İngiltere'de sadece kadınların adet gördüğünü söyleyen avukata dava açıldı

İngiltere'de avukatlık yapan Elspeth Duemmer Wrigley, sadece kadınların adet gördüğünü söylerek toplumsal cinsiyet ideolojisini eleştirdiği için davalık oldu.
İngiltere'de sadece kadınların adet gördüğünü söyleyen avukata dava açıldı


Kaynak: dailywire.com
Erişim tarihi: 22.03.2024
Yayınlanma tarihi: 21.03.2024

Bir avukat, sadece kadınların regl olduğunu söylemesi nedeniyle bir dava ile karşı karşıya kaldı. Bu durum sadece kendisini etkilemedi, aynı zamanda çalıştığı Birleşik Krallık hükümet departmanı için de bir dava süreci başlatıldı.

Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı'na bağlı bir avukat olan Elspeth Duemmer Wrigley, adı açıklanmayan bir kişinin iş yerinde toplumsal cinsiyet ideolojisini eleştirdiği için kendisine dava açtığını söyledi.

Wrigley, davanın "Kadınlar ve Otizm" konulu bir seminer sırasında yaptığı ve "sadece kadınların adet gördüğünü" söylediği bir açıklamayla ilgili olduğunu söyledi.

Wrigley, davanın aynı zamanda işyerinde yaptığı bazı yorum ve paylaşımlar nedeniyle de kendisine saldırdığını, bunların arasında transseksüellikten vazgeçen Ritchie Herron ile yapılan bir röportajın linkini paylaşması, cinsiyetin biyolojik gerçekliği esas alınarak yazılmış “My Body is Me" adlı bir çocuk kitabının linkini paylaşması ve bir işyeri forumunda toplumsal cinsiyet ideolojisini neden eleştirdiğini açıkladığı bir paylaşımının da yer aldığını söyledi.

Wrigley söz konusu yazısında, "Bazı insanlar hepimizin biyolojik cinsiyetimizden ayrı bir cinsiyete (bazen 'cinsiyet kimliğine') sahip olduğumuza; cinsiyetin bir spektrum olduğuna ve biyolojik cinsiyetin ilk olarak beyaz Avrupa sömürgeciliği ile ortaya çıkan bir fikir olduğuna inanıyor. Bu tür inançlar yasalar tarafından korunmaktadır," diye yazdı. "Benim gibi diğer insanlar da cinsiyetin ikili (erkek ve kadın), temelde biyolojik ve dilde, yasalarda, sporda ve [işyerinde] tanınması gereken önemli bir kategori olduğunu savunuyor" dedi.

Toplumsal cinsiyet
İngiltere'de avukatlık yapan Elspeth Duemmer Wrigley, sadece kadınların adet gördüğünü söylerek toplumsal cinsiyet ideolojisini eleştirdiği için davalık oldu.

Wrigley, devlet dairesine "bağlı bir kuruluş" için çalıştığını söyledi. "Dava, başka bir kamu kurumunun çalışanı olan bir davacı tarafından açılmıştır. Davacı kendi işverenini, devlet dairesini ve beni mahkemeye veriyor" diye yazdı.

Wrigley aynı zamanda, toplumsal cinsiyet ideolojisini eleştiren “Sex Equality and Equity Network” (SEEN) adlı bir grup insan kaynakları profesyoneline de başkanlık ediyor.

Davayı açan kişinin SEEN nedeniyle de dava açtığını belirten Wrigley, "SEEN’in varlığının davacı için korkutucu, düşmanca, aşağılayıcı, küçük düşürücü ve/veya saldırgan bir ortam yaratma etkisine sahip olduğu gerekçesiyle" dava açtığını söyledi.

SEEN, bir sosyal medya paylaşımında Wrigley'e desteğini ifade etti. SEEN, "Toplumsal cinsiyet eleştirisi yapan pek çok başarılı dava göz önüne alındığında, hala kendimizi bu şekilde savunma ihtiyacı duyuyor olmamız olağanüstü görünüyor," dedi.

The Times'ın haberine göre Wrigley, Ekim ayında kabine sekreterine gönderilen ve toplumsal cinsiyet ideolojisini eleştiren herkesin "açıkça ve yasadışı bir şekilde zorbalığa ve tacize uğradığı" uyarısında bulunan bomba bir mektubun önemli imzacılarından biriydi.

Mektupta hükümet için çalışan "az sayıda aktif toplumsal cinsiyet ideologu"ndan bahsediliyordu.

Wrigley, hakkındaki iddialara resmi bir yanıt verdiğini ve bir sonraki adımın 25 Mart'ta yapılacak bir ön duruşma olduğunu söyledi.

Şimdiye kadar yasal masrafları için 50,000 dolardan fazla para topladı.