İngiltere'deki okullarda toplumsal cinsiyet ideolojisi telkini çığırından çıkarken bakanlar mahkemeyle karşı karşıya

Aktivistler, okullarda toplumsal cinsiyet ideolojisinin öğretilmesine karşı adli inceleme başlatılması için Yüksek Mahkeme'ye baskı yapıyor.
İngiltere'deki okullarda toplumsal cinsiyet ideolojisi telkini çığırından çıkarken bakanlar mahkemeyle karşı karşıya


Kaynak: www.gbnews.com
Erişim tarihi: 19.03.2024
Yayınlanma tarihi: 19.03.2024

Üç Kabine Bakanı, İngiliz okullarında toplumsal cinsiyet endoktrinasyonuna "izin vermekle" suçlandıktan sonra mahkeme süreci ile karşı karşıya kalabilecekleri konusunda uyarıldı.

Matematik öğretmeni Kevin Lister ve iki veli, trans kampanyacıların sınıflarda toplumsal cinsiyet ideolojisini teşvik etmeleri nedeniyle Yüksek Mahkeme'ye başvurdu.

Davayı destekleyen Bad Law Project, toplumsal cinsiyet ideolojisinin siyasi bir mesele olduğunu ve dolayısıyla Eğitim Yasası'na aykırı olabileceğini savundu.

Lister, Eğitim Bakanı Gillian Keegan’ı, Eşitlik Bakanı Kemi Badenoch’i ve Başsavcı Victoria Prentis’i, yasayı uygulamamakla suçladı.

Trans
Matematik öğretmeni Kevin Lister, trans olduğunu iddia eden bir kız öğrencisine erkek demeyi reddettiği için kovulmuştu.

Erkek olduğunu iddia eden bir kız öğrenciden “kız” olarak söz ettiği için işten atılan Lister şunları söyledi: "20 yıllık üst düzey öğretmenliğim, bir kıza erkek demeyi reddettiğim için işten atılmam ve binadan çıkarılmamla aniden sona erdi.”

Baş avukat Gordon Davies şunları ekledi:

 "Yasa oldukça açık - okullarda siyasi endoktrinasyon yasadışıdır ve bakanlar, yetkililer ve başöğretmenler tarafından hoş görülmemelidir. Eğitim Bakanlığı, toplumsal cinsiyet ideolojisinin, görüşlerin büyük ölçüde farklılık gösterdiği siyasi açıdan tartışmalı bir konu olduğunu kabul etmiştir. Yine de kendi yasalarını görmezden gelerek, trans aktivistlerin etkilenmeye müsait - ve bazı durumlarda savunmasız - gençleri biyolojik cinsiyetlerini değiştirme gibi ciddi bir adıma doğru cinsiyet değiştirmeye teşvik etmelerine izin veriyor."

Toplumsal cinsiyet
 Başsavcı Victoria Prentis (solda) ve Eğitim Bakanı Gillian Keegan (sağda)