İngiltere’nin ergenlik engelleyicileri engellemesi ile trans endüstrisinin çöküşü yakın mı?

İngiltere'nin ergenlik engelleyicileri kullanımını yasaklamasıyla trans endüstrisinin geleceği tartışılırken, tıbbi etik ve bilgilendirilmiş onam ihlalleri gündeme geliyor.
İngiltere’nin ergenlik engelleyicileri engellemesi ile trans endüstrisinin çöküşü yakın mı?


Kaynak: www.mercatornet.com
Erişim tarihi: 22.03.2024
Yayınlanma tarihi: 22.03.2024

Transseksüel ideoloji için skandallarla dolu bir ayın güneşi batarken The Times, halk arasında "cinsiyet onaylayıcı bakım" olarak bilinen cinsiyet değişiminin temel taşlarından biri olan ergenlik engelleyicileri "sahte ilaç" olarak etiketledi. Mart ayının başlarında NHS İngiltere, suçluları kimyasal olarak hadım etmek için de kullanılan tartışmalı ilaçlar olan ergenlik engelleyicilerin artık ülke genelindeki cinsiyet değiştirme kliniklerinde çocuklara reçete edilmeyeceğine dair bomba gibi bir açıklama yaptı.

Haber, Environmental Progress adlı bilimsel derginin, sözde "cinsiyet tıbbı konusunda önde gelen küresel otorite" olan Dünya Transgender Sağlığı Profesyonelleri Birliği'nde (WPATH) tıp etiği ve bilgilendirilmiş onam ihlalleri yapıldığını ortaya koyan 240 sayfalık raporunu yayınlamasından sadece bir hafta sonra geldi. Ergenlik engelleyicilere karşı editoryal olarak kararlı bir tutum sergileyen Times, transseksüel terapisini ifşa etmeye yönelik gayretinde geri adım atmayarak, ilaçları reşit olmayan kurbanlarını "potansiyel olarak yaşamı değiştiren ve telafi edilemez sonuçları olan düzensiz kitlesel deneylerdeki kobaylar" olarak nitelendirdi. 

Londra merkezli gazete, "Yıllardır [ergenlik engelleyiciler] bu ülkede cinsiyetleri konusunda kafası karışık olan çocuklara veriliyordu," yazdı. "Cinsiyetlerini sorgulayan gençlerin fiziksel gelişimini engellemek için uzun vadeli etkileri konusunda sağlam bir bilimsel anlayış olmayan bu maddelerin kullanılması, birinci dereceden bir tıbbi skandal, 21. yüzyıl şarlatanlığının pervasız bir uygulamasıdır."

Henüz bitmedi

Times, "bu tehlikeli yola girmeye niyetli çocuklar ve ebeveynlerin NHS İskoçya ve özel doktorlar aracılığıyla bunlara erişmeye devam edebilecekleri" göz önüne alındığında "işin sadece yarısının tamamlandığını" ekledi. Gazete, ilk kez 2020 yılında Tavistock'ta ortaya çıkan  "korku hikayesi" girişiminin "Birleşik Krallık genelinde tamamen dizginlenmesi" çağrısında bulundu. 

Rapor şöyle devam ediyor: “Ergenlik engelleyicilerin gerekçesi, sorunlu çocukların ‘cinsiyet kimlikleriyle’ yüzleşirken duraklamalarına izin vermeleriydi. Bu hormon inhibitörleri, cezasız bırakılabilecek bir açma-kapama düğmesi olarak nitelendiriliyordu. Bu, tıbbi küstahlığın şaşırtıcı bir örneğiydi. Kimyasal kastrasyonda da kullanılan blokerlerin gelişmekte olan genç bedenler üzerindeki etkisi hakkında çok az şey biliniyordu. Artık kemik yoğunluğunu ve potansiyel olarak bilişsel gelişimi etkiledikleri kabul edilmektedir. En iyi ihtimalle, bu az anlaşılmış kimyasal uyuşturma, gençleri akranlarından ayırır. Hastalar, arkadaşları gelişirken zaman içinde donup kalırlar. Kaybedilen yıllar geri kazanılamaz. Ve engelleyiciler bir duraklama olmaktan çok, geri dönüşü olmayan kimyasal ve cerrahi prosedürlerin habercisi olma eğilimindedir.”

Ergenlik engelleyici
Cinsiyetlerini sorgulayan gençlerin fiziksel gelişimini engellemek için ergenlik engelleyici ilaçların kullanılması, birinci dereceden bir tıbbi skandaldır.

Batı Londra'daki Metanoia Enstitüsü'nden kültür yorumcusu James Esses, X'te yazdığı bir yazıda "Çocuklara geri dönüşü olmayan ve zararlı ergenlik engelleyiciler reçete edilmemesi gerektiğini söylemeye cesaret ettiğim için yüksek lisans derecemden atıldım" dedi. "Bugün itibariyle, bu [ergenlik engelleyicilerin reçete edilmemesi] resmi NHS İngiltere politikasıdır" diye ekledi. "Yine de ihraç edilmem devam ediyor." "İptal kültürü gerçektir. Durdurulmalıdır." 

Tıbbi rezalet

Biyolog Colin Wright, 2018 gibi erken bir tarihte katıldığı ve ergenlik engelleyicilere yönelik itirazının bir eleştirmen tarafından hayretle karşılandığı bir tartışma başlığını hatırlattı. Eleştirmenin "Colin, resmi NHS web sitesinin kanıt olmadan tavsiye verdiğini mi söylüyorsun?" dediğini aktardı. Colin ise "Tam olarak bunu söylüyorum," diye cevap vermişti.

J. K. Rowling, son dakika haberlerinin ardından sosyal medya hesaplarından eleştirilerini dile getirdi. "Gözlerini açmaya hazır olan herkes için kanıtlar yıllardır ortadaydı," diye ilan etti. "Yetişkinlerin siyasi korkaklığı nedeniyle çocukların bedenleri üzerinde deneyler yapıldı," diye yazdı daha sonra, Unherd'den bir yazardan alıntı yaparak. "Bu iğrenç deney... tıbbi rezaletler kitabına aittir," diyerek The Times'daki bir başka köşe yazarının sözlerini ödünç aldı. 

Hollanda'nın Hollanda protokolünü reddetmesi, İskandinavya ve kıta Avrupa'sının çoğunun "cinsiyet onaylayıcı bakımı" rafa kaldırması ve şimdi de Birleşik Krallık'ın “ilerici” simyayı terk etmesiyle birlikte, tüm gözler Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri'ne çevrildi.