İngiltere’de, toplumsal cinsiyet ideolojisi okullarda bir gerçek olarak değil, 'tartışmalı bir inanç' olarak öğretilecek

İngiltere'nin Eğitim Bakanı Gillian Keegan, velilerden gelen tepkiler üzerine toplumsal cinsiyet ideolojisinin bir gerçek olarak değil, tartışmalı bir inanç olarak öğretilmesi için okullara yönelik bir kılavuz yayınlamayı planlıyor.
İngiltere’de, toplumsal cinsiyet ideolojisi okullarda bir gerçek olarak değil, 'tartışmalı bir inanç' olarak öğretilecek


Kaynak: gbnews.com
Erişim tarihi: 14.05.2024
Yayınlanma tarihi: 14.05.2024

İngiltere’nin Eğitim Bakanı Gillian Keegan, velilerden gelen tepkiler üzerine 16 Mayıs günü okullara yönelik bir kılavuz yayınlayacak. Keegan, toplumsal cinsiyet ideolojisinin gerçekler yerine "tartışmalı bir inanç" olarak sunulması gerektiğini vurgulayacak. Ayrıca, okulların, çocuklarına öğretilenler konusunda ebeveynlerin rahat olmalarını sağlamak amacıyla tüm sınıf materyallerini göstermeleri gerekecek.

Geçen yıl, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ilişkiler, cinsellik ve sağlıkla ilgili derslerin gözden geçirilmesini emretmişti. Bu inceleme, yaşa uygun olmayan, aşırı ve cinsellik içeren içerikle ilgili bir dizi yüksek profilli şikayetin ardından yapılmıştı. Muhafazakâr Milletvekili Miriam Cates, Sunak'a öğrencilere 72 cinsiyetin olduğunun öğretildiğini ve oral seksle ilgili grafik dersler gösterildiğini belirtmişti.

Toplumsal cinsiyet
İngiltere’de, toplumsal cinsiyet ideolojisi okullarda bir gerçek olarak değil, 'tartışmalı bir inanç' olarak öğretilecek.

Cates, The Sun gazetesine yaptığı açıklamada, "Aktivist gruplar çok uzun zamandır ‘İlişkiler, Seks ve Sağlık Eğitimi’ kılıfı altında çocuklara siyasi amaçlı bir gündem dayatıyorlar" şeklinde konuştu. Ayrıca, "Cass Raporu, ideolojinin gerçeklerin önüne geçmesine izin vermenin ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor.” dedi. Ek olarak, "Sağduyuyu ve ebeveynlerin çocuklarına ne öğretildiğini bilme haklarını yeniden tesis etmek için zorunlu rehberliğe ihtiyacımız var" yorumunda bulundu.