İngiltere’de karşı cinsiyet hormonlarının ayda sadece 11 sterline internetten temin edilebilmesi endişe yaratıyor

Uzmanlar, cinsiyet karmaşası yaşayan 18 yaşından küçük çocukların yasadışı yollardan gizli hormon teminine yönelebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.
İngiltere’de karşı cinsiyet hormonlarının ayda sadece 11 sterline internetten temin edilebilmesi endişe yaratıyor


Kaynak: theguardian.com
Erişim tarihi: 03.05.2024
Yayınlanm tarihi: 03.05.2024

Bir kişinin vücudunu erkekleştirmek veya kadınlaştırmak için tasarlanan karşı cinsiyet hormonları ayda 11 sterlinden daha az bir fiyata internetten satın alınabilirken, uzmanlar giderek artan sayıda 18 yaş altı gencin gizli ilaç teminine yönelebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Nisan ayında İngiltere'de çocukların cinsiyet değiştirmesine ilişkin dönüm noktası niteliğindeki Cass raporu, cinsiyet karmaşası yaşayan gençler tarafından karşı cinsiyet hormonlarının ve ergenlik engelleyicilerin kullanımını destekleyen güvenilir kanıt eksikliği olduğu sonucuna vardı.

Trans yetişkinlere sıklıkla bu tür hormonlar reçete edilirken, Birleşik Krallık'ta bu ilaçları reçetesiz olarak yetişkinlere veya 18 yaşından küçüklere tedarik etmek yasa dışı.

Guardian'ın araştırmasında, Hindistan'dan Hong Kong ve Portekiz'e kadar çeşitli yerlerde reçetesiz hormon tedavileri sunan ve yaklaşık 10 ile 30 sterlin arasında değişen fiyatlarla başlangıç dozunda 28 günlük kadınlaştırıcı hormon tedariği sağlayan çevrim içi eczaneler tespit edildi.

Bazı tedarikçiler web sitelerinin yalnızca 18 yaş ve üzeri kişiler tarafından kullanılabileceğini belirtse de, gençlerin alışveriş yapmasının önünde çok az engel var gibi görünüyor.

Ayrıca, bazıları İngiltere merkezli olmak üzere, "ev yapımı" olarak bilinen bir süreçte hormon karışımlarını kendileri hazırlayan -genellikle enjeksiyon için- çok sayıda çevrim içi satıcı bulunuyor.

Cass raporuna göre, Nisan 2018 ile Aralık 2022 arasında NHS Cinsiyet Servisi'nden (GIDS) taburcu edildiklerinde yaklaşık 500 genç bu hormonları kullanıyordu.

Şimdi ise "kendin yap" hormonlarının internet üzerinden kolaylıkla temin edilebilmesi ve gençlerin bu hormonları yasa dışı yollardan elde etmek için uyuşturucu satıcıları da dahil olmak üzere kayıt dışı ekonomiye yönelip yönelmeyeceği konusunda endişeler dile getiriliyor.

Karşı cinsiyet hormonu
İngiltere’de karşı cinsiyet hormonlarının ayda sadece 11 sterline internetten temin edilebilmesi endişe yaratıyor.

Birleşik Krallık İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu'nun (MHRA) baş güvenlik sorumlusu Dr. Alison Cave konuyla ilgili olarak şunları söyledi "Hasta güvenliği bizim en önemli önceliğimizdir ve insanların kendi kendilerine reçete yazmamalarını veya düzenlenmemiş bir kaynaktan ilaç temin etmeye çalışmamalarını şiddetle tavsiye ediyoruz."

"Yalnızca reçeteyle satılan bir ilaç yalnızca uygun bir sağlık görevlisi tarafından düzenlenen reçeteye uygun olarak satılabilir veya yasal olarak tedarik edilebilir. İzinsiz ilaç satmak ya da tedarik etmek de yasa dışıdır." MHRA'nın cinsiyet disforisinin (cinsiyet hoşnutsuzluğunun) tedavisi için herhangi bir ilaca izin vermediğini de sözlerine ekledi.

2021'de GIDS'ten ayrılan ve o zamandan beri özel bir ofis kuran klinik psikolog Dr. Aiden Kelly, "çaresizlik içindeki insanların güvenli olmayan yollarla ilaçlara erişmesinden" endişe duyduğunu söyledi.

"Halihazırda, işlerin düzgün bir şekilde denetlenmediği ve sonuç olarak kötü sonuçlar elde ettikleri hastaların bize geldiğini görüyoruz. Bunlar ya yurt dışında ya da internet üzerinden tedavi arayışına girmiş kişiler" dedi.

Trans olduğunu iddia eden çocukları olan ancak cinsiyet değişikliğine karşı çıkan ebeveynlerle çalışan Bayswater Destek Grubu, bir kamu bilgilendirme kampanyasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Grup sözcüsü, "Savunmasız çocuklara ve genç yetişkinlere ergenlik engelleyiciler ve karşı cinsiyet hormonları hakkındaki gerçekler anlatılmalıdır: kanıt temeli çok zayıftır ve bilinen riskler vardır" dedi.

Ergenlik çağındaki kızı internetten ve daha sonra bir uyuşturucu satıcısından testosteron satın alan Maria, hormonların reçetesiz verilmemesi gerektiğini söyledi. Maria kızının daha sonra esas cinsiyetine geri döndüğünü de sözlerine ekledi. "Mesele şu ki, kızım reçetesiz olarak aldığı testosteron nedeniyle kalıcı fiziksel hasara maruz kaldı - asla düzelmeyecek, hayatının geri kalanında bu kalıcı hasarla birlikte yaşamak zorunda."

Sağlık Bakanlığı, MHRA'nın çevrim içi kanalları izlediğini ve mümkün olan durumlarda beşeri ilaçların yasadışı ticaretini engellemek için ortaklarla birlikte çalıştığını söyledi. Sağlık Bakanlığı sözcüsü, "Yasal düzenlemeler de dahil olmak üzere her türlü boşluğu azaltmak için neler yapılabileceğine yakından bakıyoruz" dedi.