İngiltere’de kamu binaları için oluşturulan yeni yönetmelikler cinsiyetsiz tuvaletlerin yaygınlaşmasını engellemeyi amaçlıyor

İngiltere’de yeni restoranlar, alışveriş merkezleri ve ofisler, açıklanan yeni yasalar uyarınca kadın ve erkekler için ayrı tuvaletler barındıracak şekilde inşa edilmek zorunda.
İngiltere’de kamu binaları için oluşturulan yeni yönetmelikler cinsiyetsiz tuvaletlerin yaygınlaşmasını engellemeyi amaçlıyor

Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 06.05.2024

İngiltere’de yeni restoranlar, alışveriş merkezleri ve ofisler, açıklanan yeni yasalar uyarınca kadın ve erkekler için ayrı tuvaletler barındıracak şekilde inşa edilmek zorunda. Güncellenen yönetmelikler, İngiltere genelinde yeni inşa edilen kamu binalarının bu yılın sonlarından itibaren tek cinsiyetli tesisler içermesi gerektiği anlamına geliyor. Bakanlar bu değişikliğin, kadınların pisuvar veya kabin kullanan erkeklerle paylaşmak zorunda kaldığı “cinsiyet ayrımı gözetmeyen” tuvaletlerin yaygınlaşmasına son vereceğini umuyor.

Söz konusu karar, transseksüel hastaların Ulusal Sağlık Servisi (NHS) hastanelerindeki kadın koğuşlarına alınmasının durdurulması da dahil olmak üzere, hükümet tarafından kadın ve kız çocuklarının haklarını korumayı amaçlayan bir dizi hamlenin sonuncusu.

Karar kapsamında okullara da kız ve erkek çocuklar için ayrı tuvaletler sağlamaları gerektiği söylendi. Kadın ve Eşitlik Bakanı Kemi Badenoch yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu düzenlemeler kurumlara üniseks ve tek cinsiyetli tuvaletler tasarlama konusunda rehberlik edecek ve hem erkeklerin hem de kadınların mahremiyetini ve saygınlığını inkar eden sözde 'cinsiyet ayrımı gözetmeyen' karma tuvalet alanlarının yükselişine son verecektir. Bugünkü duyuru aynı zamanda kadınlar için daha iyi olanaklar oluşturacak ve böylece özel biyolojik, sağlık ve sıhhi ihtiyaçlarımız karşılanacaktır. Bu duyuru, geçtiğimiz hafta NHS'de karma cinsiyetli koğuşların kullanımını sınırlandıran çalışmamızın ardından gelmiştir ve bu durum hükümetin tek cinsiyetli alanların herkes için korunmasını sağlamaya ne kadar kararlı olduğunu göstermektedir.”

Cinsiyetsiz tuvalet
Kadın ve Eşitlik Bakanı Kemi Badenoch, yeni düzenlemelerin "cinsiyet ayrımı gözetmeyen" karma tuvaletlerin yükselişine son vereceğini söyledi.

Konut Bakanı Lee Rowley ise şunları söyledi: “Toplumun tüm üyelerinin güvenlik, mahremiyet ve saygınlığa değer verdiğini biliyoruz ve bu yeni mevzuat herkes için doğru tesislerin mevcut olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Yeni binaların, özellikle de kamusal alanlardaki binaların, topluma doğru tuvalet imkanlarıyla hizmet vermesi hayati önem taşımaktadır.”

İngiltere'deki yeni bina yönetmelikleri önümüzdeki birkaç hafta içinde yayınlanacak ve bu yıl içinde yürürlüğe girecek. Yönetmelik, “konut dışı binaların” kadınlar ve erkekler için tek cinsiyetli ayrı tuvaletler sağlamasını şart koşuyor. Ayrı tuvaletler için yer yoksa, müteahhitlerin müstakil umumi tuvaletler, yani bireysel kullanım için lavaboları olan tamamen kapalı odalar inşa etmelerine izin veriliyor. Kurallar, hapishane hücreleri, bakım evleri, kreşler ve okullar hariç olmak üzere, yeni binalar veya büyük bir kullanım değişikliğine uğrayan binaları kapsıyor. Söz konusu değişiklikler ilk olarak Temmuz 2022'de bakanlar tarafından önerildi ve ardından istişareye açıldı. Seviye Yükseltme, Konut ve Topluluklar Departmanı, yanıt verenlerin %81'inin “tek cinsiyetli ayrı tuvalet tesisleri fikrine katıldığını” söyledi.