İngiltere’de ebeveynler, transseksüel buz hokeyi oyuncularının kadın sporunda yarattığı tehlike konusunda endişeli

İngiltere'de henüz 14 yaşında olan kadın buz hokeyi oyuncuları, biyolojik cinsiyeti erkek olan ancak kadın olduklarını öne süren ve kadın liglerinde oynamalarına izin verilen yetişkin translara karşı oynamaya zorlanıyor.
İngiltere’de ebeveynler, transseksüel buz hokeyi oyuncularının kadın sporunda yarattığı tehlike konusunda endişeli


Kaynak: telegraph.co.uk
Erişim tarihi: 03.06.2024

Henüz 14 yaşında olan kadın buz hokeyi oyuncuları, biyolojik cinsiyeti erkek olan ancak kadın olduklarını öne süren ve kadın liglerinde oynamalarına izin verilen yetişkin translara karşı oynamaya zorlanıyor. Öfkeli bir baba, 15 yaşındaki kızının amatör bir lig maçında, esas cinsiyeti erkek olan bir trans kadının, kadın rakibinin kafasına vurduğu için cezalandırıldığını açıkladı.

Buz hokeyi liglerindeki mevcut kurallara göre, kadın oyuncular 14 yaşından itibaren yetişkin takımlarında oynayabiliyor. Ancak kızının kimliğini korumak için adının açıklanmasını istemeyen ihbarcı baba, bu tür genç oyuncuların, esas cinsiyeti erkek olan trans kadınların oyunlara kabul edilmesiyle tehlikeye atıldığını söyledi.

Baba: "15 yaşındaki kızımın yetişkin erkeklerle mücadele etmesini izliyorum ve bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Bu tehlikeli, adil değil ve bunun yapılması için mantıklı bir neden yok. Bu erkekler var olan karma takımlarda oynayabilir ama kadın takımında oynamakta ısrar ediyorlar. Buz hokeyi fiziksel bir oyundur ve 15 yaşında bir kız olarak bir erkekle başa baş mücadele ediyorsanız arada bir güç farkı oluşacağı açıktır. Ayrıca erkek buz hokeyinde çok daha yüksek düzeyde saldırganlık var ve şimdi bu oyuncular kadın takımlarında oynamaya kalkıyor. Kadın oyuncuya vurulduğunu gördüğümde çok sinirlendim." dedi.

Kadınlar amatör liginde yarışan bir başka yetişkin kadın oyuncu da trans rakiplerin soyunma odalarını kullanması konusundaki endişelerini dile getirdi. Takımındaki yerini kaybetmekten korktuğu için isminin açıklanmasını istemeyen kadın şunları söyledi: "Farklı bir takımda oynayan bir kadından duyduğuma göre, daha genç bir oyuncunun ebeveynleri, karşı takımda bir erkeğin oynadığını bildikleri maça kızlarını getirmeyecekmiş. Yani o kız, kadınlar liginde bir erkeğin varlığı nedeniyle spordan dışlandı."

Trans sporcu
İngiltere’de ebeveynler, transseksüel buz hokeyi oyuncularının kadın sporunda yarattığı tehlike konusunda endişeli.

Trans politikası gözden geçiriliyor

Hem İngiltere Buz Hokeyi hem de Birleşik Krallık Buz Hokeyi, transseksüellik politikalarını gözden geçirdiklerini söyledikleri için şu anda trans oyuncuların kadın liglerinde yarışmasına izin veren resmi politikanın ne olduğu belirsiz. Ancak Birleşik Krallık Buz Hokeyi başkanı Lord Clifton Wrottesley, geçtiğimiz Aralık ayında Lordlar Kamarasında yaptığı konuşmada, esas cinsiyeti erkek olan trans kadınların kadın spor kategorilerine kabul edilmesini "dopingle eşdeğer" olduğu için kınadı. Amatör düzeyde bile erkeklerin kadınlara ya da kızlara karşı yarışmasına izin vermenin adaletsiz ve güvensiz olduğunu sözlerine ekledi.

Trans aktivistlerin, trans kadınların kadın sporlarında oynamalarına izin verilmesine yönelik itirazların transfobik olduğu yönündeki iddialarına karşı çıkan Lord Wrottesley şunları söyledi: "Performans ortamında benim buna net yanıtım, sporda sınıflandırmadaki belirsizliklerden faydalanmaya çalışmanın doping ile eşdeğer olduğudur. Bu bir tür hiledir. Erkek olarak doğan bir kişi, ergenlik öncesi veya sonrasında cinsiyet değiştirme süreci geçirse bile, bir kadına göre her zaman fizyolojik bir avantaja sahip olacaktır. Cinsiyet değiştirme uygulamalarının hiçbiri bunu değiştirmeyecektir."

'Kadınlar risk altında'

Muhafazakâr lord ayrıca transların kadın soyunma odalarını kullanmasına izin vermenin kadınları riske attığını savundu. "Kadınlara soyunma odaları gibi mahrem alanlara sağlam erkeklerin girmesi konusunda ne hissettiklerini sorun. Kendilerini son derece savunmasız ve muhtemelen ihlal edilmiş hissediyorlar ve eğer herhangi biri bunun olmasına izin verirse, koruma önlemlerini açıkça ihlal etmiş ve zararı teşvik etmiş olur. Buradaki kilit mesele rıza. Trans bir sporcunun yarışmasına izin verecek bir düzenlemeden etkilenen kişilerin rızası olmalı ve bu durum, yetersiz donanıma sahip bir yönetim organı tarafından kendi istekleri dışında kendilerine dayatılmamalı ya da konu aşırı toplumsal cinsiyet ideolojisi ve sapkın veya suç işleme niyetinde olan kişiler tarafından saptırılmamalıdır."

Kadın hakları kuruluşu Sex Matters'ın kampanya direktörü Fiona McAnena ise şu yorumu yaptı: "Kızların, erkeklere karşı buz hokeyi oynaması sadece adaletsiz değil, aynı zamanda tehlikeli bir durum. Trans kadın olduğunu iddia eden bu oyuncular karma buz hokeyini seçebilirlerdi. Ancak bunun yerine kadın oyuncuların yerlerini alıyor ve buz üzerindeki her maçı kadınlar için adaletsiz hale getiriyorlar."

Birleşik Krallık Buz Hokeyi’nin CEO'su Henry Staelens ise şunları söyledi: "Birleşik Krallık Buz Hokeyi, şu anda sporu bir araya getiren ve oyuncu güvenliğini her şeyin üstünde tutan bir transseksüel politikası oluşturmak üzere yönetim organları ve ligler arasındaki görüşmeleri koordine etmektedir. Bu kapsamlı süreç aynı zamanda oyuncular, antrenörler, hükümet bünyesindeki dış kurumlar, uluslararası federasyon ve ilgili gruplarla istişareyi de içermektedir. Bu süreç önümüzdeki haftalarda tamamlanacaktır. Politikanın Temmuz ayında yayınlanması hedeflenmektedir."