İngiltere eğitim Bakanı, okullarda verilen 'toplumsal cinsiyet' eğitimine kısıtlama getiriyor

İngiltere Eğitim Bakanı Gillian Keegan, çocukların cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmiş transseksüeller hakkında bilgi edinmelerine izin verileceğini ancak 'toplumsal cinsiyet ideolojisi' hakkında bilgi edinmelerine izin verilmeyeceğini söyledi.
İngiltere eğitim Bakanı, okullarda verilen 'toplumsal cinsiyet' eğitimine kısıtlama getiriyor


Kaynak: theguardian.com
Erişim tarihi: 16.05.2024
Yayınlanma tarihi: 16.05.2024

İngiltere Eğitim Bakanı Gillian Keegan, çocukların cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmiş transseksüeller hakkında bilgi edinmelerine izin verileceğini ancak "toplumsal cinsiyet ideolojisi" hakkında bilgi edinmelerine izin verilmeyeceğini belirtti.

Keegan, hükümetin cinsel eğitim konusundaki rehberliğinin bazı okullarda biyolojik cinsiyeti göz ardı eden "toplumsal cinsiyet ideolojisini” durdurmayı hedeflediğini ifade etti.

16 Mayıs Perşembe günü yayınlanacak olan kılavuza göre, İngiltere'deki okulların dokuz yaşın altındaki çocuklara cinsel eğitim vermesi yasaklanacak. Kılavuz, okullara "toplumsal cinsiyet ideolojisi" hakkında çocuklara eğitim vermemeleri ve sorulması halinde konunun tartışmalı olduğunu belirtmeleri talimatını içerecek.

Keegan, bu kolavuzun okullara, çocuklara cinsiyet değiştirme ameliyatı geçiren kişiler hakkında eğitim vermesini engellemeyeceğini konuda "hassas" bir yaklaşım benimseneceğini  söyledi.

İngiltere eğitim Bakanı Gillian Keegan, okullarda "toplumsal cinsiyet" eğitimine kısıtlama getiriyor

Keegan, okullarda öğretilen uygunsuz içeriklere bir örnek vermesi istenildiğinde şunları söyledi: "Cinsiyet kimliğinin bir spektrum olduğundan, pek çok farklı cinsiyet olduğundan bahsedilen, çocuklara neyin farklı bir cinsiyet kimliği olup neyin olmadığı konusunda testler yaptırmaya çalışan bazı materyaller gördüm. Biyolojik cinsiyetin göz ardı edilmesi... bu materyallerin birçoğu endişeye neden oldu."

Keegan, bu tür endişelerin bazı öğretmenler tarafından dile getirilmesinin ardından hükümetin harekete geçtiğini söyledi. "Endişelerim varsa ve bu endişelere yardımcı olmak için bir şeyler yapabileceğimi düşünüyorsam, liderlik rolümde bunları ele almam gerekir" dedi. "Ve ben de tam olarak bunu yapıyorum. Bundan çekinmiyorum."