İngiltere Ulusal Sağlık Servisi, bir transseksüelle aynı soyunma odasını kullanmaya zorlanan kadın hemşireler tarafından mahkemeye verildi

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi yöneticileri, 26 kadın hastane hemşiresinin biyolojik cinsiyeti erkek olan transseksüel meslektaşlarıyla aynı soyunma odasını paylaşmaya zorlanmalarını protesto etmelerinin ardından önemli bir yasal işlemle karşı karşıya kaldı.
İngiltere Ulusal Sağlık Servisi, bir transseksüelle aynı soyunma odasını kullanmaya zorlanan kadın hemşireler tarafından mahkemeye verildi


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 27.05.2024

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) yöneticileri, 26 kadın hastane hemşiresinin biyolojik cinsiyeti erkek olan transseksüel meslektaşlarıyla aynı soyunma odasını paylaşmaya zorlanmalarını protesto etmelerinin ardından önemli bir yasal işlemle karşı karşıya kaldı. Kadınlar, cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmemiş olan ve soyunurken kadın personelle yakından ilgilendiği görülen transseksüel hemşireden şikayetçi oldular. Hemşireler maruz kaldıkları durumu korkutucu ve üzücü bulduklarını söylediler. Resmi şikayette bulunan hemşireler ayrıca cinsel olarak aktif olan trans hemşirenin kadın bir partnerle bebek sahibi olmaya çalıştığını ve kadınlık hormonları almayı bıraktığını itiraf ettiğini söylediler. Hastaneden bir insan kaynakları yöneticisinin ise, kadın hemşirelere daha kapsayıcı olmaları, zihniyetlerini genişletmeleri, eğitimli olmaları ve eğitimlere katılmaları yönünde tavsiyeler verdiği iddia edildi. 

Hemşirelerden altısı, cinsel taciz ve cinsel ayrımcılık iddiasıyla NHS tesisine karşı yasal işlem başlattı. Hemşirelerden biri The Mail on Sunday isimli haber sitesine şunları söyledi: “Kendimizi güvende hissetmiyoruz çünkü iç çamaşırlarımıza kadar soyunuyoruz ve [şahıs] sadece dolabının yanında durmuyor. Soyunma odasında boxer şortuyla dolaşıyor.”

Bir başka hemşire soyunma odasında yaşanan bir olayın ardından gözyaşlarına boğulduğunu söyledi. Hemşire: "Çantamı karıştırarak kordonumu ve dolabın anahtarlarını bulmaya çalışıyordum ki arkamdan bir erkek sesi 'Daha üstünü değiştirmedin mi?' dedi. Anahtarlarımı bulup dolabımı açtım ve tekrar 'Daha üstünü değiştirmedin mi?' diye sordu.” Çocukken cinsel istismara uğrayan bu hemşire, travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor ve erkeklerin yanında yalnız kalmakta zorlanıyor. Hemşire: “Orada, benden iki metre uzakta, üzerinde bir önlük ve üzerinde delikler olan dar siyah bir boxer şortla durdu ve üçüncü kez üstümü değiştirip değiştirmediğimi sordu. Kaç ya da savaş modu devreye girdi ama kendimi koltuğa yapışmış hissettim, hareket edemiyordum. Ellerim terlemeye başladı. Dehşete kapıldım, midem bulandı ve hiperventilasyona (normalden daha hızlı soluk alıp verme) başladım.” dedi.

Mart ayında 26 hemşire yönetime bir mektup yazarak trans kadın olduğunu iddia eden erkek hemşirenin kadınlık hormonlarını almayı bıraktığını ve kadın partneriyle bebek yapmaya çalıştığını belirtti. Hemşireler: “Cinsel olarak aktif biyolojik bir erkeğin soyunma kabinlerimizi paylaşmasını uygun bulmuyoruz” diye ekledi. Hemşireler tarafından Nisan ayında gönderilen ikinci bir şikayet mektubunda ise insan kaynakları müdürünün onlara daha kapsayıcı olmalarını, zihinlerini genişletmelerini, eğitimli olmalarını ve eğitimlere katılmalarını söylediği görüldü.

NHS'de son yıllarda tek cinsiyetli kadın tesislerinin sağlanması ve hastaların güvenliği konusunda tartışmalar yaşanıyor. Ulusal NHS personel politikası, personelin karşı cinsiyette olduğunu beyan ederek kendi seçtikleri tek cinsiyetli tesislere erişmesine izin veriyor ve bunun uygunsuz görülmesi halinde 'alternatif düzenlemelerin sağlanması gerektiği' belirtiliyor. 

Transseksüel
Bir transseksüelle aynı soyunma odasını kullanmaya zorlanan kadın hemşireler, NHS'ye dava açtı.

Hastanedeki transseksüel hemşirenin, ayrı soyunma kabinlerinin olmadığı kadın soyunma odasına erişimine hala izin veriliyor. Odaya personele verilen bir anahtar koduyla erişiliyor. Bir kadın hemşire ise şunları söyledi: “Bazıları farklı kültürel ve dini inançlara sahip olan ve sadece kocalarının önünde soyunmalarına izin verilen bir sürü yabancı hemşireyle çalışıyoruz. Onlar bunu son derece zor buluyorlar ve işlerini kaybedeceklerinden korktukları için konuşmaktan çekiniyorlar. Yabancı bir hemşire bana üniformasının altına yelek ve üniforma giydiğini söyledi. Bu kıyafetler onu sıcaktan patlatıyor ama erkeğin görmesini istemediği şeyleri görmesini engellemek için bunu yapmaya mecbur kalıyor.”

Hemşire, meslektaşlarının trans hemşireden kaçınmak için koğuştaki engelli tuvaletinde üstlerini değiştirmeye başladıklarını ve rahatsızlıklarının hasta güvenliğini etkileyebileceğinden korktuklarını da söyledi. "Enfeksiyon kontrolü amacıyla üniformalarımızla eve gitmemize izin verilmiyor, ancak bu kişinin içeri girmesi konusunda çok gergin olduğumuz için insanlar belki de şanslarını burada denemeye karar verdiler. Ayrıca zaten stresli olan hastalarla uğraşıyoruz, bir de anksiyete nedeniyle aşırı stresli ve gözyaşları içinde olan bir hemşireyle karşılaşmak hiç de iyi değil.”

Hemşirelerin yasal talebini destekleyen Hristiyan Hukuk Merkezi'nin CEO'su Andrea Williams ise, NHS tesisini “tehlikeli ve itibarsız bir transseksüel ideolojisini, biyolojik gerçeklikten bahsetmeksizin, personel ve hasta güvenliğinin önüne koymakla” suçladı. “Hemşirelerin yaşadıklarının buzdağının sadece görünen kısmı olmasından endişe duyuyoruz. NHS genelinde, diğer mesleklerde ve kamuya açık yerlerde daha kaç kişi benzer deneyimler yaşamak zorunda kalacak? Bu hemşireler, transseksüel ideolojiye karşı seslerini yükseltmeyi ve onları çevreleyen korku iklimine teslim olmayı reddediyor ve cesur bir duruş sergiliyorlar. Onları her adımda destekleyeceğiz.” 

NHS tesis sözcüsü ise tüm çalışanlar için kapsayıcı ve saygılı bir çalışma ortamı sağlamaya kararlı olduklarını vurguladı. Sözcü şunları ekledi: “Son zamanlarda gündeme gelen konuların farkındayız ve bunları çok ciddiye alıyoruz. Çalışanlarımızı ve daha geniş anlamda toplumu temin etmek isteriz ki, bu konular dikkatimize sunulur sunulmaz, çözüm politikamız kapsamında personelin ihtiyaçlarını ve endişelerini tam olarak anlamak üzere toplantılar başlattık. Bunun son derece hassas bir konu olduğunun farkındayız ve ekip tarafından dile getirilen geri bildirimleri ve endişeleri dikkate almanın yanı sıra, yasal gerekliliklere ve en iyi uygulamalara uymak için çalışıyoruz. En yüksek profesyonellik ve adalet standartlarını korurken tüm bireylerin haklarına ve onuruna saygı duyan bir çözüm bulmak için tüm taraflarla birlikte çalışmaya kararlıyız.”