İngiltere Kilisesi eşcinsel çiftlere yönelik ayinleri destekliyor

Eşcinsel çiftler İngiltere Kilisesi’ndeki özel kutsama törenlerinden yararlanabilecek.
İngiltere Kilisesi eşcinsel çiftlere yönelik ayinleri destekliyor

 

Erişim Tarihi: 4.12.2023

Kaynak: bbc.com

 

LGBT'li çiftler resmi nikah yapamasalar da artık İngiltere Kilisesi'ndeki özel kutlama törenlerinden yararlanabilecek. Törenler, resmi düğün sayılmasalar da yüzüklerin takılması, dualar, konfetiler ve rahibin çifti kutsaması gibi uygulamaları içerebilecek.

Ayinlerin deneme temelinde desteklenmesine ilişkin değişiklik, Kilise parlamentosundan bir oyla geçti.

İngiltere Kilisesi'nin resmi öğretisi, evliliğin yalnızca bir erkek ile bir kadın arasında olduğu yönündedir. Ancak bu yılın başlarında piskoposlar, rahiplerin eşcinsel çiftlerle evlenmesine izin verecek bir öğretim değişikliğini desteklemeyi reddetseler de, daha geniş ayinlerin bir parçası olarak eşcinsel çiftler için kutsama dualarına izin vereceklerini söylediler.

Kilise'nin yasama organı olan Genel Sinod'da az farkla kabul edilen oylama, normal bir kilise ayininde sadece dua etmek yerine farklı kutsama ayinlerine de artık izin verilebileceği anlamına geliyor. Geçici deneme ayinlerinin başlaması için belirlenmiş bir zaman çerçevesi bulunmamakla birlikte, bunların önümüzdeki haftalarda yeni yılın ilk ayinleriyle birlikte yetkilendirilebileceği anlaşılıyor.

Deneme esasına dayalı bağımsız ayinler önerisi, önergede yapılan bir değişiklikle geldi. Yaklaşık iki yıl sürecek olan resmi izin sürecinin tamamı, deneme süreci devam ederken gerçekleşecek. Kilisenin tutumunun değişmesini destekleyen Oxford Piskoposu Rt Rev Stephen Croft, "memnun" olduğunu söyledi. Ayinlerin resmi nikah töreni olmayacağını belirterek, "Umarım benzer bir sevinç ve onaylama olur ve bu duaları almaya gelenler kilise yaşamına tam olarak kabul edilirler" dedi.

Galler'deki Anglikan Kilisesi, eşcinsel çiftlere yönelik yetkilendirilmiş bir kutsama ayini sunmuş olsa da kilise aynı cinsiyetten evliliğe izin vermiyor.

İngiltere Kilisesi Genel Meclisi'nde yer alan önde gelen LGBT aktivisti Jayne Ozanne, Kilise'nin eşcinsel çiftlerin evlenmesine izin verecek şekilde tutumunu değiştirmesi çağrısında bulundu. Muhafazakar din adamları ise bunu üzücü bir "dönüm noktası" anı olarak nitelendirdi. İngiltere Kilisesi Evanjelist Konseyi'nin ulusal müdürü Rahip Rahip John Dunnett, karardan dolayı "üzüntü duyduğunu" ifade etti. "Bu değişiklik yerel cemaatleri parçalayacak, çok sayıda din adamı ile onların piskoposları arasındaki ilişkiye zarar verecek ve piskoposluklardaki kiliselerin, çobanları onları terk etmiş gibi hissetmelerine neden olacak" açıklamasında bulundu.