İngiltere'de bir üniversite transseksüel araştırmalarını engelliyor

Bath Spa Üniversitesi, cinsiyet değiştirmekten pişman olanlar üzerine araştırma yapılmasını 'siyasi açıdan yanlış' olabileceği gerekçesiyle engelliyor.
İngiltere'de bir üniversite transseksüel araştırmalarını engelliyor

 

Erişim Tarihi: 10.03.2023

Kaynak: bbc.com

 

Bir terapist, cinsiyet değiştirme ameliyatlarını tersine çevirmeye karar veren, yani trans olmaktan vazgeçip esas cinsiyetine dönmek isteyen kişiler üzerinde gerçekleştirdiği çalışmasının bir üniversite tarafından durdurulma kararı alması karşısında "hayrete düştüğünü" söylüyor.

James Caspian, Bath Spa Üniversitesi'nde danışmanlık ve psikoterapi alanında yaptığı yüksek lisansın bir parçası olarak "detransition" (translıktan pişman olup vazgeçme ve esas cinsiyetine dönme) üzerine bir tez yazmak istediğini ancak "siyasi açıdan yanlış" olabileceği için üniversitenin etik kurulu tarafından reddedildiğini söyledi. Üniversite, bir iç soruşturmaya kadar yorum yapamayacağını belirtti.

Translara yönelik terapi konusunda uzmanlaşmış bir danışman olan Caspian, Radio 4'e şunları söyledi: "Bu karar karşısında hayrete düştüm. Bence bir üniversite tartışmayı, araştırmayı, hatta muhalif olmayı ve belki de güncelliğini yitirmiş ya da pek de faydalı olmayan fikirlere meydan okumayı teşvik etmek için vardır."

Caspian, ameliyat olduktan sonra pişmanlık duyan insanların sayısının giderek arttığına dair kanıtlarla karşılaştıktan ve konuyla ilgili hiçbir araştırma yapılmadığını fark ettiğinde, cinsiyet değiştirdikten sonra pişman olup fikirlerini değiştiren insanları incelemeye karar verdiğini söylüyor.

2005'te tam üniversite statüsü kazanmadan önce Bath College of Higher Education olarak bilinen üniversite, başlangıçta Caspian’ın bu araştırma teklifini kabul etmişti ancak Caspian araştırmasına katılımcı bulmakta zorlanmıştı.

Caspian şöyle diyor: "Translıktan vazgeçme ve esas cinsiyetine dönme süreci hakkında açıkça konuşmaya istekli insanlar bulmakta çok zorlandım. Bu konuda konuşamayacak kadar travmatize olduklarını söylüyorlar. Bu da bana gerçekten daha fazla araştırma yapmamız gerektiğini düşündürdü."

Transseksüellikten vazgeçenler hakkında araştırma yapmak isteyen James Caspian üniversite tarafından engellendi.

 

'Rencide etmemek' daha iyi

Caspian, cinsiyetini erkek olarak değiştirmiş ve kadın olarak yaşamaya geri dönmüş ancak esas haline dönmesini sağlayacak ameliyatlarını geçirmemiş kişileri de araştırmasına dahil edecek şekilde araştırma teklifini değiştirdi ve yeniden sundu, ancak bu sefer de etik kurul tarafından reddedildi.

Caspian "Temel ret gerekçesi, araştırmanın sosyal medyada eleştirilere neden olabileceği ve araştırmanın eleştirilmesinin üniversitenin eleştirilmesi anlamına geleceğiydi. Ayrıca insanları rencide etmemenin daha iyi olacağını da eklediler" diyor. Yani üniversite yönetimi açıkça LGBT zorbalığından çekindiğini söylüyordu.

Times'ın iddiasına göre araştırmanın reddedilme sebebi "potansiyel olarak politik açıdan yanlış bir araştırmanın üniversite için risk taşıması” idi.

Amerikalı transseksüel aktivist Riki Wilchins, transseksüeller (kişinin cinsiyetine farklı yollarla müdahale ederek bir diğer cinsiyete bürünen kişiler) üzerine yapılan çalışmaların "siyasi bir alt metne" sahip olabileceğini ve transseksüellere yönelik muameleyi olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Radio 4'e verdiği demeçte Caspian, "İnsanlar on yıllardır transların kendi cinsiyetlerine dönmelerini sağlayacak ameliyata erişimini baltalayan çalışmalar yürütüyorlar" dedi ve baltalanan başka bir alana vurgu yaptı: engellenen detransition.

Ancak Caspian, araştırmanın "insanlara yardımcı olmak için" gerekli olduğunu söyledi ve şöyle ekledi: "Son birkaç yılda tüm alan tamamen değişti. Yapacağım araştırmadan elde edilecek bilgileri insanlara yardımcı olmayacak bir şekilde kullanabileceğimiz fikri tamamen yanlış."

Caspian yasal bir itirazda bulunmayı düşünüyor, ancak öncesinde üniversitenin mevcut iç soruşturmayı sonuçlandırmasını bekliyor.