İngiltere’de cinsel saldırıyla suçlanan bir erkek, haber kaynaklarında 'kadın' olarak bildirildi

Trans olduğunu iddia eden bir adam, iki ayrı cinsel saldırı ve bir çocuğun cinsel faaliyette bulunmasına teşvik ile suçlanmasının ardından haberlerde 'kadın' olarak yer aldı.
İngiltere’de cinsel saldırıyla suçlanan bir erkek, haber kaynaklarında 'kadın' olarak bildirildi


Kaynak: reduxx.info
Erişim Tarihi: 12.02.2024
Yayınlanma Tarihi: 10.02. 2024

İngiltere'nin Witney kentinde “trans kimlikli” bir erkek, genç bir erkek çocuğa saldırdığı iddiasının ardından çocuklara yönelik cinsel suç ile suçlandı. 51 yaşındaki Osareen Omoruyi, 9 Şubat'ta iki ayrı cinsel saldırı ve bir çocuğun cinsel faaliyette bulunmasına neden olmak ya da teşvik etmekle suçlandı.

Suçlamalarla ilgili haber yapan çok sayıda haber kaynağı, şüphelinin erkek olduğunu ve kendisini trans olarak “tanımladığını” belirtmek yerine Omoruyi'den sadece "kadın" olarak bahsetti.

Haberlerdeki bu hata, Thames Valley Polisi tarafından Cuma günü yayınlanan ve "bir kadının cinsel suçlarla bağlantılı olarak suçlandığını" duyuran ve Omoruyi'nin kendi beyan ettiği translık statüsünden bahsetmeyen bir basın açıklamasından kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Omoruyi, fotoğraflarını hem daha genç hem de daha kadınsı göstermek için sık sık filtre uygulamaları kullanıyor ve tuhaf bir şekilde, sanki ayrı kişilermiş gibi birbirleriyle etkileşime giren ve genellikle görünüşü hakkında olumlu yorumlar yazan birkaç Facebook hesabı işletiyor gibi görünüyor.

Trans
Cinsel saldırıyla suçlanan trans Osareen Omoruyi, haber kaynaklarında "kadın" olarak bildirildi

Omoruyi'ye ait olduğu düşünülen bir X hesabı, trans aktivistlerin yanı sıra porno hesaplarını da takip ediyor. Özel iletişim bilgilerini sürekli olarak paylaşarak "ilişki kurma" ya da fuhuş yapma çabasında olduğu anlaşılıyor.

Haziran 2022'de Omoruyi, Guyana Trans United (GTU) tarafından düzenlenen bir drag festivali için bir tanıtım görseli paylaşarak drag etkinliklerine katılmaya ilgi duyduğunu göstermişti. Omoruyi tarafından yapılan bir 2019 Facebook paylaşımı, iç çamaşırları içinde genç bir adamı tasvir ediyor ve "Crossdressing yapmayı (karşı cinsiyet gibi giyinmeyi) seviyorum" başlığını taşıyordu.

Cinsel saldırının Witan Way yakınlarında, halka açık bir alışveriş alanının yakınında meydana geldiği söyleniyor. Omoruyi'nin 10 Şubat Cumartesi günü Oxford Sulh Ceza Mahkemesine çıkarılması beklenirken suçla ilgili ayrıntılar kamuoyundan gizlendi.

Oxford Mail tarafından yayınlanan bir rapora göre, soruşturma memuru Dedektif Çavuş Katie Ford basına şunları söyledi: "Soruşturmanın ilk aşamalarındayız ve kesin koşulları belirlemek için çalışmalarımız devam ediyor. Bir tutuklama gerçekleştirdik ve memurlarımız bölgede soruşturmaları yürütüyor olacaklar. Bu nedenle halk, polisin bölgedeki varlığının arttığını görecektir. Bu olayla ilgili herhangi bir bilgiye sahip olan herkesi, özellikle de araç kamerası görüntüsü olan sürücüleri öne çıkmaya çağırıyorum."