İngiltere’de trans olduğunu iddia eden bir erkek, kapı komşusu kadına yönelik taciz girişimlerinin ardından tutuklandı

İngiltere'nin Newcastle kentinde trans olduğunu öne süren bir erkek, kadın komşusuna karşı taciz ve istismar girişiminde bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı.
İngiltere’de trans olduğunu iddia eden bir erkek, kapı komşusu kadına yönelik taciz girişimlerinin ardından tutuklandı


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 15.03.2024

İngiltere'nin Newcastle kentinde trans olduğunu öne süren bir erkek, kadın komşusuna karşı taciz ve istismar girişiminde bulunduğu gerekçesiyle suçlandı. Susan Hope adını kullanan davalı Andrew Fleming, Newcastle Crown Mahkemesi tarafından dişil zamirlerle anıldı.

ChronicleLive haber sitesine göre taciz ilk olarak, 30 yılı aşkın bir süredir kocasıyla birlikte söz konusu binada yaşayan kadının, geçen Şubat ayında taşındıktan sonra elektrikleri kesildiği için Fleming'in telefonunu şarj etmesine izin vermesiyle başladı.

Kadının yeni kiracıya iyi bir komşu olma çabalarına rağmen, Savcı Rachel Glover mahkemeye, Fleming'in düzenli olarak ona eziyet etmeye başladığını ve ondan iyilik adı altında daha fazlasını talep ettiğini söyledi. 

Glover: "Sanık her saat kapılarını çalmaya, telefonunun şarj edilmesini ve kendisi adına telefon görüşmeleri yapılmasını istemeye başladı. (Kadın) iyi bir komşu olmaya çalıştığını, ancak bunun çok fazla olduğunu ve hayır demeye başladığını ve kapısını çalmayı bırakmasını istediğini söyledi."

Bunun üzerine Glover, otizm ve bipolar bozukluğu olan Fleming'in hırçınlaştığını ve kadını tehdit ederek şöyle dediğini açıkladı: "Bunu unutmayacağım.” 51 yaşındaki Fleming'in 2023 yılının Şubat ayından Haziran ayına kadar evinden uzakta olmasına rağmen, döndükten kısa bir süre sonra kadın komşusunu yeniden taciz etmeye başladığı bildirildi. Haziran ayından Ağustos ayına kadar Fleming, komşularına eziyet etmiş ve bazen saatlerce kapılarında bağırmıştı. Birçok durumda, evinin kilitli olduğunu iddia ettikten sonra kapılarına şiddetle vurarak yardımlarını talep etmişti.

Glover, mağdur kadının 29 Haziran'da dışarıda yemek yedikten sonra Fleming'in kendisini takip ettiğini ve yolun karşısında durup kendisine baktığını öğrenince dehşete düştüğünü belirtti ve kadının dehşete kapılıp titreyerek eve döndüğü bu olayı son derece korkutucu bulduğunu söyledi.

Birkaç gün sonra ise sabah saatlerinde saatlerce azarlandıktan sonra kadın evden ayrılmak üzere arabasına gitmiş, Fleming ise onu öldürmek ve yüzünü yumruklamak da dahil olmak üzere tehditler savurmaya devam etmişti. Savcı, "Kadın, sanığın ön penceresinde durduğunu ve pencereyi açarak kendisine bağırdığını görebiliyordu. (Mağdur) korkmuş, ağlıyor ve titriyordu ve kocası polisi aradı" açıklamasında bulundu.

Transseksüel
Kadın olduğu iddiasıyla Susan Hope adını kullanan transseksüel suçlu Andrew Fleming

"Sanıktan kesinlikle çok korkuyor. Bu durum ona sürekli sıkıntı veriyor. Yapabilecekleri şeylerden çok korkuyor," diye açıklayan Glover, "Bu durum onu dehşete düşürüyor. Orada 30 yıldan fazla bir süredir hiçbir sorun yaşamadan yaşadı ama artık kendini güvende hissetmiyor ve artık orada yaşamak istemiyor." dedi.

Glover, kurbanın kocasına atıfta bulunarak şunları ekledi: "Bu durum onu kendi evinde kaygılı hissettirdi. Karısına yöneltilen tehditler nedeniyle endişeleniyor. İşten izin almış. Karısı evde tek başına bulunmaktan hoşlanmıyor ve bu adam sürekli ne olacağı konusunda endişeleniyor."

Fleming ise tutuklanarak karakola götürüldü ve burada bir polis memuruna saldırmasına rağmen mağdurlarla temas kurmaması şartıyla kefaletle serbest bırakıldı. Kefalet koşullarını ihlal eden Fleming komşularını taciz etmeye devam etti, durmaksızın kapılarını çaldı ve sözlü tehditler savurdu. 

Fleming'in avukatı Shada Mellor mahkemeye, Fleming'in daha önce akıl sağlığı bozukluğu olan kişilerin değerlendirilmesi, tedavisi ve haklarını kapsayan Akıl Sağlığı Yasası kapsamında gözaltına alındığını ve 14 ay tutuklu yargılandığını söyledi.

Fleming, ceza duruşmasını kaçırmasına rağmen dokuz aydan biraz fazla hapis cezasına çarptırıldı ve bir polis memuruna taciz ve saldırı suçlarını kabul ettikten sonra mağdurlarla temas kurmaması için bir kısıtlama emri verildi. Mahkemelerin yargılama süresi boyunca esas cinsiyeti erkek olan Fleming'den kadın olarak bahsetmesine rağmen, Birleşik Krallık’ın geçen yıl Şubat ayından itibaren erkek cinsel organına sahip transseksüel suçluların cezalarını kadın hapishanesinde çekmelerini yasaklayan yeni tedbiri gereği cezasını erkek hapishanesinde tamamlayacak.

Birleşik Krallık Başbakan Yardımcısı Dominic Raab: "Cezaevlerimizde güvenlik her şeyden önce gelmelidir ve bu yeni politika, transseksüel mahkumların barındırılmasına yönelik net ve sağduyulu bir yaklaşım ortaya koymaktadır." dedi. Raab: "Bu mantıklı yeni tedbirler sayesinde, cinsel suçlar veya şiddet suçları işlemiş olan ya da erkek cinsel organını muhafaza eden transseksüel suçlular, en üst düzeyde açıkça onaylanmadıkları sürece, cezalarını kadın cezaevlerinde çekmeyeceklerdir."