İngiltere’de yatılı okullar trans öğrencilerin istedikleri cinsiyetteki yatakhanelerde kalmalarına izin veriyor

İngiltere’de yatılı okulların politikaları, yatakhanelerin biyolojik cinsiyete göre ayrılması gerektiğini belirten hükümet kılavuzuyla çelişiyor.
İngiltere’de yatılı okullar trans öğrencilerin istedikleri cinsiyetteki yatakhanelerde kalmalarına izin veriyor


Erişim tarihi: 22.01.2024
Kaynak: telegraph.co.uk

Yatılı okul politikaları, trans olduğunu söyleyen öğrencilerin iddia ettikleri cinsiyete ait yatakhanelerde kalmalarına izin veriyor.

Aralarında Somerset'teki Taunton Okulu ve Hampshire'daki Bedales'in de bulunduğu karma eğitim veren okullar, öğrencilerine ‘’trans öğrencilerin’’ beyan ettikleri cinsiyete uygun yatakhanelerde kalmalarına izin verileceğini söyledi.

Aktör Daniel Day-Lewis ve şarkıcı Lily Allen'ı mezunları arasında sayılan Hampshire'daki Bedales okulunun internet sitesinde yer alan politikaya göre, yatılı öğrenciler "kendi istedikleri cinsiyete göre" bir yatakhaneye yerleştiriliyor.

Ancak okul sözcüsü, mevcut öğrencilerin karşı cinse ait yatakhanelerde yatmalarına izin verilmediğini söyledi.

"Cinsiyetini sorgulayan hiçbir öğrencinin, kendisiyle biyolojik olarak zıt cinsiyette olan kişilerle aynı yatakhane ya da soyunma odalarını paylaşmasına izin verilmez.’

Tüm okullar gibi biz de Hükümetin taslak kılavuzunun yayınlanmasının ardından politikalarımızı gözden geçireceğiz, ancak şu anda yaptığımız hiçbir şey bu kılavuzun dışında değildir."

Muhafazakâr milletvekilleri yaptıkları açıklamada, ebeveynlerin çocuklarını gönderdikleri pahalı okulların, cinsiyetini sorgulayan öğrenciler için yayınladığı bazı politikaları öğrendiklerinde dehşete düşeceklerini belirtti.

Trans
İngiltere’de yatılı okullar trans olduğunu söyleyen öğrencilerin istedikleri cinsiyetteki yatakhanelerde kalmalarına izin veriyor.

Muhafazakâr Milletvekili Dr. Caroline Johnson, Lincolnshire'daki seçmenlerinden birinden, bir okulda kız öğrencilerle aynı yatakhanede kalan ‘’trans bir kızla’’ ilgili bir şikâyet aldığını söyledi.

"Ergenlik çağındaki erkeklerin kızların soyunduğu ya da uyuduğu alanlara erişimi olmamalıdır. Çoğu ebeveyn ve genç bu konuda hemfikir olacaktır."

Muhafazakar Milletvekili Miriam Cates şunları söyledi: "Çok büyük paralar harcayarak çocuklarını ülkenin en iyi okullarına gönderen ebeveynler, birinci sınıf bir eğitim ve manevi bakım beklemektedir ancak muhtemelen bu okullardaki toplumsal cinsiyet ideolojileri karşısında dehşete düşeceklerdir."

Hükümetin taslak kılavuzunda "hiçbir çocuğun karşı cinsten bir çocukla aynı odayı paylaşmasına izin verilmemesi gerektiği" belirtilmektedir.

Kılavuz, cinsiyetini sorgulayan bir çocuğun aynı cinsiyetten başka bir çocukla aynı odayı paylaşmak istememesi halinde, mümkünse alternatif düzenlemeler aranması gerektiğini, ancak bunun okulun koruma yükümlülüklerini dikkate almasından sonra yapılabileceğini belirtmektedir.

Okullar, cinsiyetleri konusunda kafası karışan çocukların sayısındaki artışa cevap vermekte zorlanmaktadır.

Önde gelen özel okullar cinsiyet ayrımı gözetmeyen tuvaletler açmış, personeli öğrencilere tercih ettikleri cinsiyete göre hitap etmeleri konusunda uyarmış ve öğrencilere cinsiyet ayrımı gözetmeyen üniformalar giydirmiştir.

Cinsiyet ideolojisinin çocuklar üzerindeki etkisinden endişe duyan bir grup psikoterapistten oluşan Thoughtful Therapists'in kurucularından James Esses şunları söyledi "Ebeveynler, okullara ne tür dersler verdiklerini sorma konusunda çok dikkatli olmalıdır. Hangi imkanlara sahip olursa olsun ya da ne kadar pahalı olursa olsun, bir okulun dört duvarı arasında bu ideolojiyi dayatıp dayatmadığını dışarıdan anlayamazsınız."