İngiltere Sağlık Bakanı, özel cinsiyet kliniklerinde çocuklara ergenlik engelleyici reçete edilmesinin yasaklanacağını duyurdu

İngiltere Sağlık Bakanı Victoria Atkins yaptığı açıklamada, NHS kliniklerinin ardından özel cinsiyet kliniklerinin de çocuklara ergenlik engelleyici ilaçlar reçete etmesinin yasaklanacağını duyurdu.
İngiltere Sağlık Bakanı, özel cinsiyet kliniklerinde çocuklara ergenlik engelleyici reçete edilmesinin yasaklanacağını duyurdu


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 24.05.2024

İngiltere Sağlık Bakanı Victoria Atkins yaptığı açıklamada, özel cinsiyet kliniklerinin çocuklara ergenlik engelleyici reçete etmesinin yasaklanacağını duyurdu. Atkins, milletvekillerine 1968 İlaç Yasası'nın nadiren kullanılan hükümleri uyarınca ergenlik engelleyiciler için bir yasaklama emri getireceğini söyledi. Bu yetkinin olağandışı kullanımının daha önce rastlanan bir durum olmadığını kabul eden bakan, savunmasız çocukların refahını korumak için cesur adımlar attığını da ekledi.

Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak'ın genel seçim çağrısında bulunmasından sadece bir gün sonra bir hükümet kaynağı, Atkins'in yasağı mevcut parlamentonun dağılmasından önce uygulamaya koymayı planladığını doğruladı. Kaynak ayrıca yasağın, ergenlik engelleyiciler konusunda Ulusal Sağlık Servisi (NHS) rehberliğini kabul etmeyen Gender GP isimli klinik de dahil olmak üzere tartışmalı özel klinikler için geçerli olacağını bildirdi. Atkins, Avam Kamarasına şunları söyledi: “Sayıları giderek artan, cinsiyetini sorgulayan çocuklarımızı korumayı önceliğim haline getirdim. Cass raporu, sosyal medyanın ve aşağılayıcı pornografinin gençlerin benlik duygusu üzerindeki zararlı etkisini gözler önüne serdi. Ayrıca tıbbi müdahalelerde son derece dikkatli olunması gerektiği de açıkça ortaya koydu. Bugün, 1968 İlaç Yasası'nın 62. Bölümü uyarınca, sınırlı istisnalar dışında, ergenlik engelleyiciler için bir yasaklama emri getirme niyetimi açıkça ortaya koymak istiyorum. Bu, söz konusu yetkinin olağandışı kullanımıdır ancak aynı zamanda doğru kullanımıdır; çünkü çocuklarımızı ve gençlerimizi güvenliklerini tehdit eden bu riskten korumalıyız.”

Cinsiyet değiştirme hizmetlerine ilişkin hazırlanan Cass raporu Nisan ayında, çocukların yetersiz tıbbi kanıtlarla geri dönüşü olmayan bir değişim yoluna sokulduğu sonucuna vardı. Çalışmayı yöneten Dr. Hilary Cass, toplumsal cinsiyet tıbbının sallantılı temeller üzerine inşa edildiğini söyledi ve cinsiyet değiştirme hizmetleri için kullanılan klinik kılavuzları eleştirdi. Raporun yayınlanmasından bir ay önce ise NHS kliniklerinde güvenlik endişeleri nedeniyle çocuklara yönelik ergenlik engelleyici reçete edilmesi yasaklanmıştı. Ancak Dr. Cass raporunun yasada bir boşluk olduğunu vurgulaması nedeniyle bu yasak özel klinikleri kapsayamamıştı. 

Ergenlik engelleyici
İngiltere Sağlık Bakanı, özel cinsiyet kliniklerinde çocuklara ergenlik engelleyici reçete edilmesinin yasaklanacağını duyurdu.

Atkins’in duyurusu kadın hakları grupları tarafından memnuniyetle karşılandı ve bakan bu konuda siyasi bir güç gösterdiği için tebrik edildi. İnsan hakları yardım kuruluşu olan Sex Matters'ın kampanya direktörü Fiona McAnena şunları söyledi: “Özel klinikler tarafından boşlukların istismar edilmesini önlemeye yönelik bu cesur siyasi adımı alkışlıyoruz. Çocukların korunması gerekiyor. Victoria Atkins'in ergenlik engelleyicileri yasaklamak için siyasi gücünü kullanması, toplumsal cinsiyet tıbbının çocuklar üzerindeki yıkıcı etkisinden endişe duyan herkes tarafından memnuniyetle karşılanacaktır.” 

Trans karşıtı kuruluş olan Transgender Trend'in kurucu ortağı ve direktörü Stephanie Davies-Arai ise şunları söyledi: “Sağlık Bakanının çocukları korumaya yönelik bu güçlü adımını memnuniyetle karşılıyoruz. Satış yasağı uygulamak ve çocuklara ergenlik engelleyici tedariğinde özel ve çevrim içi yolları etkili bir şekilde kesmek önemli bir adımdır. Ancak özel kliniklerin işlerini gerçekten etkilemek için bunun karşı cinsiyet hormonlarını da kapsayacak şekilde genişletilmesi gerekmektedir.”

Cass raporunun ardından çocuklara ergenlik engelleyiciler dağıtan “Wild West” (Vahşi Batı) gibi özel cinsiyet kliniklerinin yasaklanmasına yönelik çağrılar da arttı. Aralarında eski başbakan Liz Truss'un da bulunduğu kampanyacılar, “kovboy kliniklerinin” reçete yazmasının yasaklanması çağrısında bulundu. Gecikmelerden ve NHS bekleme listelerinden kaynaklanan hayal kırıklığının savunmasız çocukları denetimsiz özel kliniklerin kucağına ittiği söylendi. İngiltere'deki en kıdemli aile yargıcı da kısa bir süre önce otizmli bir gence tehlikeli derecede yüksek dozda hormon reçete edilmesinin ardından özel cinsiyet klinikleri konusunda bir uyarıda bulunmuştu. Söz konusu davada Yüksek Mahkeme Aile Bölümü Başkanı Sir Andrew McFarlane, diğer tüm mahkemeleri Gender GP isimli özel klinik hakkında son derece dikkatli olmaları konusunda uyarmıştı. Dr. Helen Webberley tarafından işletilen Singapur merkezli bir klinik olan Gender GP ise, çocuklara ergenlik engelleyiciler reçete etme konusunda ısrar eden bir kuruluş olarak tanınıyor.