İngiltere'de okullara öğrencilerden 'kızlar’ ve ‘erkekler' olarak söz etmeyi bırakmaları söylendi

İngiltere'de trans aktivisti bir lobi grubu tarafından yürütülen bir programa imza atan 300'den fazla okula, öğrencilere 'kız’ ve ‘erkek' demeyi bırakmaları söylendi.
İngiltere'de okullara öğrencilerden 'kızlar’ ve ‘erkekler' olarak söz etmeyi bırakmaları söylendi


Erişim tarihi: 30.01.2024
Kaynak: dailymail.co.uk

İngiltere'de trans aktivisti bir lobi grubu tarafından yürütülen bir programa imza atan 300'den fazla okula, öğrencilere 'kız’ ve ‘erkek' demeyi bırakmaları söylendi.

İlkokullar, ortaokullar ve hatta iki yaşından küçük çocuklara eğitim veren kreşler, sınıftaki “gereksiz cinsiyetçi dili” kaldırdıkları takdirde LGBT aktivisti Stonewall adlı kuruluştan ödül alabilecekler. Bunun için okulların İngilizcede cinsiyet ifade eden “she” ve “he” zamirleri yerine cinsiyetsiz “they” zamirini kullanması ve öğrencilere hitap ederken “erkekler” ve “kızlar” yerine “çocuklar” veya “gençler” kelimelerini kullanması gerekiyor.

Diğer talepler arasında cinsiyet ayrımı gözetmeyen tuvaletlerin kullanıma açılması ve hem kız hem de erkek çocukların aynı üniformaları giymesi yer alıyor.

Stonewall radikal politikaları nedeniyle hükümet birimleri tarafından tepki görmesine rağmen, İngiltere'deki en az 300 okul Stonewall’un 'şampiyonlar programına' hâlâ kayıtlı durumda.

Eski Bakan Sir John Hayes, Eğitim Bakanı Gillian Keegan'a şunları söyledi: "Stonewall zor durumdaki okullardan her zamankinden daha fazla pay alıyor ve bunu yaparken de öğretmen ve öğrencilerin kullandığı dili manipüle etmeye çalışıyor. Tüm okullara Stonewall'dan vebadan kaçar gibi kaçmalarını tavsiye ediyorum."

Cinsiyet zamirleri
Okullara öğrencilerden 'kızlar’ ve ‘erkekler' olarak söz etmeyi bırakmaları, bunun yerine "çocuklar" veya "gençler" kelimelerini kullanmaları söylendi.

Stonewall'un web sitesinde “2-18 yaş arası öğrencilere hizmet veren tüm eğitim kurumlarının” Okul ve Kolej Şampiyonları programına kaydolabileceği ve üyeliğin ilk yıl için 99 sterline mal olacağı belirtiliyor. Program üyeleri, programın tavsiyelerini benimsedikçe bronzdan gümüşe ve ardından altına doğru ilerliyor. “Stonewall altın statüsü” elde etmek için okulların iki yıl boyunca programın bir parçası olması ve derslerin yanı sıra politikalarda da sözde “kapsayıcılığa” olan bağlılıklarını kanıtlamaları gerekiyor.

2021'de ödül kazanan bir ortaokul, trans içerikli politikaları benimsediklerini, Okul Yolculuğu politikasını LGBT kapsayıcı olacak şekilde uyarladıklarını ve müfredat genelinde LGBT kapsayıcı dersleri harmanladıklarını söyledi.

2022 yılında ödül almak isteyen okullar için hazırlanan bir kılavuzda, bir beden eğitimi öğretmeninin "erkekler, kızlar ve nonbinary (cinsiyet ikiliğini reddeden) öğrenciler, şimdi takımınızı seçin" diyerek veya "öğrenciler, şimdi takımınızı seçin" gibi cinsiyetsiz bir dil kullanarak nasıl daha “kapsayıcı” olabileceğine dair bir örnek veriliyor. Ayrıca, personelin “cinsiyetçi” bir dil kullanmaktan kaçınması söyleniyor.

Stonewall, son hesaplarına göre, 2022-23'te “Okul Şampiyonları veya Eğitim Şampiyonları programlarımıza katılan okullardan veya yerel yönetimlerden gelen yıllık katkılar” da dahil olmak üzere 2,9 milyon pound “ücret geliri” elde etti. Ayrıca İskoç Hükümetinden 101.613 pound ve Galler Hükümetinden 100.000 pound olmak üzere 1,2 milyon pound hibe aldı.

Eğitim Seçim Komitesinde yer alan Muhafazakar Milletvekili Nick Fletcher ise şunları söyledi: “Eğitim Yasası, okullarımızda partizan ve ideolojik materyallerin teşvik edilmemesi gerektiği konusunda açıktır. Hükümetin, Eğitim Yasası hükümlerini göz ardı eden ve bu nedenle okullarımız tarafından kullanılmaması gereken kuruluşların bir kara listesini hazırlamasının zamanı gelmedi mi?”

Eğitim Bakanlığı ise şu açıklamayı yaptı: “2022 yılında Stonewall'un Çeşitlilik Şampiyonları programından çekildik ve vergi mükelleflerinin paralarının karşılığını almalarını sağlamak için o tarihten bu yana çeşitlilik ve kapsayıcılık programlarıyla ilgili hiçbir programa fon sağlamadık.”