyolojik cinsiyetle karıştırılmaması gereken “cinsiyet kimliği” ifadesinin hastalara sorulmasının önemli olduğu belirtiliyor. NHS vakıfları ve hastaneleri de bu konuda çeşitli rehberlikler sunmakta olup, Brighton ve Sussex Üniversite Hastaneleri "kadın, erkek, non-binary, queer, akışkan cinsiyet, transseksüel" gibi kavramları açıklarken, Lincolnshire Partnership ise “crossdresser” (karşı cinsin kıyafetlerini giyme) ve “agender” (cinsiyeti olmadığını iddia etme) dahil olmak üzere çeşitli trans kavramları üzerinde çalışıyor.

İnsan hakları yardım kuruluşu Sex Matters'ın savunuculuk direktörü Helen Joyce konu hakkında şunları söyledi: "Herkesin sağlık sisteminde hoş karşılandığını hissetmesi gerekir ancak trans olsun ya da olmasın tüm hastalar için bakımlarına dahil olan herkesin gerçek cinsiyetleri konusunda net olması zorunludur. Doktorların herkese nezaket ve saygıyla davranmak için beyan edilen kimlik listelerine ihtiyaçları yoktur."

Pratisyen hekim ve Cinsiyet ve Toplumsal Cinsiyet Klinik Danışma Ağı eş başkanı Dr. Louise Irvine ise şunları söyledi: "Mevcut sorun, insanların tıbbi kayıtlardaki cinsiyet ibaresini beyan ettikleri cinsiyetle uyumlu hale getirmek üzere değiştirebilmesi ve bu durumun klinisyenlerin esas cinsiyetleri bilmelerini imkansız hale getirmesidir. Bu güvenli değil. Sağlık çalışanları, kayıtlarında erkek ya da kadın olarak görünen bir kişinin gerçekten erkek mi yoksa kadın mı olduğunu bilmiyor. Cass raporu, tıbbi kayıtlarda cinsiyet konusunun açıklığa kavuşturulmasını savunmuştur. Cinsiyet ikilidir ve insanlar cinsiyetlerini değiştiremezler. Cinsiyet doğumda belirlenmez ancak doğumda ya da daha öncesinde kaydedilir. Tıbbi kayıtlarda cinsiyet konusunda bir gerçeklik olması gerekmektedir."